Rejestrator jazdy Mio MiVue 792 WiFi Pro - test, cena, gdzie kupić?

Rejestrator jazdy Mio MiVue 792 WiFi Pro - test, cena, gdzie kupić?

Rejestrator jazdy Mio MiVue 792 WiFi Pro - test, cena, gdzie kupić?

dat/articles/2018-12/mivue-792-wifi-pro-632.jpg

Rejestrator jazdy to dobra rzecz - tyko jak to działa w praktyce? Zaraz poznasz jego funkcje i zobaczysz zdjęcia urządzenia przy pracy, także te zrobione kamerą samochodową. A na koniec - wybierzesz najlepsza ofertę!

Pozostała część artykułu pod najnowszym filmem z naszego kanału YouTube - zapraszamy do oglądania i głosowania na Wasze ulubione auta z zestawienia:

Rejestrator jazdy Mio MiVue 792 WiFi Pro - test, gdzie kupić?

Najważniejsza rzecz, o której często zapominamy, wybierając kamerę samochodową - mocowanie do szyby. Co by nam przyszło z tego, że wybierzemy dobry rejestrator jazdy, skoro jego klips nie zapewniałby odpowiedniej sztywności?

Efektem niedostatecznej solidności uchwytu są drgania kamery i drgania obrazu na zapisanym filmie. Kierowcy raczej nie zdają sobie sprawy z tego, jak różnorodne są częstotliwości drgań karoserii samochodu, do której przyklejona jest przednia szyba.

Kojarzycie, jak przy pewnych obrotach silnika obraz delikatnie rozmywa się w lusterku wstecznym? Jeżeli kamera ma słaby klips, to przy takich drganiach lub wstrząsach pochodzących od zawieszenia, obraz będzie się rozmywał.

W rejestratorze Mio nie ma takich problemów, bo mocowanie jest solidne i nie pozwala kamerze na niekontrolowane ruchy.

Rejestrator jazdy Mio MiVue 792 WiFi Pro - obudowa, obiektyw, wyświetlacz, obsługa

Rejestrator jazdy Mio MiVue 792 WiFi Pro - test, gdzie kupić?

W przedniej części kamery mamy obiektyw o szerokim kącie widzenia, bo aż 140 stopni. Przysłona 1.8 zapewnia przyzwoitą jakość nagrań zarówno w dzień jak i w nocy.

Celowo używamy określenia "przyzwoita jakość" ponieważ wideorejestrator to nie kamera filmowa i jego priorytetem nie jest nagrywanie w jakości telewizyjnej.

Ma ona zupełnie inne zadanie: nagrywać zawsze i niezawodnie, a do tego również podczas jazdy nocnej i w bardzo szerokim polu widzenia.

Oprócz tego kompresja obrazu musi być na tyle skuteczna, żeby umożliwić swobodne nagrywanie bez konieczności wymiany karty pamięci w połowie trasy.

Rejestrator jazdy Mio MiVue 792 WiFi Pro - test, gdzie kupić?

Tylny ekran wideorejestratora Mio 792 WiFi Pro nie jest dotykowy, ale w łatwy sposób możemy zarządzać funkcjami, jak również poruszać się po menu za pomocą bocznych przycisków.

Cztery przyciski odpowiadają za poruszanie się po menu oraz zatwierdzanie funkcji, podczas nagrywania można dodać fotoradar do bazy oraz wyzwolić spust migawki aby zrobić zdjęcie.

Funkcja robienia zdjęć powoduje, że wideorejestrator Mio to także przydatne narzędzie dla tych, którzy lubią dokumentować swoje podróże.

Ultraszerokokątny obiektyw powoduje co prawda dystorsję  (jak zrobicie zdjęcie budynku i widać go na krawędzi zdjęcia, to będzie miał lekko wygięte ściany) ale po pierwsze szerokokątny obiektyw musi się tak zachowywać, a po drugie w centrum zdjęcia odwzorowanie kształtów jest wystarczająco dobre.

