Klimatyzacja manualna - prawidłowa obsługa - cz. I
Chociaż większość samochodów ma klimatyzację - manualną lub automatyczną - to prawie nikt nie uczy, jak prawidłowo jej używać. W tym poradniku dowiecie się, jak ustawić klimatyzację w samochodzie, aby zawsze cieszyć się komfortem podróży
Pozostała część artykułu pod najnowszym filmem z naszego kanału YouTube - zapraszamy do oglądania i głosowania na Wasze ulubione auta z zestawienia:
Za moment przeczytasz o tym:
- Jak działa klimatyzacja manualna?
- Klimatyzacja manualna a automatyczna
- Jak używać klimatyzacji manualnej w samochodzie?
- Klimatyzacja w aucie - osuszanie
- Jak ustawić klimatyzację w samochodzie?
- Jak skutecznie schłodzić auto klimatyzacją?
Za kilka minut dowiesz się wszystkiego, co potrzebne, aby wiedzieć jak używać klimatyzacji manualnej w samochodzie. Tak, żeby podróżować w komforcie i bez zaparowanych szyb.
Jak działa klimatyzacja manualna?
W dużym uproszczeniu, klimatyzacja manualna polega na dodaniu do typowego układu wentylacji dodatkowego wymiennika ciepła. Przy jej braku, możemy tylko ogrzewać wnętrze poprzez przepuszczenie powietrza przez wymiennik ciepła włączony w obieg płynu chłodzącego silnik samochodu.
Przy zainstalowanej klimatyzacji samochodowej, na samym początku układu montuje się tzw. parownik, który schładza przepływające przez niego powietrze kosztem tego, że pod maską, w okolicach chłodnicy, inny element klimatyzacji - skraplacz - ogrzewa (i to bardzo znacznie) powietrze na zewnątrz samochodu.
Aby taka wymiana ciepła była możliwa, w układzie pracuje kompresor. Klimatyzacja samochodowa to w uproszczeniu "lodówka", tylko o 10- lub nawet 20-krotnie większej mocy.
Klimatyzacja manualna a automatyczna
Klimatyzacja manualna pozwala na ręczną regulację temperatury, siły i kierunku nawiewu. W pełni automatyczna klimatyzacja potrafi sama regulować te parametry w oparciu o temperaturę w kabinie, stopień nasłonecznienia (czujnik na podszybiu), a w nowszych autach także wilgotność powietrza w przedziale pasażerskim samochodu.
Klimatyzacja manualna, czy automatyczna - którą wybrać?
To już zależy od preferencji użytkownika i jego świadomości zasady działania klimatyzacji samochodowej. Ja na przykład wolę klimatyzację manualną, bo:
- lubię wiedzieć, co dokładnie robi układ wentylacji
- wolę mieć możliwość ustawienia temperatury powietrza, lecącego z dysz (przy klimatyzacji manualnej można to zrobić pokrętłem lub kiedyś suwakiem od ogrzewania)
- łatwiej zdiagnozować, czy system działa prawidłowo
- nic nie dzieje się poza intencją kierowcy (klimatyzacja automatyczna potrafi np. sama włączyć kompresor klimatyzacji, łatwo to przegapić)
- nie trzeba pilnować ustawień (klimatyzacja manualna trzyma je stale, podczas gdy automatyczna dostosowuje do zmian zarejestrowanych przez czujniki)
Tyle teorii - przejdźmy do rzeczy praktycznych.
Kierowca samochodu nie musi wiedzieć jak działa kompresor klimatyzacji, ale ważne, aby wiedział, jak klimatyzację i wentylację ustawić, żeby szybko i skutecznie schłodzić, ogrzać lub odparować wnętrze kabiny.
Jak używać klimatyzacji manualnej w samochodzie?
Zacznijmy od dwóch podstawowych funkcji, jakie pełni w aucie klimatyzacja. Pierwszą z nich - i najbardziej oczywistą - jest chłodzenie kabiny w upalne dni. Czy jednak na pewno upalne?
Niekoniecznie. Wnętrze auta jest przecież bardzo mocno nagrzewane przez słońce. Może więc być tak, że na zewnątrz będzie chłodno, a w samochodzie - bardzo gorąco.
Wtedy przydaje się klimatyzacja manualna. Ale chłodzenie to niejedyna funkcja tego urządzenia. Zapewne zauważyliście, że ze stojącego auta z włączoną klimatyzacją kapie na jezdnię woda.
Można ją zauważyć zazwyczaj w okolicach prawego przedniego koła. Nie martwcie się - to zupełnie normalne zjawisko, towarzyszące pracy klimatyzacji.
