Renault Megane II 1.6 16V - typowe usterki i koszty napraw - na warsztacie

Renault Megane II 1.6 16V - typowe usterki i koszty napraw - na warsztacie

Renault Megane II 1.6 16V - typowe usterki i koszty napraw - na warsztacie

dat/articles/2014-11/renault-megane-ii-1-6-16v-na-warsztacie-484.jpg

Renault Megane II 1.6 nie rdzewieje, ale do niezawodnych raczej nie należy. Ile kosztują popularne w tym modelu naprawy? Czy powtarzające się komunikaty o błędach na komputerze pokładowym można opanować? Poznaj najczęściej pojawiające się problemy z tym samochodem i koszty ich naprawy!

Pozostała część artykułu pod najnowszym filmem z naszego kanału YouTube - zapraszamy do oglądania i głosowania na Wasze ulubione auta z zestawienia:

Renault Megane II 1.6 - typowe usterki i koszty napraw - na warsztacie

Najczęstsze usterki w Renault Megane II 1.6

W Renault Megane II 1.6 16V, oprócz zużycia części typowo eksploatacyjnych, lubią się psuć różne inne elementy auta. Dlatego zebraliśmy listę typowych "niespodzianek", jakie lubi robić właścicielom Megane II, i sprawdziliśmy dla Was, ile kosztują zamienniki części oraz ich wymiana w nieautoryzowanym, ale solidnym warsztacie.

Renault Megane II 1.6 - typowe usterki i koszty napraw - na warsztacie

Problemy z silnikiem 1.6 16V

Zaczniemy od silnika benzynowego Renault Megane II 1.6 16V. Na tle obecnych silników turbo - na przykład tego, który napędza Renault Clio 0.9 TCe - wolnossący motor Megane II to wręcz bajecznie prosta i mało wysilona konstrukcja.

Występuje on w kilku wersjach, które w niewielkim stopniu różnią się mocą. Cechą, za którą można cenić ten motor jest to, że pod względem mechanicznym mamy do czynienia z solidną konstrukcją. Najczęstsze kłopoty dotyczą awarii cewek zapłonowych oraz pompy wody.

Renault Megane II 1.6 - typowe usterki i koszty napraw - na warsztacie

Zamienniki cewki zapłonowej

Awaryjne są z reguły cewki zapłonowe firmy Sagem. Dlatego lepiej kupić do Megane II 1.6 16V zamiennik innej firmy, niż znowu montować taką samą cewkę Sagem w serwisie Renault. Taki zamiennik cewki zapłonowej do benzynowego Renault Megane II można kupić tutaj nawet za 65 zł, jednak proponujemy wybrać zamiennik za 115-150 zł. Wymiana takiej cewki w nieautoryzowanym serwisie to wydatek rzędu 30 zł.

Cewka to element, który warto mieć przy sobie podczas dalekiej podróży "Meganką", ponieważ brak zapłonu w jednym z cylindrów - choć umożliwia dalszą jazdę z niewielką prędkością - powoduje przedostawanie się niespalonej benzyny do układu wydechowego, co może zniszczyć katalizator, a w skrajnym przypadku doprowadzić do pożaru.

Zanim przejdziesz dalej - może chcesz dołączyć do najlepszej grupy na Facebooku, gdzie doradzamy sobie nawzajem, jakie auta warto kupić, a które należy omijać? Zapraszamy!

Renault Megane II 1.6 - typowe usterki i koszty napraw - na warsztacie

Rozrząd do Renault Megane 1.6 16V - cena

Jeżeli chodzi o pompę wody do benzynowego silnika Renault Megane II 1.6 16V, to sprawa jest bardziej skomplikowana. Pompa ta jest bowiem napędzana paskiem rozrządu. A to oznacza, że podczas wymiany pompy trzeba zdjąć pasek - warto go więc od razu wymienić wraz z rolkami. W tym celu już za nieco ponad 400 zł tutaj można kupić zestaw zawierający pompę wody, pasek rozrządu oraz rolki (ale uwaga: pod tym linkiem znajdziecie zarówno zestawy bez pompy, jak i z pompą wody). W przypadku produktu ze środkowej półki cenowej trzeba przygotować około 500 zł, a wymiana pompy i napędu rozrządu w nieautoryzowanym warsztacie to kolejne 400 zł.

Teraz ważna uwaga: przy okazji wymiany paska rozrządu warto też wymienić serwomechanizm zmiennych faz rozrządu (znany pod nazwą KZFR - koło zmiennych faz rozrządu), który w początkowej fazie produkcji Renault Megane II często się psuł. Objawami awarii może być nierówna praca silnika, nieosiąganie pełnej mocy, a nawet głośne spalanie detonacyjne podczas przyspieszania. Jeżeli ktoś zdecyduje się dodatkowo na taką wymianę, to za solidny zamiennik KZFR (np. Febi lub SWAG) zapłaci niemało, bo około 700 zł. Jeżeli klikniecie na podany przed chwilą link, szukajcie na liście produktów o nazwie podobnej do "koło zębate wałka rozrządu" - a znajdziecie szukane KZFR do Megane II 1.6 16V.