Najważniejsze, że zdjęcie można zrobić w czasie jazdy jednym wciśnięciem przycisku, a kamera widzi tak szeroko, że w kadrze znajdzie się niemal wszystko co znajduje się przed Twoim samochodem.

Zanim przejdziesz dalej - może chcesz dołączyć do najlepszej grupy na Facebooku, gdzie doradzamy sobie nawzajem, jakie auta warto kupić, a które należy omijać? Zapraszamy!

Rejestrator jazdy Mio MiVue 792 WiFi Pro - test, gdzie kupić?

Na drugim boku kamery znajduje się przycisk wyłączający kamerę. Tym przyciskiem można włączyć i wyłączyć ekran tak aby nie przeszkadzał podczas nocnej jazdy.

Dzięki temu, że przycisk znajduje się z boku, a nie z tyłu rejestratora jazdy Mio 792 WiFi Pro, to można objąć rejestrator dłonią, wciskając ten przycisk, nie obciążając klipsa mocującego kamerę do szyby samochodu.

Rejestrator jazdy Mio MiVue 792 WiFi Pro - test, gdzie kupić?

Na tylnej ściance mamy do dyspozycji duży, czytelny, kontrastowy ekran o przekątnej 2.7". Obok ekranu znajduje się przycisk, pozwalający na włączenie awaryjnego nagrywania.

Takie nagrywanie spowoduje zapis pliku w specjalnym folderze na karcie pamięci, chronionym przed przypadkowym skasowaniem, rejestrator w ten sposób zabezpiecza materiał dowodowy przed utraceniem.

Ostrzeganie o zmianie pasa ruchu w rejestratorze jazdy Mio MiVue 792 WiFi Pro

Rejestrator jazdy Mio MiVue 792 WiFi Pro - test, gdzie kupić?

System ostrzegające o zmianie pasa ruchu zintegrowane w kamerach samochodowych uważane są powszechnie za gadżet i tak poniekąd musi być - wideorejestrator nie dysponuje bowiem mocą obliczeniową wyspecjalizowanych komputerów, które obsługują funkcje wspomagające kierowcę w najnowszych samochodach.

Ale to nie znaczy, że z dodatkowych funkcji wideorejestratora nie warto skorzystać. Warto, ale trzeba mieć świadomość, jakie te systemy mają naturalne ograniczenia.

Ostrzeżenie o zmianie pasa ruchu załącza się, gdy kamera wykryje linię na jezdni, a auto zbliża się do niej. Ważna jest kalibracja ustawień kamery tak, aby pole widzenia kamery obejmowało dokładnie miejsca malowania linii.

W zależności od tego, czy przekraczamy linię z lewej bądź prawej strony, odpowiednia ikonka oraz sygnał dźwiękowy informuje nas o zaistniałej sytuacji.

System niestety wykrywa każdą zmianę pasa, czyli zarówno tę planowaną, jak i przypadkowe najechanie na linię.

Dlaczego?

To proste: kamera nie może wiedzieć, czy włączamy kierunkowskaz, sygnalizując zamiar zmiany pasa. Dlatego nie można tego systemu nazwać ostrzeganiem przed niezamierzoną zmianą pasa ruchu.

System ostrzega o każdej zmianie pasa ruchu.

Rejestrator jazdy Mio MiVue 792 WiFi Pro - test, gdzie kupić?

Funkcję asystenta pasa ruchu można w prosty sposób aktywować lub wyłączyć. Robimy to z poziomu menu, które oczywiście jest polskojęzyczne.

Dzięki obsłudze ekranu za pomocą przycisków nie ma problemu z celowaniem w odpowiednie opcje w czasie wstrząsów, towarzyszących często jeździe po nie do końca równej drodze - szczególnie kiedy szyba jest odsunięta daleko od fotela kierowcy i daleko sięgać do kamery.