Klimatyzacja w aucie - osuszanie
Wiesz, że klimatyzacja manualna, używana umiejętnie, pozwala zapomnieć o zaparowanych szybach, nawet w czasie największej ulewy i z kompletem zmokniętych, parujących pasażerów na pokładzie samochodu?
Obniżenie wilgotności w kabinie to zjawisko bardzo cenne i korzystne - woda, która kapie z auta, jest wyłapywana z powietrza kabinowego.
A to znaczy, że je osusza, co dodatkowo podnosi komfort podróżowania w parne, upalne dni. Ale z klimatyzacji warto korzystać także wtedy, gdy jest chłodno - na przykład w celu odparowania szyb. Jak to zrobić prawidłowo, dowiesz się niebawem z tego poradnika.
Zanim przejdziesz dalej - może chcesz dołączyć do najlepszej grupy na Facebooku, gdzie doradzamy sobie nawzajem, jakie auta warto kupić, a które należy omijać? Zapraszamy!
Jak ustawić klimatyzację w samochodzie?
To będzie kilka prostych porad, które pozwolą Ci cieszyć się komfortem w klimatyzowanym aucie. A ponieważ klimatyzacja jest częścią systemu wentylacji auta, to o wentylacji także opowiemy.
Jeżeli klimatyzacja jest wyłączona, warto przestrzegać następujących reguł ustawiania kierunku nawiewu. Jeżeli wsiadamy do zimnego auta i chcemy je szybko ogrzać, warto nastawić nawiew wyłącznie na nogi - szybko poczujemy ciepło, a rozgrzane powietrze samo powędruje w górę kabiny, bo jest lżejsze od zimnego.
W skrajnych przypadkach - a wierzcie nam, że wielu kierowców tak nieświadomie robi - może dojść do całkowitego zamknięcia dopływu powietrza do kabiny, jeżeli skierujemy nawiew na pozamykane dysze.
Jeszcze jedna ciekawostka, o której mało kto słyszał: jeżeli włączysz ogrzewanie (ale nie na maksimum) i nawiew na nogi oraz np. na szybę, to niemal zawsze powietrze, dmuchające na nogi, będzie cieplejsze od tego, które wieje na okna czy z centralnych dysz w kokpicie. O tym, jak jest to ważne, przekonacie się niebawem, bo teraz zajmiemy się ustawieniami nawiewu przy włączonej klimatyzacji.
Jak skutecznie schłodzić auto klimatyzacją?
Samo wyłączenie i włączenie klimatyzacji może wyglądać inaczej w samochodach różnych marek. W jednych bowiem wciśnięcie przycisku AC i zapalenie się kontrolki oznacza "klimę" włączoną, a w innych na przycisku jest napis AC OFF i wtedy jest odwrotnie, czyli jak lampka się świeci, to klimatyzacja nie działa.
Załóżmy więc, że klimatyzacja manualna jest włączona, a nam zależy na jak najszybszym schłodzeniu kabiny. Jak to zrobić? Przede wszystkim sprawdzamy, czy pokrętło regulacji temperatury nastawione jest na "zimno", czy, jak kto woli, na minimum. Następnie...
O tym, co zrobić dalej, dowiesz się w drugiej części naszego artykułu. A jeżeli masz jakieś pytania lub wątpliwości, to zapraszamy na naszą grupę na facebooku "Auto Na Warsztacie - Sami Naprawiamy Swoje Samochody".
A może chcesz zaoszczędzić na OC i AC? Zobacz zestawienie cen polis OC i AC za Twój samochód!
-
Klimatyzacja samochodowa - typowe usterki, ceny części, serwis
Systemy klimatyzacji w autach nie są już tak trwałe, jak dawniej. Zobacz, ile kosztują elementy, któ... -
Klimatyzacja manualna - prawidłowa obsługa - jak skutecznie schłodzić auto
W pierwszej części artykułu o klimatyzacji manualnej poznaliście już jej podstawowe funkcje. Teraz pora...
-
Opony AT czy MT – jakie wybrać opony terenowe do samochodu 4x4?
Temat wcale nie jest łatwy, bo opony typu AT i MT muszą spełniać przeciwstawne warunki. Żeby dokonać dobre... -
SUV z dużym bagażnikiem - poznaj TOP 15 najlepszych funkcji i akcesoriów
Szukasz przestronnego, wielozadaniowego auta, które poradzi sobie na każdej nawierzchni? Praktycznym w... -
Odbierz Rabat na Raport VIN!
Jeżeli zależy Ci na czasie, to możesz już teraz sprawdzić historię samochodu na podstawie kodu VIN w... -
Zapraszamy do sklepu detailingowego MrCleaner po preparaty i akcesoria detailingowe
Jesteś fanem lub fanką auto detailingu? Ten sklep jest dla Ciebie! Preparaty, akcesoria, zestawy detailingowe -...