Karta pamięci do rejestratora jazdy - jaką wybrać i gdzie kupić?

Karta pamięci do rejestratora jazdy - jaką wybrać i gdzie kupić?

Karta pamięci do rejestratora jazdy - jaką wybrać i gdzie kupić?

dat/articles/2019-02/karty-pamieci-do-rejestratora-jazdy-jaka-wybrac-682.jpg

To nie jest żart: karty pamięci nie są wieczne. Dodatkowo, wideorejestrator samochodowy nieustannie "katuje" kartę ciągłym zapisem plików o znacznej objętości. Jak wybrać dobrą kartę do rejestratora jazdy?

  • nie tylko twarde dyski się zużywają - karty pamięci także
  • każdy producent kart pasujących do rejestratora jazdy oferuje różne półki cenowe, więc model karty ma znaczenie
  • najlepiej kupić kartę pamięci dedykowaną do ciągłego zapisu danych

Kupując wideorejestrator samochodowy mało kto zaprząta sobie głowę wyborem jak najlepszej karty pamięci. Szkoda, bo awaria karty pamięci może narazić na utratę danych z rejestratora.

Na nic wtedy nie zdadzą się liczne parametry rejestratora, które tak pracowicie przeglądamy przed zakupem. Rozdzielczość obrazu, kąt widzenia obiektywu, dobra jasność filmu w nocy, szybki procesor - to wszystko na nic, jeżeli "padnie" karta i utracisz dokumentację.

Dlatego warto zainwestować w dobrą kartę pamięci do wideorejestratora, żeby zminimalizować prawdopodobieństwo utraty danych.

Pozostała część artykułu pod najnowszym filmem z naszego kanału YouTube - zapraszamy do oglądania i głosowania na Wasze ulubione auta z zestawienia:

Karty pamięci do rejestratora jazdy - jaką wybrać?

Czyli karta pamięci, mimo że nie ma elementów ruchomych tak jak twardy dysk, może się zużyć?

Tak. Podkreślimy jeszcze raz: karta pamięci do rejestratora jazdy i każdego innego urządzenia nie jest wieczna. Co to dokładnie oznacza?

To, że komórki pamięci w karcie mają określoną liczbę cykli zapisu i odczytu. Po przekroczeniu ich maksymalnej liczby karta staje się bezużyteczna - nie można jej ani zapisać, ani odczytać, a urządzenie przestaje ją widzieć.

Pamiętaj też, że kamera samochodowa bardzo mocno eksploatuje kartę pamięci, zapisuje bowiem na niej pliki wideo, wymagające znacznego przesyłu danych, czasem non stop przez długie godziny.

To tak, jakby domowy laptop non stop nagrywał filmy albo rejestrował to, co dzieje się na ekranie - kto tego próbował ten zapewne wie, że obciążenie komputera i dysku jest znaczne podczas takiego procesu.

W wideorejestratorze są to takie same gigabajty danych, które jednak musi na siebie przyjąć malutka karta pamięci. I zaraz dowiesz się o parametrach takich kart, na które mało kto zwraca uwagę, a które w znacznym stopniu warunkują o jej trwałości.

Karty pamięci do rejestratora jazdy - jaką wybrać?

Parametry kart pamięci, na które rzadko zwracamy uwagę (bo producenci nie chcą ich podawać...)

Technologie zapisu danych

Wbrew obiegowym opiniom to nie prędkość zapisu czy pojemność karty mają największy wpływ na jej trwałość. Zamiast nich, warto zainteresować się technologią zapisu. Oto rodzaje tej technologii spotykana w kartach pamięci do wideorejestratorów:

  • TLC (Triple Level Cell - komórki trzypoziomowe) zapewnia najmniej trwały zapis, bowiem liczba cykli zapisu i odczytu jest tutaj najniższa
  • MLC (Multi Level Cell - komórki wielopoziomowe) to już znacznie trwalsze rozwiązanie, z większą liczbą cykli zapisu i odczytu danych z karty
  • SLC (Single Level Cell - komórki jednopoziomowe) jest najtrwalszą dostępną technologią, używaną przez profesjonalistów. Żeby kupić taką kartę, trzeba się trochę natrudzić, bo raczej nie będzie jej w supermarkecie

I teraz niespodzianka, niekoniecznie przyjemna - producenci raczej rzadko piszą o tym, jakiej technologii używają w swoich kartach pamięci. Najczęściej jest to jednak technologia TLC, bo jest najtańsza i najszerzej dostępna.