Wideorejestrator Mio MiVue 792 WiFi Pro - ostrzeganie o ryzyku kolizji

Rejestrator jazdy Mio MiVue 792 WiFi Pro - test, gdzie kupić?

System ostrzegający o kolizji to kolejny dodatek i wypada go - jak w przypadku wszystkich akcesoryjnych wideorejestratorów niezależnie od producenta - traktować raczej jako ciekawostkę.

Zdarza się, że ostrzeżenie nie pojawia się mimo sytuacji kolizyjnej, albo pojawia w sytuacji bezpiecznej. Nasza rada jest taka, żeby traktować funkcję ostrzegania o kolizji jako dodatkowy margines bezpieczeństwa, który może pomóc wtedy, kiedy kamera zauważy coś, co umknie naszej uwadze.

Zatrzymaj i jedź - przypominanie o tym, że auto z przodu ruszyło, kiedy się zagapisz

Rejestrator jazdy Mio MiVue 792 WiFi Pro - test, gdzie kupić?

System można wyłączyć z poziomu menu i również w menu znajduje się kalibracja systemu - jest ona niezbędna, aby system poprawnie rozpoczął działanie.

Widoczny na ekranie system "zatrzymaj i jedź" śledzi samochód przed nami podczas jazdy w korku lub na skrzyżowaniu. Kiedy auto przed nami ruszy, a my się zagapimy, przypomina o tym, że czas ruszyć z miejsca.

Rejestrator jazdy Mio MiVue 792 WiFi Pro - test, gdzie kupić?

Najważniejszy dodatek - ostrzeganie przed fotoradarami

Najciekawsza funkcja dodatkową kamery Mio MiVue 792 WiFi Pro to przypominane o fotoradarach. Dzięki wbudowanemu modułowi GPS kamera lokalizuje naszą pozycję i przypomina o fotoradarach, znajdujących się na naszej drodze. Podaje ograniczenie prędkości oraz prędkości naszego pojazdu.

Na co dzień w naszym motospace'owym samochodzie służbowym używamy innej, prostszej kamery Mio i tam non stop korzystamy z funkcji ostrzegania o fotoradarach.

Jej działanie prewencyjne jest bezcenne, nie mówiąc już o możliwości uniknięcia ewentualnego mandatu.

Rejestrator jazdy Mio MiVue 792 WiFi Pro - test, gdzie kupić?

Na stronie producenta mamy możliwość pobrania baz fotoradarów raz na miesiąc (bezterminowa, darmowa aktualizacja), dzięki czemu mamy cały czas dostęp do aktualizacji. Sami również możemy dodawać newralgiczne miejsca, które zauważymy na trasie.

Z naszych doświadczeń wynika, że baza, z której korzystają wideorejestratory Mio, jest trafna - czasem zdarzają się ostrzeżenia w miejscach, gdzie fotoradaru już nie ma, ale urządzenie prawie nigdy nie zapomina o ostrzeganiu tam, gdzie znajduje się fotoradar.

Rejestrator jazdy Mio MiVue 792 WiFi Pro - test, gdzie kupić?

Rejestrator jazdy Mio MiVue 792 WiFi Pro może czuwać w pozostawionym samochodzie

Wideorejestrator Mio MiVue 792 WiFi Pro ma także możliwość "pilnowania" zaparkowanego i pozostawionego samochodu. Aby oszczędzać baterie, kamera uruchamia rejestrację obrazu dopiero po wykryciu...

Co wyzwala takie nagrywanie postojowe?

Tryb parkingowy pozwala na uruchomienie kamery na dwa sposoby: dzięki czujnikowi wykrywającemu ruch lub dzięki czujnikowi wykrywającemu przeciążenia. Podczas gdy ktoś przejdzie obok samochodu lub uderzy w auto, może się aktywować nagrywanie, aby pomóc w ustaleniu sprawcy.

