Jak dobrze umyć felgi - czyszczenie felg aluminiowych krok po kroku

Jak dobrze umyć felgi - czyszczenie felg aluminiowych krok po kroku

Jak dobrze umyć felgi - czyszczenie felg aluminiowych krok po kroku

dat/articles/2018-10/jak-dobrze-umyc-felgi-586.jpg

Czyszczenie i mycie felg aluminiowych to prosta sprawa, ale trzeba wiedzieć, jaki preparat wybrać. Warto też zobaczyć, jakich efektów można się spodziewać po takim gruntownym myciu. Pokażemy Ci krok po kroku jak w prosty sposób przywrócić blask felgom samochodowym!

Pozostała część artykułu pod najnowszym filmem z naszego kanału YouTube - zapraszamy do oglądania i głosowania na Wasze ulubione auta z zestawienia:

Jak dobrze umyć felgi

O czym dokładnie będziemy pisać? Na pewno nie o czyszczeniu felg Domestosem czy pastą do zębów. Nie będziemy też próbowali wyczyścić felg aluminiowych z zastygniętego asfaltu czy kleju po odważnikach, bo oba przypadki wymagają agresywnych rozpuszczalników oraz ostrożności, aby nie uszkodzić lakieru felgi.

Zamiast tego, napiszemy o tym, jak wyczyścić felgi aluminiowe z typowego osadu, który tworzy się na skutek osadzania na feldze pyłu z klocków hamulcowych, często przy współudziale wilgoci z drogi oraz śladowej ilości smaru z komory silnikowej.

Jak wyczyścić felgi aluminiowe?

Używając wyłącznie wody, przyklejony do felgi pył z okładzin hamulcowych trzeba by było usunąć mechanicznie, przy użyciu twardej szczotki. My wybraliśmy inny sposób - specjalistyczny preparat do mycia felg marki K2.

Jak dobrze umyć felgi

Aby test był miarodajny i wiarygodny, celowo hodowaliśmy brudny nalot na naszych felgach przez kilka tygodni, specjalnie na potrzeby prezentacji możliwości preparatu do czyszczenia felg. Na atak chemiczny czeka już pył z klocków hamulcowych oraz kurz przyklejony do felgi.

Jak dobrze umyć felgi

Przed myciem sprawdź, czy felgi nie są rozgrzane

Zanim przejdziemy do samego procesu mycia, pamiętajmy aby upewnić się, czy felgi nie są rozgrzane. Dzieję się tak na skutek oddawania ciepła przez tarcze hamulcowe, szczególnie po intensywnym hamowaniu lub hamowaniu łagodnym, ale długotrwałym.

Polewając wodą rozgrzane felgi, polewamy również tarcze hamulcowe, a te gdy są mocno rozgrzane mogą się zdeformować od nagłej zmiany temperatury. To pierwszy powód kontroli temperatury felg mytych na myjni bezdotykowej, o drugim powodzie opowiemy w dalszej części.

Zanim przejdziesz dalej - może chcesz dołączyć do najlepszej grupy na Facebooku, gdzie doradzamy sobie nawzajem, jakie auta warto kupić, a które należy omijać? Zapraszamy!

Jak dobrze umyć felgi

Dokładnie wymieszaj preparat do felg

Przed użyciem środka do czyszczenia felg warto zapoznać się z jego instrukcją obsługi. W zależności od producenta, zalecenia będą się nieznacznie różniły. Taka informacja zawarta jest zazwyczaj na odwrocie opakowania. W przypadku naszego preparatu proces należy rozpocząć od dokładnego wymieszania środka przez wstrząśniecie pojemnikiem. A więc - trzęsiemy bez litości :)

Jak dobrze umyć felgi

My zastosowaliśmy preparat znanej na naszym rynku marki K2 który można kupić (TUTAJ). Środków do czyszczenia felg jest jednak dużo więcej w sporej rozpiętości cenowej jeśli szukasz innego preparatu sprawdź (TUTAJ).