Karty pamięci do rejestratora jazdy - jaką wybrać?

Klasa karty pamięci do rejestratora jazdy

Klasa karty mówi o prędkości zapisu i odczytu danych. Klasyfikacja ta nie jest jednoznaczna, ale można ogólnie powiedzieć, że karta pamięci do wideorejestratora powinna mieć klasę 10/U1 lub wyższą.

Prędkość przesyłu w kamerach samochodowych dochodzi do 25 Mbps (megabitów na sekundę) więc - przechodząc już na megabajty na sekundę - karta powinna dać sobie radę z przesyłem rzędu 5-10 MB/s.

Zanim przejdziesz dalej - może chcesz dołączyć do najlepszej grupy na Facebooku, gdzie doradzamy sobie nawzajem, jakie auta warto kupić, a które należy omijać? Zapraszamy!

Karty pamięci do rejestratora jazdy - jaką wybrać?

Pojemność karty pamięci do wideorejestratora - jaką wybrać?

Ten wybór zależy od wielu czynników, jak np. proporcja ceny do pojemności karty pamięci. Kiedy porównasz sobie ceny karty pamięci tej samej firmy i tej samej klasy, to zapewne zauważysz, że jeden gigabajt pojemności ma różną cenę przy różnej pojemności kart.

Teoretycznie powinno być tak, że im większa karta, tym taniej wychodzi za jeden gigabajt pojemności, ale zazwyczaj jest pewna granica pojemności - raz 64, a raz 128 GB, nie ma tu reguły - kiedy gigabajt zaczyna drożeć.

Rozsądnym minimum wydaje się pojemność 32 GB, co wystarcza na zapis około trzech godzin filmu 1080p (Full HD) w kamerze samochodowej w dobrej jakości. Jednak jeżeli robisz długie trasy, to warto zaopatrzyć się w tak dużą kartę, żeby nie było potrzeby jej wymiany w trasie.

A czy wiesz, jaki parametr jednoznacznie przesądza o tym, na ile "pamięciożerna" będzie Twoja kamera samochodowa?

Niekoniecznie jest to rozdzielczość filmu czy liczba klatek na sekundę - oczywiście, im są one wyższe, tym więcej pamięci potrzeba, ale jest jeszcze trzeci, kluczowy  parametr.

To prędkość przesyłu danych, tzw. "bitrate"

Nie tylko różne kamery zapisują wideo o tej samej rozdzielczości i tej samej liczbie klatek na sekundę w różnym stopniu kompresji danych, lecz także ta sama kamera ma zwykle możliwość wyboru jakości zapisu, a ta przekłada się na szybkość transmisji danych.

Ten sam obraz z kamery można zapisać z prędkością np. 15 Mbps i 25 Mbps. Na małym ekraniku rejestratora jazdy oba zapisy mogą się wydawać równie dobre, ale kiedy obejrzysz je na ekranie laptopa, to będzie można zauważyć wyższą jakość filmu zapisanego z większą prędkością przesyłu danych, czy - spolszczając angielszczyznę - "większym bitrejtem". :)

Jak obliczyć, ile filmu zmieści się na karcie?

Jeżeli masz kartę o pojemności X GB, a kamera nagrywa film z prędkością Y Mbps, to wystarczy zastosować taki wzór:

maksymalny czas nagrania w godzinach = 2,275*X/Y

Innymi słowy, wystarczy, że pomnożysz pojemność karty przez liczbę 2,275, a wynik podzielisz przez bitrate nagrywania podany w parametrach kamery - otrzymasz maksymalny czas nagrania w godzinach.