Rejestrator jazdy Mio MiVue 792 WiFi Pro - test, gdzie kupić?

Mamy jedno ostrzeżenie - jak w przypadku wszystkich urządzeń pokładowych czy akcesoryjnych, wymagających od czasu do czasu obsługi.

Starajcie się ustawić wszystkie parametry wideorejestratora przed jazdą - o ile to oczywiście możliwe - zamiast podczas jazdy. Nie patrz w ekran kamery, prowadząc auto, dłużej niż krótką chwilę, aby nie odwracać wzroku od drogi.

Jak wychodzą zdjęcia z rejestratora jazdy w słoneczny dzień, kiedy światło pada z tyłu?

Rejestrator jazdy Mio MiVue 792 WiFi Pro - test, gdzie kupić?

Powyżej widzisz przykładowe zdjęcie z wideorejestratora, wykonane podczas jazdy samochodem. Zdjęcie - czyli pojedynczy kadr, zapisany jako statyczna fotografia, a nie klatka wyjęta z zarejestrowanego filmu.

Sytuacja jest idealna do zdjęcia: niebo jest bezchmurne, a słońce świeci z tyłu, czyli głównym zagrożeniem dla czytelności zdjęcia są potencjalne refleksy świetlne oraz kontrast między światłem a cieniem.

Jak widzisz, zarówno w cieniach, jak i w miejscach oświetlonych obraz jest czytelny. Rejestracje, które specjalnie zamazaliśmy, byłyby znakomicie czytelne.

Kiedy popatrzysz na przód kabiny autobusu, to zauważysz, że jest nienaturalnie zaokrąglona - to dystorsja, o której pisaliśmy wcześniej, czyli normalna rzecz przy obiektywie o tak szerokim kącie widzenia.

Jak wychodzą zdjęcia pod ostre światło z kamery samochodowej Mio 792 WiFi Pro?

Rejestrator jazdy Mio MiVue 792 WiFi Pro - test, gdzie kupić?

Obraz pod ostre światło również jest całkiem dobry, a rejestracje można by było odczytać bez problemu. Jak widzisz, nie obyło się bez refleksu świetlnego kiedy promień słońca dostał się bezpośrednio do obiektywu - takie rzeczy dzieją się w każdym aparacie fotograficznym czy kamerze.

Wideorejestrator wypada pochwalić za powyższy kadr, bo mimo bardzo dużej różnicy jasności między słońcem a tyłem SUV-a po prawej stronie, detale tylnej części nadwozia tego samochodu są bez trudu rozpoznawalne.

Rejestrator Mio MiVue 792 WiFi Pro - jak nagrywa w nocy?

Rejestrator jazdy Mio MiVue 792 WiFi Pro - test, gdzie kupić?

Obraz z nocnego przejazdu także jest czytelny. "Przepalenie" zdjęcia w miejscach, gdzie znajdują się światła - w tym przypadku kierowca samochodu trzymał stopę na hamulcu - jest typowe dla nocnych zdjęć.

Co więcej, takie prześwietlenie najjaśniejszych punktów zdjęcia jest niezbędne, aby można było zobaczyć miejsca ciemniejsze, w tym tablicę rejestracyjną, którą zamazaliśmy, aby nie gromadzić danych osobowych.

Rejestrator jazdy Mio MiVue 792 WiFi Pro - test, gdzie kupić?

