Polerowanie reflektorów - krok po kroku - tanio i skutecznie

Polerowanie reflektorów - krok po kroku - tanio i skutecznie

Polerowanie reflektorów - krok po kroku - tanio i skutecznie

dat/articles/2014-06/jak-wypolerowac-matowa-lampe-opel-omega-453.jpg

Oto prosty, a zarazem tani sposób na przywrócenie dawnego blasku reflektorom z plastikowymi kloszami. Nie musisz kupować specjalnej pasty ani żadnego zestawu do polerowania lamp, aby znowu wyglądały jak nowe!

Pozostała część artykułu pod najnowszym filmem z naszego kanału YouTube - zapraszamy do oglądania i głosowania na Wasze ulubione auta z zestawienia:

Polerowanie reflektorów - krok po kroku - tanio i skutecznie

Tak wygląda (zdjęcie powyżej) lampa wykonana z tworzywa po kilkuletniej eksploatacji. Porysowana, matowa, z przebarwieniami, wypalona od słońca. Taki reflektor nie tylko słabiej oświetla drogę, lecz także mocniej oślepia kierowców aut jadących z przeciwka. Za chwilę dowiesz się, jak temu zaradzić:

A teraz zobacz, jak wygląda...

Polerowanie reflektorów - krok po kroku - tanio i skutecznie

Tak (zdjęcie powyżej) wygląda lampa po kuracji odmładzającej. Bez obawy - nie będziemy polerowali lamp pastą do zębów - zrewitalizowane reflektory na długo zachowają pełną przezroczystość.

Czy warto kupować zestaw do polerowania reflektorów?

Naszym zdaniem - nie. Po co inwestować w jakieś dziwaczne szmatki, gąbeczki, pasty, skoro można zrobić to skuteczniej przy pomocy lakieru bezbarwnego i papieru ściernego za grosze? Po co tracić czas na polerowanie do gładkiej powierzchni, skoro możemy użyć lakieru, który sam wypełni wszelkie mikrorysy i pozostawi gładką, lśniącą lampę?

A teraz pokażemy krok po kroku jak tego dokonać w domowych lub garażowych warunkach. Do dzieła - zabieramy się za renowację zmatowiałych reflektorów samochodowych!

Polerowanie reflektorów - krok po kroku - tanio i skutecznie

Twój superzestaw do polerowania reflektorów

Oto co będzie Ci potrzebne do polerowania reflektorów:

  • jaki papier do polerowania lamp? Papier ścierny do zastosowań na mokro o gradacji od 1000 do 2000,
  • taśma malarska,
  • trochę starych gazet,
  • lakier bezbarwny w aerozolu,
  • wiadro i woda.

Podoba Ci się taki specjalistyczny zestaw? :)

Pokaż go producentom różnego rodzaju wymyślnych zestawów do renowacji lamp za grubą kasę. Nasza metoda jest supertania i trwała. Po co kombinować?

Do odtłuszczenia może posłużyć benzyna ekstrakcyjna. Jak widzicie, nie ma tu kosmicznych technologii. Ale to wcale nie znaczy, że pomysł na uzdrowienie kloszy reflektorów, jaki za moment poznacie, nie ma podstaw technicznych. Przeciwnie - ma i to bardzo solidne.

Zanim przejdziesz dalej - może chcesz dołączyć do najlepszej grupy na Facebooku, gdzie doradzamy sobie nawzajem, jakie auta warto kupić, a które należy omijać? Zapraszamy!

Polerowanie reflektorów - krok po kroku - tanio i skutecznie

Dlaczego reflektory polerujemy na mokro?

Wiadro z wodą potrzebne będzie do nasączania papieru ściernego. Polerowanie (czy jak kto woli: ścieranie) papierem ściernym na wodę zmniejsza tarcie, chłodzi obrabianą powierzchnię, a przede wszystkim - pozwala usunąć drobinki plastiku z "zapchanego" papieru.

Polerowanie reflektorów - krok po kroku - tanio i skutecznie

Moczymy papier i nanosimy sporą ilość wody na polerowany element, w naszym przypadku lampę. W zależności od ukształtowania otoczenia polerowanego reflektora, na tym etapie może być konieczne zabezpieczenie sąsiadujących z nim lakierowanych elementów, aby nie zostały porysowane.

To jednak zależy od auta - jeżeli lampy wystają nieco ponad obramowujące je elementy karoserii, przy odrobinie wprawy można nie porysować niczego bez oklejania okolic reflektora. Jeżeli reflektor jest wgłębiony, otoczenie trzeba bezwzględnie zabezpieczyć.

Jeżeli ktoś chce mieć stuprocentową pewność, że nic się nie porysuje, można w ekstremalnym przypadku zdemontować np. zderzak czy grill chłodnicy, o ile czujecie się na siłach to zrobić. My byliśmy "odważni" i nie zabezpieczyliśmy... Niczego. I udało nam się niczego nie porysować.

Polerowanie reflektorów - krok po kroku - tanio i skutecznie

Polerowanie lamp plastikowych - jaka gradacja papieru?

Zaczynamy więc polerowanie reflektorów. Przy użyciu papieru ściernego staramy się zmatowić klosz lampy. Zaczynamy od papieru 1000 i dociskając usuwany wszelkie drobne zarysowania. Robimy to ostrożnie i z wyczuciem, aby nie uszkodzić sąsiadującego z reflektorem lakieru nadwozia.