To jednak...

...nie do końca prawda :)

Dlaczego? Otóż producenci kart pamięci umieszczają tam zazwyczaj różne pliki, które nie zawsze da się skasować. Oznacza to, że użyteczna pojemność karty jest zawsze nieco mniejsza od tej podawanej na opakowaniu i zaokrąglanej do pełnych gigabajtów. Różnica dochodzi do kilku procent, więc zawsze warto zostawić sobie rezerwę, zamiast kupować kartę "na styk".

Karty pamięci do rejestratora jazdy - jaką wybrać?

Pojemność karty pamięci do rejestratora jazdy z funkcją nagrywania na postoju

Istnieją kamery samochodowe, które potrafią rozpocząć rejestrowanie obrazu w samochodzie pozostawionym na parkingu po wykryciu ruchu lub poruszenia samochodu. Jedną z takich kamer jest Mio MiVue 792 WiFi Pro, którą testowaliśmy.

W takim przypadku nie jest potrzebna specjalnie pojemna karta pamięci do wideorejestratora, ponieważ włącza się on tylko wtedy, gdy jest to konieczne.

Natomiast jeżeli planujesz zostawiać rejestrator jazdy na stałe włączony podczas postoju auta (akumulator samochodowy z reguły powinien sobie poradzić z zasilaniem kamery przez noc kiedy nie ma mrozu) to pomyśl o większej karci pamięci, żeby na pewno wystarczyło jej na zapis całej historii postoju Twojego auta.

Karty pamięci do rejestratora jazdy - jaką wybrać?

Pojemność karty pamięci do wideorejestratora z dodatkową kamerą tylną

To jest bardzo ważna sprawa - jeżeli planujesz zakup rejestratora jazdy z dodatkową kamerą tylną, to weź pod uwagę, że obliczając maksymalną długość nagrywania filmu trzeba pomnożyć prędkość przesyłu danych przez dwa.

Dzieje się tak dlatego, że takie kamery zapisują dwa oddzielne strumienie - dla przedniej i tylnej kamery. Jest to podwójnie istotne: potrzebna będzie i większa pojemność karty i wyższa prędkość przesyłu danych.

Tylna kamera to bardzo dobry pomysł, bowiem jest w stanie zarejestrować kolizję najechania na tył Twojego samochodu lub - już niedługo penalizowane prawnie - niezachowanie bezpiecznego odstępu na trasie szybkiego ruchu.

Karty pamięci do rejestratora jazdy - jaką wybrać?

Czy marka karty pamięci do rejestratora jazdy ma znaczenie?

Tak. Markowe karty pamięci najlepiej współpracują z rejestratorami jazdy. Ze względu na to, że kontrolery kart w wideorejestratorach są różne, a każda marka karty produkuje ją i formatuje we właściwy sobie sposób, to może się zdarzyć, że konkretna karta nie zadziała dobrze z konkretną kamerą.

Jakie są objawy takich problemów?

Kamera może się zawieszać, przerywać rejestrację, w skrajnym przypadku może nie widzieć karty pamięci zamontowanej w urządzeniu.

Można powiedzieć, że są to losowe zdarzenia, ale z doświadczeń użytkowników wiadomo, że karty od znanego producenta sprawiają najmniej kłopotów.

Ten argument plus wszystko co tutaj napisaliśmy podpowiada, że oszczędzanie na karcie pamięci nie jest najlepszym pomysłem - niezawodność i trwałość są jednak powiązane z renomą producenta karty i trudno od tego uciec.

Karty pamięci do rejestratora jazdy - jaką wybrać?

Czy opłaca się zaoszczędzić na karcie pamięci np. 25 zł a potem dostać podwyżkę ubezpieczenia za samochód?