Oto zestawienie najważniejszych funkcji kamery Mio MiVue 792 WiFi Pro:

  • Matryca STARVIS od SONY.
  • Czułość wideorejestratora pozwala zapisywać obrazy przy słabym świetle.
  • Rejestracja obrazu w jakości Full HD 1080p.
  • Zapis z prędkością - 60 klatek na sekundę - umożliwia dokładniejsze odwzorowanie szczegółów przy dużej różnicy prędkości między pojazdem rejestrującym a nagrywanym.
  • Wbudowany w rejestrator jazdy moduł WiFi pozwala bezprzewodowo przesyłać filmiki do smartfona, a stamtąd na Youtube i Facebooka dzięki darmowej aplikacji MiVue.
  • Szeroki kąt widzenia obiektywu daje duże pole widzenia i widok całej szerokości drogi już niedaleko przed pojazdem.
  • Automatyczne ostrzeżenia o zbliżaniu się do miejsca kontroli prędkości dzięki wbudowanej bazie z mapą fotoradarów, aktualizowanej darmowo co miesiąc.
  • Moduł GPS zapisuje w metadanych pliku wideo lokalizację samochodu, w którym zamontowano rejestrator jazdy. Jednocześnie zapisywane są współrzędne, prędkość jazdy, wysokość nad poziomem morza. Możesz zadecydować, czy zapisywane pliki wideo zawierają dodatkowe dane, np. prędkość jazdy.
  • Systemy ADAS - ostrzeganie przed kolizją z poprzedzającym samochodem, ostrzeganie o opuszczeniu pasa ruchu, także monitoring zmęczenia kierowcy.
  • Współpraca z aplikacją na smartfony i oprogramowaniem desktopowym (MiVue App i MiVue Manager).

Dane techniczne wideorejestratora Mio MiVue 762 WiFi Pro - konfiguracja nagrywania wideo:

Rozdzielczość filmu

Full HD (1080P /60 fps)

sensor optyczny

AIT8428Q

Sensor optyczny nagrywania

IMX 291 STARVIS™

Przysłona

F 1.8

Format pliku wideo

.MP4 (H.264)

Kąt widzenia obiektywu

140°

Nagrywanie dźwięku

TAK

Nagrywanie po zmroku

TAK

Dane techniczne wideorejestratora Mio MiVue 762 WiFi Pro - konfiguracja urządzenia:

WiFi

TAK

Wbudowany GPS

TAK

Sensor przeciążeń

TAK

Obsługa kart pamięci

microSD, do 128 GB (class 10)

Zakres temperatur pracy

-10° to +60° C

Praca w wilgotności

5% - 85%

Bateria

240mAh

Złącze zasilania

Mini USB

Wysokość

48.8 (mm)

Szerokość

90.2 (mm)

Grubość

37.05 (mm)

Waga

112 g

Kamera tylna

Opcjonalnie (Mio A20)

Mio Smartbox - zasilacz postojowy

Opcjonalnie

Rejestrator Jazdy Mio MiVue 792 WiFi Pro - ceny w sklepach

Kliknij po aktualne ceny wideorejestratora Mio MiVue 792 WiFi Pro!

 

Czas na podsumowanie :)

  • szeroki kąt widzenia 140 stopni
  • dobry obraz w słoneczny dzień przy świetle z tyłu
  • dobry obraz w słoneczny dzień pod światło
  • wystarczająca jakość nagrań nocnych
  • wyświetlacz 2.7 cala zapewnia dobre kąty widzenia
  • prosta obsługa dzięki przyciskom umieszczonym w bocznej części obudowy zapewnia łatwy dostęp do menu oraz funkcji
  • przydatna i dobrze działająca funkcja ostrzegania przed fotoradarami
  • wbudowany moduł bezprzewodowy WiFi
  • ciekawe funkcje dodatkowe
  • możliwość czuwania kamery w pozostawionym aucie
  • kamera może przypomnieć o włączeniu świateł

Do następnego wideorejestratora :)

Tekst i zdjęcia: Robert Magdziak.

Autor: Robert Magdziak Facebook

od 15 lat fotografuje samochody dla wiodących tytułów prasy motoryzacyjnej. Jako praktyk garażowej obsługi własnych samochodów, dla motospace.pl robi nie tylko zdjęcia, lecz także pisze przebojowe poradniki dotyczące obsługi auta we własnym zakresie.

KOMENTARZE