Jak wyprać tapicerkę - pranie tapicerki samochodowej krok po kroku

Jak wyprać tapicerkę - pranie tapicerki samochodowej krok po kroku

Jak wyprać tapicerkę - pranie tapicerki samochodowej krok po kroku

dat/articles/2018-10/pranie-tapicerki-samochodowej-poradnik-krok-po-kroku-580.jpg

Robimy pranie tapicerki samochodowej - poradnik krok po kroku pokaże Ci, jak wyczyścić tapicerkę auta domowym sposobem i minimalnym kosztem

Pozostała część artykułu pod najnowszym filmem z naszego kanału YouTube - zapraszamy do oglądania i głosowania na Wasze ulubione auta z zestawienia:

Pranie tapicerki samochodowej - poradnik krok po kroku

W tym poradniku zajmiemy się czyszczeniem tapicerki materiałowej - czyli takiej, jaką posiada większość samochodów. Czy tapicerka tekstylna posiada jakieś zalety w porównaniu do droższej tapicerki skórzanej?

Tak. Choćby taką, że oddycha, a skóra, nawet perforowana, zapewnia bardzo, bardzo ograniczony dopływ powietrza do pleców pasażerów samochodu. Ale wracamy do czyszczenia.

Tapicerka w naszym aucie narażona jest na wiele czynników, które mogą wpłynąć na jej kondycję. Na pewno każdemu z Was zdarzyło się podjadać coś w podróży, w jesienną czy też zimową pluchę wejść do samochodu w zabłoconych butach, usmarować sobie spodnie o zabłocony próg a następnie wetrzeć nieświadomie wszystko w fotel...

Jak wyprać tapicerkę w samochodzie?

Tapicerka w naszym aucie też kwalifikuje się do odświeżenia. Mamy kilka małych plam niewiadomego pochodzenia i niestety wtarte w materiał okruszki czekolady. Tak niestety kończy się jedzenie batonów podczas podróży.

Jak wyprać tapicerkę w samochodzie?

Pranie tapicerki samochodowej - czy to się opłaca?

Tutaj widać lepiej, że faktycznie siedzisko fotela pasażera nosi ślady zabrudzeń. Oczywiście można oddać samochód w ręce profesjonalistów, którzy na co dzień zajmują się czyszczeniem tapicerki samochodowej, jednak musimy liczyć się z tym, że cena prania tapicerki wyniesie od 150 do 350 zł z zależności od wielkości czyszczonej powierzchni.

Zanim przejdziesz dalej - może chcesz dołączyć do najlepszej grupy na Facebooku, gdzie doradzamy sobie nawzajem, jakie auta warto kupić, a które należy omijać? Zapraszamy!

Jak wyprać tapicerkę w samochodzie?

W przypadku lekkich zabrudzeń proponujemy spróbować samemu przywrócić tapicerce dawny blask. Jeśli jednak zabrudzeń jest stosunkowo dużo lub też są intensywne lepiej skorzystać z pomocy fachowców dysponujących profesjonalnymi preparatami oraz odkurzaczami piorącymi, które na pewno skuteczniej poradzą sobie z problemem.

Jak wyprać tapicerkę w samochodzie?

Jak prać tapicerkę samochodową?

Zanim zaczniemy pranie tapicerki samochodowej, musimy pozbyć się wszelkich luźnych zanieczyszczeń naszego siedziska. Dokładnie odkurzamy czyszczoną powierzchnię tak, aby piorąc nie wcierać dodatkowego brudu.

To bardzo, bardzo ważna czynność, bo jeżeli nie odkurzymy solidnie foteli samochodowych przed ich praniem, to może się zdarzyć, że proces czyszczenia chemią utrwali brud, zamiast go usunąć. A wtedy będzie jeszcze trudniej wyprać tapicerkę.

Jak wyprać tapicerkę w samochodzie?

Najpierw - odkurzamy tapicerkę dokładnie

Odkurzamy wszelkie zakamarki, zagięcia, łączenie siedziska z oparciem. Możemy skorzystać z domowego odkurzacza, jak również z urządzeń dostępnych na stacjach benzynowych bądź na samoobsługowych myjniach ręcznych.

Tutaj zwrócimy uwagę na dwie istotne rzeczy.

Pierwsza - podstawowa - odkurzacz musi rzeczywiście solidnie ssać, a nie tylko huczeć, czyli najlepiej rozpocząć takie odkurzanie z nowym workiem w odkurzaczu prywatnym. Jeżeli używacie odkurzacza na stacji benzynowej, to warto sprawdzić, czy on w ogóle ciągnie, bo często takie odkurzacze mają bardzo słabą siłę ssania.