Polerowanie reflektorów - krok po kroku - tanio i skutecznie

Drobnoziarnisty papier ścierny powinien usunąć przebarwienia i wyrównać powierzchnię reflektora. Efekt matowienia powinien wyglądać mniej więcej tak, jak widzicie na zdjęciu.

Tak, jest teraz... Gorzej, niż na początku!

Bądź odważny - tak ma być!

Mało tego - tak właśnie miało być i nie zamierzamy wcale polerować lampy do gładkości, jak to ma miejsce w wielu poradnikach. Przeciwnie: wykorzystamy mikrozarysowania, bo lakier bezbarwny bardzo dobrze się ich trzyma.

Ale to za moment - tymczasem dokładnie czyścimy i osuszamy lampę miękką szmatką.

Polerowanie reflektorów - krok po kroku - tanio i skutecznieKolejnym krokiem jest oklejenie okolic lampy tak, aby podczas nanoszenia lakieru bezbarwnego nie pomalować elementów karoserii.

W przypadku gdy mamy możliwość w prosty sposób zdemontować lampę z samochodu (a takich przypadków w autach jest coraz mniej...) ułatwi nam to lakierowanie, lecz musimy pamiętać, aby po zamontowaniu już pomalowanej lampy sprawdzić ustawienie świateł w stacji diagnostycznej.

Polerowanie reflektorów - krok po kroku - tanio i skutecznie

Pasta do polerowania reflektorów? Jaka pasta!

Nie potrzeba żadnej pasty, ani mazania się różnymi gąbeczkami i kostkami ściernymi na wysmarowanych pastą lampach samochodowych. Wystarczy lakier bezbarwny.

My będziemy malować lampę na samochodzie, a zatem szczelnie oklejamy reflektor i dokładnie przemywany odtłuszczaczem tak, aby uzyskać czystą powierzchnię. Samochodowe lakiery bezbarwne w sprayu (za moment takiego użyjemy) są powszechnie dostępne, można je zamówić np. tutaj.

Polerowanie reflektorów - krok po kroku - tanio i skutecznie

Po oczyszczeniu "wypolerowanego reflektora" przystępujemy do lakierowania. Nanosimy pierwszą cienką warstwę i czekamy aż lakier wyschnie.

Nanosimy drugą cienką warstwę i znów czekamy do wyschnięcia. Trzy warstwy to optymalne rozwiązanie. Jak widać, lakier pracowicie wypełnił mikrozarysowania, powstałe podczas ścierania wierzchniej, zmatowiałej warstwy plastiku.

Polerowanie reflektorów - krok po kroku - tanio i skutecznie

Tak prezentuje się nasza Omega z odświeżonymi lampami. Lakier bezbarwny wypełnił mikrozarysowania i klosze odzyskały przezroczystość.

Polerka lamp? Dajemy radę!

Jeżeli będziecie pamiętać o tym, żeby lampy traktować podczas czyszczenia tak jak polakierowane elementy nadwozia, a nie jak szyby, to pozostaną na długo w dobrym stanie. Czyli: absolutny zakaz przecierania wypolerowanych reflektorów na sucho!

Polerowanie reflektorów - krok po kroku - tanio i skutecznie

Renowacja kloszy reflektorów - wygląd przed i po

Jeszcze raz dla porównania lampa przed renowacją. To, co zobaczycie na kolejnym zdjęciu, czyli wypolerowany reflektor po pomalowaniu lakierem bezbarwnym, pozwala natychmiast dostrzec różnicę na plus. Dodamy tylko, że lampy naszego modelowego samochodu wcale nie były aż tak "zajeżdżone" jak w niektórych autach, które można spotkać na ulicach.

Polerowanie reflektorów - krok po kroku - tanio i skutecznie

Oto wypolerowany reflektor po wyschnięciu lakieru. Efekt jest na tyle spektakularny, że warto spróbować samemu opisanej procedury odmładzającej lampy. Takie zabiegi można stosować w wielu autach z lampami z tworzywa sztucznego.

Jeżeli nadal nie wierzysz, że można to zrobić tak tanio, prosto i skutecznie, możesz zobaczyć efekt na tym filmie:

Podoba Ci się nasza metoda? Pokaż ją znajomym - na przekór firmom, wciskającym kierowcom drogie wydumane zestawy do renowacji lamp, których trzeba używać regularnie jak pasty do zębów, żeby mieć ładne, dobrze świecące, bezpieczne plastikowe reflektory.

Jeżeli chcesz zadbać także o to, aby Twój portfel nie wypłowiał od polisy OC i AC, to skorzystaj z tego kalkulatora ubezpieczeniowego - może uda się zaoszczędzić!

Powodzenia przy polerowaniu reflektorów samochodowych - jeżeli macie jakieś pytania lub spostrzeżenia, to zapraszamy do komentowania na stronie lub na naszej grupie na facebooku!

Tekst i zdjęcia: Robert Magdziak.

Autor: Robert Magdziak Facebook

od 15 lat fotografuje samochody dla wiodących tytułów prasy motoryzacyjnej. Jako praktyk garażowej obsługi własnych samochodów, dla motospace.pl robi nie tylko zdjęcia, lecz także pisze przebojowe poradniki dotyczące obsługi auta we własnym zakresie.

KOMENTARZE