Jak wymienić świece - Suzuki Swift

Jak wymienić świece - Suzuki Swift

Jak wymienić świece - Suzuki Swift

dat/articles/2013-07/jak-wymienic-swiece-suzuki-swift-416.jpg

Na przykładzie Suzuki Swifta pokażemy jak przebiega proces wymiany świec zapłonowych. Niby to prosta sprawa, ale lepiej uczyć się od innych...

Pozostała część artykułu pod najnowszym filmem z naszego kanału YouTube - zapraszamy do oglądania i głosowania na Wasze ulubione auta z zestawienia:

Jak wymienić świece - Suzuki SwiftPierwszy krok, jaki musimy wykonać po otwarciu komory silnika, to zlokalizowanie przewodów wysokiego napięcia. Ułatwi to odszukanie miejsc w które są wkręcone świece ponieważ właśnie tymi przewodami doprowadzany jest prąd do świec. Może się to wydawać trywialne lecz nie w każdym aucie jest tak łatwy dostęp jak w naszym Suzuki. W niektórych samochodach świece zapłonowe może przysłaniać kolektor ssący bądź obudowa filtra powietrza.
Jak wymienić świece - Suzuki SwiftJeśli świece zapłonowe już zostały namierzone, przechodzimy do kompletowania niezbędnych narzędzi. Do wykręcenia świec będzie nam potrzebny klucz o rozmiarze (w zależności od świec) 16 mm lub 21 mm. W naszym przypadku używany klucza 21 mm z odpowiednim przedłużeniem.
Jak wymienić świece - Suzuki SwiftKlucze do świec zapłonowych wewnątrz nasadki posiadają gumowy pierścień. Ma on za zadanie przytrzymać świecę wewnątrz nasadki tuż po wykręceniu. Szczególnie przydatne jest to w momencie, gdy w naszym aucie świece osadzone są głęboko w głowicy silnika.

Zanim przejdziesz dalej - może chcesz dołączyć do najlepszej grupy na Facebooku, gdzie doradzamy sobie nawzajem, jakie auta warto kupić, a które należy omijać? Zapraszamy!

Jak wymienić świece - Suzuki SwiftZdejmujemy przewód wysokiego napięcia ze świecy zapłonowej. Pamiętajmy o tym, aby zdjąć go jedynie z tej świecy którą aktualnie wykręcamy. W przypadku gdy ściągniemy wszystkie jest duże prawdopodobieństwo, że pomylimy kolejność i będziemy mieli problem z uruchomieniem samochodu.
Jak wymienić świece - Suzuki SwiftKlucz nasadowy mocujemy na świecy tak, aby gumowy pierścień wewnątrz nasadki zablokował się na świecy. Tylko wtedy będziemy mieli pewność, że po wykręceniu świeca pozostanie wewnątrz klucza.
Jak wymienić świece - Suzuki SwiftŚwieca została prawidłowo zablokowana w kluczu i wykręcona.
Jak wymienić świece - Suzuki SwiftTeraz możemy ocenić stan świecy. W przypadku gdy świeca jest mocno zużyta (erozja elektrod) lub też mamy podejrzenie, że działa nieprawidłowo (nierównomierna praca silnika) to wymieniamy na nową. Przed wkręceniem świecy warto sprawdzić szczelinomierzem, czy odstęp pomiędzy elektrodami jest prawidłowy.
Jak wymienić świece - Suzuki SwiftWkręcamy świecę na swoje miejsce, pamiętając, aby robić to stosunkowo ostrożnie. W momencie gdy poczujemy opór nie dokręcamy na siłę, ponieważ możemy łatwo uszkodzić gwint w aluminiowej głowicy.
Jak wymienić świece - Suzuki SwiftZakładamy uprzednio zdjętą końcówkę przewodu wysokiego napięcia i na tym kończymy wymianę pierwszej świecy.
Jak wymienić świece - Suzuki SwiftZdejmujemy końcówkę przewodu z kolejnej świecy.
Jak wymienić świece - Suzuki SwiftCałą czynność związaną z wymianą świecy powtarzamy krok po kroku aż do momentu wymiany wszystkich świec. I tu zapewne padnie pytanie: co da wymiana świec na nowe? Czy silnik będzie miał np. większą moc? Nie. Nie będzie miał. Jeżeli poprzednie świece pracowały prawidłowo, to ich wymiana ma zapewnić kolejne tysiące kilometrów bezawaryjnej eksploatacji. Powodzenia!

Autor: Robert Magdziak Facebook

od 15 lat fotografuje samochody dla wiodących tytułów prasy motoryzacyjnej. Jako praktyk garażowej obsługi własnych samochodów, dla motospace.pl robi nie tylko zdjęcia, lecz także pisze przebojowe poradniki dotyczące obsługi auta we własnym zakresie.

KOMENTARZE