Druga - zanim użyjemy widocznej na zdjęciu wąskiej ssawki, warto spróbować odkurzyć fotel średnią ssawką do podłogi, która (to ważne) ma prześwity, umożliwiające zasysanie dodatkowego powietrza bokami.

Po co?

Po to, że gdy przyssiemy rurę od odkurzacza albo wąską ssawkę, to przepuszczalność materiału pranej tapicerki będzie na tyle mała, że odkurzacz może nie wciągnąć brudu ze względu na zbyt mały przepływ powietrza na styku ssawki z fotelem, na którym zamierzamy przeprowadzić pranie tapicerki.

Jak wyprać tapicerkę w samochodzie?

Dopiero na tak przygotowaną tapicerkę siedzenia możemy nanosić środki piorące. Inaczej - i podkreślimy to jeszcze raz - bez solidnego odkurzania pranie tapicerki nie miałoby większego sensu.

A może myjka parowa?

Tutaj jeszcze trzeba wspomnieć o odkurzaczach parowych, czy po prostu myjkach parowych - jeżeli już bardzo chcecie, to używajcie ich ostrożnie. Tapicerka na fotele samochodowe jest syntetyczna - w pralce takie materiały zaleca się prać w temperaturze 30 stopni. Nie każda tkanina dobrze zniesie parę, która może przy okazji rozpuścić wspomniane wcześniej kawałeczki pokruszonej czekolady.

Jak wyprać tapicerkę w samochodzie?

Pranie tapicerki - jaki środek?

Do prania tapicerek samochodowych mamy dostępną szeroką gamę preparatów w dużej rozpiętości cenowej. Wybraliśmy środek znanej marki - K2 - w rozsądnej cenie, który można kupić choćby tutaj pod tym linkiem. Oczywiście zanim zaczniemy nanoszenie preparatu, dobrze zapoznać się z instrukcją, znajdującą się na odwrocie butelki.

Jak wyprać tapicerkę w samochodzie?

Przed użyciem producent zaleca dobrze wstrząsnąć butelką preparatu do prania tapicerki samochodowej - tak, aby wymieszać płyn znajdujący się wewnątrz. Teraz wreszcie można przystąpić do działania.

Dysza na końcu butelki zapewnia dwa sposoby nanoszenia preparatu: w postaci mgiełki albo piany. Potrzebowałem bardziej skoncentrowanego strumienia, bo nie chciałem zapaskudzić otoczenia fotela, skorzystałem więc z tej drugiej metody.

Jak wyprać tapicerkę w samochodzie?

Pianę nanosimy równomiernie na całą czyszczoną powierzchnię. Preparat pozostawiamy na kilka minut tak aby miał szansę wejścia w reakcję z zanieczyszczeniami - to ważne, bo jeżeli zbierzecie preparat wcześniej, to jedynym efektem Waszej pracy może pozostać wilgotna tapicerka fotela samochodowego.

Jak wyprać tapicerkę w samochodzie?

Pranie tapicerki - czym?

Jak to czym...

Szmatą :) Po prostu.

Kolejnym krokiem jest przetarcie czyszczonej powierzchni wilgotną szmatką. Dzięki temu zbierzemy nadmiar preparatu wraz z zanieczyszczeniami. Jak widzicie, nie ma w tym żadnej kosmicznej filozofii i każdy właściciel samochodu poradzi sobie z praniem tapicerki w ten sposób.

Jak wyprać tapicerkę w samochodzie?

Jeżeli po pierwszym czyszczeniu okaże się, że zostały jeszcze jakieś plamy, warto zaatakować je skoncentrowanym uderzeniem w najbardziej zaplamione obszary. W naszym przypadku miejsce po czekoladowej plamie trzeba było przetrzeć ponownie. Środek poradził sobie całkiem dobrze z odświeżeniem tapicerki.  

Jak wyprać tapicerkę w samochodzie?

Po praniu tapicerki - suszenie

Kiedy już zakończymy przecieranie i wszelkie plamy zostaną usunięte, tapicerkę musimy pozostawić do wyschnięcia. Zdecydowanie najszybciej fotele wyschną w samochodzie z otwartymi wszystkimi drzwiami - jeżeli miejsce parkingowe na to nie pozwala, a macie hatchbacka, liftbacka lub kombi, otwórzcie klapę bagażnika.