 

Renault Megane II 1.6 - typowe usterki i koszty napraw - na warsztacie

Jeżeli koło zmiennych faz rozrządu jest już bardzo mocno zużyte, to po uruchomieniu silnika spod maski usłyszycie dość przerażające odgłosy metalicznego grzechotania. Użytkownicy pisali o tym objawie wielokrotnie na naszej grupie na Facebooku "Auto Na Warsztacie".

Świadczy to, że KFZR jest już w stanie agonalnym i trzeba je wymienić natychmiast. Natomiast jeżeli hałas jest cichy i pojawia się głównie po uruchomieniu silnika, na moment, to winowajcą może być zawór, sterujący dopływem oleju do koła zmiennych faz rozrządu, a także niski poziom oleju.

Renault Megane II 1.6 - gaśnięcie silnika

Pewna partia Renault Megane II 1.6 16V miała kłopoty z gaśnięciem silnika zaraz po zimnym starcie, jednak ten problem został rozwiązany przez wgranie nowego oprogramowania. Zdarza się też, że przy bardzo niskim poziomie oleju silnikowego zawór sterujący kołem zmiennych faz rozrządu nie pracuje prawidłowo i uzupełnienie poziomu oleju rozwiązuje problem.

Mniej przyjemną przypadłością jest awaria rozrusznika, która w tym aucie zdarza się wcale nie tak rzadko. Na szczęście rozrusznik do Megane II można kupić już za rozsądną kwotę około 300 zł, a za 500-700 zł będzie to już markowy produkt. Wymiana rozrusznika to koszt 150 zł.

Renault Megane II 1.6 - typowe usterki i koszty napraw - na warsztacie

Najczęstsze awarie elektroniki Renault Megane II 1.6

To jednak nie koniec przygód z elektryką, jakich lubi dostarczać właścicielowi Renault Megane II, ale tym razem problem dotyczy wszystkich wersji silnikowych. Chodzi o awarie serwomechanizmu ustawiania wysokości reflektorów. Serwomechanizm można kupić np. tutaj za 90-180 zł (szukajcie na liście z linku produktów o nazwie "element nastawczy, regulacja położenia reflektorów...). Jego wymiana wraz z niezbędną regulacją świateł kosztuje w warsztacie 140 zł.

Po czym poznać, że awarii uległ silniczek regulacji położenia reflektora, a nie np. instalacja sterująca tym silniczkiem? Jest na to sposób. Otóż silniczki przednich reflektorów nie psują się raczej równocześnie. A to oznacza, że jeżeli przełączymy położenie świateł na niższe lub wyższe i zareaguje tylko jeden reflektor, to niemal na bank trzeba będzie wymienić serwomechanizm regulujący położenie tego reflektora. Jeżeli żaden z reflektorów nie zmieni położenia, przyczyna najprawdopodobniej leży poza silniczkami.

Renault Megane II 1.6 - typowe usterki i koszty napraw - na warsztacie

Awaria regulacji lusterek

Figle potrafią płatać także silniczki ustawiające elektrycznie regulowane lusterko w Renault Megane II. Jeżeli auto zostało wyposażone w ogrzewanie lusterek, to takie lusterko do Megane II można kupić już za około 125 zł. Wymiana lusterka w warsztacie kosztuje 80 zł, jednak koszt tej usługi nie obejmuje malowania lusterka na kolor nadwozia.

Jeżeli chcielibyście wiedzieć, ile kosztuje samo szkło lusterka bocznego, które można wymienić gdy się stłucze, porysuje, albo warstwa odbijająca oddzieli się od szyby, to jest ono bardzo tanie. Można je kupić już za około 30 zł, natomiast wymiana wymaga pewnej wprawy i ostrożności, żeby nie uszkodzić mechanizmu sterującego.

Renault Megane II 1.6 - typowe usterki i koszty napraw - na warsztacie

Najczęstsze awarie zawieszenia Megane II

Usterki poduszki McPhersona

Kolejne "popisowe" awarie Renault Megane II dotyczą przedniego zawieszenia. Typowym nietrwałym elementem są łożyska kolumn McPhersona. Ich zużycie powoduje hałasy, a czasem utrudnione skręcanie kół. Łożysko kolumny resorującej sprzedawane jako zestaw naprawczy mocowania amortyzatora kosztuje około 150 zł, a jego wymiana w warsztacie - kolejne 150 zł.