Nanieś spray na felgę - bardzo dokładnie

Teraz - kiedy uznamy, że płyn do felg został już wystarczająco dobrze wymieszany poprzez potrząsanie - nanosimy spray do felg na koło samochodu. Przed tą czynnością jednak warto upewnić się, że płyn służy do mycia felgi z oponą, a nie tylko samej felgi, czyli jest bezpieczny dla gumy.

O tarczę hamulcową nie trzeba się martwić, nie ma na niej lakieru, a grubość materiału z którego ją wykonano jest tak znaczna, że jakiekolwiek powierzchniowe "podrażnienia" tarczy hamulcowej nie mają znaczenia.

Jak dobrze umyć felgi

Widzicie te wiśniowe konfitury? To środek, którego używamy, reaguje z brudem i pyłem z klocków, zmieniając kolor z bezbarwnego na czerwony. Pamiętajmy. aby zastosować preparat na całej powierzchni felgi, należy spryskać wszystkie zakamarki od dołu jak i od góry koła.

Jak dobrze umyć felgi

Poczekaj chwilę, ale - to ważne - nie za długo

Preparat pozostawiamy na czyszczonej feldze na krótką chwilę tak aby mógł zareagować z brudem. Bardzo ważne: należy jednocześnie pilnować, aby środek nie zaczął zasychać, bo w takim przypadku pozostawi brzydkie zacieki, które będą trudne do usunięcia nawet wtedy, gdy źródłem wody pod ciśnieniem będzie myjnia bezdotykowa.

Tu też ma wpływ temperatura felgi i to jest drugi z powodów sprawdzania, czy aby felga nie jest nadmiernie rozgrzana. Jeśli czyszczona felga aluminiowa będzie bardzo ciepła, to preparat zaschnie zanim zacznie działać.

Jak dobrze umyć felgi

Do spłukania użyj myjki ciśnieniowej lub myjni bezdotykowej

Preparat do felg najlepiej spłukać wodą pod ciśnieniem. Jeśli nie posiadamy domowej myjki ciśnieniowej skorzystajmy z samoobsługowej myjni bezdotykowej. W przypadku bardzo brudnych felg można powtórzyć całą opisaną procedurę nanoszenia płynu, oczekiwania i płukania.

Jak dobrze umyć felgi

Przy mocnych zabrudzeniach szczotka może być konieczna

Nasze felgi mimo sporej ilości zabrudzeń zostały wyczyszczone za pierwszym podejściem. W przypadku uciążliwych zabrudzeń można pokusić się o czyszczenie mechaniczne za pomocą szczotki do felg takiej jak (TUTAJ).

Wtedy - tak, jak to robimy w przypadku odplamiacza do ubrań - nanosimy płyn miejscowo i wspieramy szczotką. I nie byle jaką szczotką, bo możemy przetrzeć farbę i zniszczyć felgę. Wtedy pozostanie nam już tylko gruntowna renowacja felg, czyli kosztowna usługa, wymagająca warsztatu, wiedzy i doświadczenia, aby efekt był trwały.

Jak dobrze umyć felgi

Felga umyta - preparat spisał się dobrze

Naszym zdaniem preparat do felg K2 spisał się dobrze. Felgi odzyskały pierwotny kolor i blask. Opakowanie wystarczyłoby na trzykrotne czyszczenie czterech średnio zabrudzonych, 16-calowych felg aluminiowych. W przypadku bardzo brudnych opakowanie starcza na dwa razy - mówimy o całym samochodzie. Pod warunkiem, że ma nie więcej niż cztery koła :)

W takim razie - do następnej porady. Jeżeli macie jakieś swoje sposoby na czyszczenie brudnych felg, piszcie w komentarzach.

Tekst i zdjęcia: Robert Magdziak.

Autor: Robert Magdziak Facebook

od 15 lat fotografuje samochody dla wiodących tytułów prasy motoryzacyjnej. Jako praktyk garażowej obsługi własnych samochodów, dla motospace.pl robi nie tylko zdjęcia, lecz także pisze przebojowe poradniki dotyczące obsługi auta we własnym zakresie.

KOMENTARZE