Pranie tapicerki samochodowej najlepiej wykonywać w ciepłe słoneczne dni. Z jednej strony będzie Wam łatwiej lokalizować największe zabrudzenia, a z drugiej słońce zdecydowanie przyspieszy schnięcie fotela.

Jak wyprać tapicerkę w samochodzie?

Pranie tapicerki - efekty

Tak oto wygląda tapicerka po wyschnięciu, efekt jest zdecydowanie zauważalny, nie ma śladu po czekoladzie, fotel odzyskał kolor a i aromat płynu piorącego przyjemnie podnosi komfort podróżowania. Butelka preparatu powinna wystarczyć na odświeżenie całego wnętrza w aucie klasy kompakt. Wszystko wydaje się piękne i proste.

Gdzie jest haczyk?

Taki sposób prania tapicerki powoduje, że w materiale foteli pozostaje część preparatu do prania, który wsiąknie w tapicerkę. Jeżeli ktoś jest alergikiem bardzo wrażliwym na chemiczne środki czystości, to radzę wypróbować preparat do prania tapicerki na jakimś niedrogim domowym meblu do siedzenia, zanim zastosujecie go w aucie.

Jak wyprać tapicerkę - test dla alergika

Połóżcie na domowym drewnianym lub plastikowym krześle ręcznik. Wykonajcie na nim opisane w naszym poradniku pranie tapicerki. A potem - używajcie do siedzenia przez kilka dni, najlepiej dwa tygodnie, bo reakcja alergiczna bywa opóźniona.

Jeżeli jakiś preparat czyszczący wywołałby reakcję alergiczną, to wystarczy wyrzucić ręcznik by pozbyć się chemii - w samochodzie wymiana tapicerki i pianki wypełniającej fotel byłaby bardzo kosztowna, jeżeli auto ma np. boczne poduszki powietrzne. Prawdopodobnie skończyłoby się na akcesoryjnych pokrowcach, które z reguły nie są zbyt estetyczne.

Pranie tapicerki domowym sposobem a odkurzacz piorący

Teraz już wiecie, że pranie tapicerki samochodowej domowym sposobem oznacza pozostawienie w fotelach pewnej części chemii czyszczącej. A odkurzacz piorący?

Najprostsze odkurzacze piorące działają na podobnej zasadzie, co "ręczne" pranie jak w naszym poradniku - najpierw nanosi się pianę piorącą, a potem ją wysysa.

Gdyby zastosować nasączanie wodą pod ciśnieniem, suszenie powietrzem i powtórzyć te czynności wiele razy, można by było mówić o prawdziwym praniu tapicerki. Wtedy bowiem byłaby szansa na usunięcie pozostałości preparatów czyszczących.

Da się to zrobić od strony technicznej, jednak wymaga odpowiedniego sprzętu. Jeżeli więc chcecie raz na jakiś czas naprawdę solidnie odświeżyć tapicerkę swojego auta, to szukajcie serwisu z odkurzaczem, który potrafi wypłukać fotele wodą po praniu środkami chemicznymi.

Samochód potrafi długo po takiej usłudze schnąć, bo woda bez chemii paruje powoli, ale rzeczywiście będziecie mogli powiedzieć, że kabina jest świeża.

Podsumowując: używając odpowiedniego preparatu i wykonując czynności wedle naszego poradnika, nie należy spodziewać się cudów, ale można z powodzeniem usunąć plamy z samochodowych foteli. My użyliśmy tego preparatu firmy K2 i jesteśmy zadowoleni z efektu, ale możecie też wybrać inny preparat - lista jest długa.

W porównaniu z kosztem profesjonalnej usługi prania tapicerki cena tego preparatu jest niewielka i z pewnością warto spróbować samemu wyprać obicia foteli przed wizytą w serwisie wyspecjalizowanym w praniu tapicerki samochodowej.

A jeżeli macie własne, skuteczne sposoby na czyszczenie tapicerki samochodowej - piszcie w komentarzach.

Tekst i zdjęcia: Robert Magdziak.

Autor: Robert Magdziak Facebook

od 15 lat fotografuje samochody dla wiodących tytułów prasy motoryzacyjnej. Jako praktyk garażowej obsługi własnych samochodów, dla motospace.pl robi nie tylko zdjęcia, lecz także pisze przebojowe poradniki dotyczące obsługi auta we własnym zakresie.

KOMENTARZE