Na pewno nie. To się kompletnie nie opłaca.

Oto kilka markowych kart do rejestratorów jazdy - również one nie są wieczne, ale z doświadczeń użytkowników i dystrybutorów rejestratorów Mio wynika, iż dobrze współpracują z wideorejestratorami.

Karta pamięci Samsung EVO

Kod producenta: MB-MPxxxGA gdzie XXX = pojemność karty

Karty pamięci do rejestratora jazdy - jaką wybrać?

 

W klasie budżetowej to ponadprzeciętnie niezawodne karty pamięci - z grupy, która nie jest fabrycznie dedykowana do kamer samochodowych.

Ciekawostka: lepiej wybrać kartę pamięci Samsung Evo, a nie Evo+ - ta druga sprawia czasem problemy, lepiej wybrać pomarańczowe EVO.

Karta pamięci Toshiba Exceria M303

Kod producenta: THN-M303R0xxx0E2 gdzie xxx = pojemność karty

Karty pamięci do rejestratora jazdy - jaką wybrać?

 

Karta równoważna jakością modelowi Samsung Evo. Nie powoduje problemów z kompatybilnością wobec wielu kamer samochodowych.

Karta pamięci Samsung Pro Endurance

Kod producenta: MB-MJxxxGA gdzie xxx = pojemność karty

Karty pamięci do rejestratora jazdy - jaką wybrać?

 

Ta seria kart pamięci jest już dedykowana do urządzeń, wymagających ciągłego zapisu danych, czyli także do wideorejestratorów samochodowych.

Prędkość zapisu deklarowana przez Samsunga to aż 30 MB/s, co powinno wystarczyć nawet do rejestratorów z dodatkową kamerą tylną.

SanDisk High Endurance

Kod producenta: SDSDQQ-xxxG gdzie xxx = pojemność karty

Karty pamięci do rejestratora jazdy - jaką wybrać?

 

Karta ta nie jest ani specjalnie szybka ani pojemna (20 MB/s i do 64 GB) jednak znana jest z dobrej współpracy z kamerami samochodowymi. Zdecydowanie trwalsza niż tanie karty z serii Ultra.

Pamiętaj: nie tylko producent karty ma znaczenie

To bardzo ważne. To, że kupisz kartę pamięci określonego producenta, nie przesądza jeszcze o jej trwałości - owszem, można ogólnie powiedzieć, że np. karty marki A są trwalsze od tych marki B, jednak pomiędzy poszczególnymi modelami także występują różnice.

Model karty też jest ważny.

Karty pamięci do rejestratora jazdy - jaką wybrać?

Karta pamięci do rejestratora jazdy - podsumowanie

Wniosek może być tylko jeden: na karcie pamięci do rejestratora jazdy nie warto oszczędzać. Kup najdroższy model karty, na jaką Cię stać.

Nie zagwarantuje to stuprocentowego sukcesu - czyli dobrej i długiej współpracy z Twoją kamerą samochodową - ale przynajmniej będziesz mieć czyste sumienie, że udało Ci się zrobić wszystko, aby karta działała jak najdłużej.

Pamiętaj: kamera samochodowa to nie smartfon, który z karty pamięci korzysta sporadycznie. W wideorejestratorze następuje ciągły zapis danych przy wysokiej prędkości przesyłu. To zdecydowanie bardziej wymagające warunki pracy dla karty pamięci.

Na koniec życzymy Ci, aby zapis z Twojego wideorejestratora nigdy Ci się nie przydał do celów innych niż turystyczne. Kamera samochodowa nie zastąpi rozsądnej jazdy, ale zapewni kierowcy spokój i pewność, że w razie czego wszystko zostanie udokumentowane.

Przy rekomendacji modeli kart pamięci skorzystaliśmy z doświadczenia portalu wideorejestratory24.pl, oferującego kamery samochodowe oraz sportowe i akcesoria.

Zdjęcia: materiały producentów.

KOMENTARZE