Kupiłeś dobre auto? Na to MUSISZ UWAŻAĆ

Kupiłeś dobre auto? Na to MUSISZ UWAŻAĆ

Kupiłeś dobre auto? Na to MUSISZ UWAŻAĆ

dat/articles/2023-11/kupiles-dobre-auto-na-to-musisz-uwazac-761.jpg

Dobry samochód to poważna inwestycja. Warto o niego zadbać, ponieważ okazuje się, że istnieje sporo zagrożeń, które mogą znacząco obniżyć wartość pojazdu, a do tego spowodować dodatkowe koszty. Na co uważać? Jak zabezpieczyć auto przed skutkami szkód?

 

Co jest zagrożeniem dla Twojego pojazdu? 5 rzeczy, które mogą uszkodzić Ci samochód

 

Na kierowców czyha wiele zagrożeń. Ich znajomość zwiększy szansę na to, że się przed nimi uchronisz. Warto wiedzieć, co może wpłynąć na uszkodzenie auta. Możesz wyeliminować czynniki ryzyka i sięgnąć po to, co zapewni ochronę przed  skutkami niespodziewanych zdarzeń.

 

1. Inni kierowcy — kolizje, stłuczki, przetarcia

 

Kierowca kierowcy wilkiem – okazuje się, że bardzo często to właśnie inni kierujący pojazdami doprowadzają do nieprzyjemnych zdarzeń na drodze. Kolizje czy stłuczki z reguły są bowiem wynikiem błędu. Ktoś się zagapi, ktoś inny zbyt mocno naciśnie pedał gazu, jeszcze inna osoba źle zinterpretuje znak informujący o drodze jednokierunkowej.

 

Wszystko to może powodować stres, ale przede wszystkim zagrożenie dla bezpieczeństwa Twojego i Twojego pojazdu. Nie możesz ochronić się przed tym, jaki błąd popełni inny kierowca. Pamiętaj jednak o zasadzie ograniczonego zaufania na drodze i stosowaniu się do zasad związanych z ostrożną jazdą. Analizuj sytuację, stosuj się do przepisów ruchu drogowego i pamiętaj, że czasem warto zwolnić i dotrzeć do celu później, ale bezpieczniej.

 

2. Warunki atmosferyczne

 

Inny kierowca może spowodować uszkodzenie Twojego nowego pojazdu. Wówczas możesz jednak dokonać naprawy szkód, których koszt pokryje jego ubezpieczyciel. Zagrożeniem dla stanu Twojego samochodu są jednak również warunki atmosferyczne: grad, silny wiatr mogący łamać gałęzie czy zalanie ulicy wodą.

 

W tym wypadku nie masz ochrony zapewnianej przez ubezpieczyciela w ramach obowiązkowej polisy OC — w końcu natura nie jest nią objęta. Aby chronić swoje auto, musisz wyposażyć się w dodatkową polisę: np. AC, która jest w takich sytuacjach niezastąpiona.

 

3. Wandale i złodzieje

 

Akty wandalizmu czy kradzieże pojazdów w ostatnich latach zdarzają się coraz częściej. Może dojść do zarysowania auta, kiedy będziesz w sklepie. Twój nowy samochód może zostać zniszczony lub skradziony z podjazdu przed Twoim własnym domem w spokojnej okolicy. Osoby o złych zamiarach mają bowiem dużo odwagi i determinacji do tego, by osiągnąć cel, dlatego atakują nawet w najmniej spodziewanych sytuacjach.

 

Przed skutkami ich działania również nie uchroni Cię polisa OC, a jedynie dodatkowe ubezpieczenie. Warto o nim pamiętać w przypadku nowego samochodu. Jeśli się nie zabezpieczysz, straty — w zależności od wartości pojazdu — mogą wynosić nawet kilkaset tysięcy złotych. Dobre ubezpieczenie pozwoli je zrekompensować, a także ograniczyć stres związany z wystąpieniem wspomnianych zdarzeń.

 

4. Nieuważność na drodze

 

Czasem błąd na drodze popełni inny kierowca, a w niektórych sytuacjach będziesz to Ty. W wyniku stłuczki możesz narazić na straty innego właściciela pojazdu. W tym wypadku jednak nie będziesz musiał ponosić kosztów naprawy jego auta: zostaną one pokryte z Twojej polisy ubezpieczeniowej (polisy OC).

 

Jej zakres nie zapewni jednak rekompensaty szkód, które w wyniku nieuważności na drodze poniesiesz Ty sam. Aby ją otrzymać, również musisz wykupić dodatkowe ubezpieczenie o odpowiednim zakresie ochrony.

 

5. Brak dobrej jakości ubezpieczenia pojazdu

 

Największym zagrożeniem na drodze jest brak odpowiedniego ubezpieczenia. Polisa OC, obowiązkowa dla każdego właściciela pojazdu, daje ograniczony zakres ochrony, ponieważ jest to ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Chroni przed szkodami, które Ty wyrządzisz osobom trzecim. Z zakresu ochrony od odpowiedzialności cywilnej możesz skorzystać, jeśli to inny kierowca spowoduje szkody na Twoim mieniu — wówczas jego polisa pokryje koszty związane z ich usunięciem.

 

Aby faktycznie zapewnić sobie szeroką ochronę, która pozwoli uzyskać rekompensatę finansową w razie niespodziewanych zdarzeń, powinieneś dokupić dodatkowe ubezpieczenie na miarę własnych potrzeb. Jest nim autocasco.

 

Co to znaczy autocasco? Jest to ubezpieczenie AC, które zapewnia rekompensatę finansową np. na wypadek kradzieży czy zniszczenia samochodu w wyniku oddziaływania warunków atmosferycznych. 

 

Jak zabezpieczyć się przed skutkami szkód — ubezpieczenie AC dla miłośników motoryzacji

 

Ubezpieczenie AC, czyli polisa autocasco, to idealna opcja dla wielu kierowców. Ma ona dobrowolny charakter, dlatego warunki (zakres ochrony, suma ubezpieczenia, koszty) możesz dopasować do indywidualnych potrzeb. W ten sposób zabezpieczysz swój nowy samochód, ograniczysz stres związany z jego ewentualnym uszkodzeniem czy stratą i zyskasz gwarancję rekompensaty finansowej na wypadek poniesienia szkód.

 

Jeśli masz nowy samochód, na pewno chcesz zadbać o jego dobry stan techniczny i wizualny, a także o bezpieczeństwo. Aby to zrobić, warto zachować ostrożność na drodze, stosować zasadę ograniczonego zaufania i wyposażyć się w dobrej jakości ubezpieczenie.

Autor: Materiał powstał we współpracy z partnerem.

KOMENTARZE