Jak sprawdzić poziom oleju - Suzuki Swift

Jak sprawdzić poziom oleju - Suzuki Swift
Bez oleju nie ma jazdy. I nie mamy tu na myśli oleju napędowego, lecz ten, który smaruje silnik. Czy na pewno wiecie, jakich zasad należy przestrzegać, aby dobrze zmierzyć jego poziom?

Jak sprawdzić poziom oleju - Suzuki SwiftZabieramy się za kontrolę poziomu oleju. Po pierwsze samochód musi stać ma równej powierzchni. Unikamy wszelkich pochyłości ponieważ odczyt byłby wtedy błędny. Jeżeli silnik w aucie pracował, to wyłączamy go i czekamy kilka minut, aż olej wędrujący po silniku siłą grawitacji opadnie do miski olejowej. Dopiero wtedy przystępujemy do pomiaru.
Jak sprawdzić poziom oleju - Suzuki SwiftWyciągamy bagnet. Jego końcówka zazwyczaj oznaczona jest żółtym kolorem. Następnie część pomiarową dokładnie wycieramy, usuwając pozostałości oleju i wkładamy w miejsce z którego bagnet wyjęliśmy.
Jak sprawdzić poziom oleju - Suzuki SwiftOdczekujemy kilka sekund aż olej osiądzie na bagnecie pomiarowym i delikatnie wyciągamy, aby sprawdzić poziom oleju.
Jak sprawdzić poziom oleju - Suzuki SwiftNa końcówce bagnetu mamy podziałkę informującą o poziomie oleju w silniku. W tym przypadku są to dwie kropki, gdzie dolna oznacza stan minimalny, a górna maksymalny. Tutaj ważna uwaga: dla silnika szkodliwy jest zarówno poziom oleju powyżej maksymalnego, jak i poniżej minimalnego.
Jak sprawdzić poziom oleju - Suzuki SwiftW sytuacji gdy okaże się, że poziom oleju jest zbyt niski, szukany korka wlewu oleju i uzupełniamy stan. Uzupełniamy olejem takim samym bądź o takich samych parametrach. I tutaj pamiętamy o dwóch zasadach. Po pierwsze, olej syntetyczny uzupełniamy syntetycznym, a mineralny - mineralnym. Po drugie, zadbajmy, aby dolewany olej miał taką samą gęstość - odczytamy ją po liczbach sąsiadujących z dużą literą "W" (np. 10W40).