Hałasów i utrudnionego kręcenia kierownicą nie należy bagatelizować, w skrajnych przypadkach takie objawy mogą doprowadzić do uszkodzenia górnego mocowania sprężyn, obudowy łożyska kulkowego gniazda kolumny resorującej, a w końcu dojdzie do momentu w którym zużycie tych elementów zacznie utrudniać bezpieczną jazdę.

Renault Megane II 1.6 - typowe usterki i koszty napraw - na warsztacie

Najczęstsze usterki wahacza

Do niezbyt trwałych elementów zawieszenia Renault Megane II należą także tuleje przednich wahaczy poprzecznych. Zamienniki takich tulei (na jeden wahacz) kosztują około 25 zł. Zamontowanie ich w wahaczach po obu stronach auta kosztuje w warsztacie około 300 zł. Po tej czynności dobrze jest ustawić geometrię zawieszenia, a to kolejne (co najmniej) 60 zł.

Tutaj jeszcze ważna uwaga: ponieważ zamienniki wahaczy do Renault Megane II nie są drogie, to zamiast kupować oddzielnie tuleje gumowe i np. przegub mocujący zwrotnicy koła, warto zainwestować w cały wahacz, który będzie miał wszystkie te elementy od razu fabrycznie zamontowane.

Dlaczego?

Zarówno demontaż jak i montaż tulei i przegubu w wahaczu wymagają sporych umiejętności i zwyczajnie dobrych chęci, żeby niczego nie popsuć i zachować pierwotną geometrię wahacza. Fabryczny montaż odbywa się rutynowo i nie jest poprzedzony demontażem. Ceny zarówno kompletnych wahaczy jak i przegubów oraz tulei do znajdziecie na tej liście.

Renault Megane II 1.6 - typowe usterki i koszty napraw - na warsztacie

Inne typowe usterki Renault Megane II 1.6

Renault Megane II ma jeszcze kilka innych typowych "humorów", jak np. awarie napędu wycieraczek czy też elektrycznego podnośnika szyb. Wyjątkowo humorzaste są także zdalne czujniki ciśnienia w kołach. Dobra wiadomość: tu dostępne są zamienniki tych czujników. Ale to urodziwe i przyjemne w użytkowaniu auto i tak ma rzeszę wiernych fanów.

Niemniej gdyby opisane naprawy trzeba było ogarnąć za jednym razem - co po zakupie auta używanego jest całkiem prawdopodobne, może poza awarią rozrusznika - to za części trzeba by zapłacić około 1500 zł, a za ich montaż - około 1300 zł. Ten rachunek nie zawiera nastawnika zmiennych faz rozrządu, o którym pisaliśmy wcześniej, który potrafi psuć się regularnie mimo prawidłowej eksploatacji samochodu, w tym regularnej wymiany oleju.

Jeżeli chodzi o środek smarny, to silnik bez turbodoładowania nie byłby pod tym względem wymagający ze względu na niewielkie obciążenia układu tłokowo-korbowego, ale ze względu na zmienne fazy rozrządu i rolkowe dźwigienki zaworowe warto wlać markowy olej - np. Shell poleca olej Helix Ultra 5W40.

A teraz...

Renault Megane II 1.6 - typowe usterki i koszty napraw - na warsztacie

...mamy dla Was coś dla koneserów Megane II - galerię komunikatów komputera pokładowego naszego redakcyjnego bolidu, który od auta ze zdjęć różni się tylko nadwoziem (kombi) i kolorem. Jeżeli zobaczycie coś takiego podczas jazdy próbnej, nie przejmujcie się - te komunikaty są nie do opanowania.

Czy warto kupić Renault Megane II 1.6?

"Meganka" drugiej generacji to auto po prostu z natury towarzyskie i lubi w ten sposób rozmawiać ze swoim kierowcą. :) Obecnie samochód ten na dobre zagościł na polskich drogach, dlatego naszym zdaniem warto rozważyć jego zakup mimo powracających usterek. Renault Megane II 1.6 sprawdzi się zarówno w charakterze auta rodzinnego, jak i dla singla, a ewentualne usterki są łatwe w usunięciu i warsztaty znają je na pamięć. Większość z nich da się szybko i tanio naprawić, a z zamiennikami części zamiennych nie ma najmniejszego problemu.

Chcesz porozmawiać o usterkach aut używanych i ich naprawie? Dołącz do naszej grupy na facebooku!

Tekst i zdjęcia: Robert Magdziak.

Autor: Robert Magdziak Facebook

od 15 lat fotografuje samochody dla wiodących tytułów prasy motoryzacyjnej. Jako praktyk garażowej obsługi własnych samochodów, dla motospace.pl robi nie tylko zdjęcia, lecz także pisze przebojowe poradniki dotyczące obsługi auta we własnym zakresie.

KOMENTARZE