Ekologiczne i elektryczne trendy w imporcie aut z zagranicy

Ekologiczne i elektryczne trendy w imporcie aut z zagranicy

Ekologiczne i elektryczne trendy w imporcie aut z zagranicy

dat/articles/2023-11/ekologiczne-i-elektryczne-trendy-w-imporcie-aut-z-zagranicy-762.jpg

 

Biorąc pod uwagę rosnącą popularność rozwiązań w zakresie elektromobilności, raczej nikogo nie zaskakuje fakt, że coraz więcej kierowców ze Starego Kontynentu decyduje się na import aut z zagranicy należących do kategorii samochodów ekologicznych - hybrydowych lub elektrycznych. To 2 dominujące trendy, które w zasadzie można już powoli określać mianem nowoczesnego standardu w motoryzacji. Czy samochody elektryczne z USA różnią się czymś w kontekście importu do Europy w porównaniu z pojazdami spalinowymi? Sprawdź poniżej!

Trendy ekologiczne a sprowadzanie aut z zagranicy

Wielu europejskich kierowców zastanawia się, jakie korzyści zapewnia sprowadzanie aut z zagranicy w kontekście potencjalnych oszczędności oraz komfortu jazdy na co dzień. Musisz wiedzieć, że na takie rozwiązanie decydują się obecnie nie tylko zamożni kolekcjonerzy, ale również osoby dysponujące przeciętnym budżetem - import aut z USA już od dawna nie jest kojarzony z fanaberią. Swoje trzy grosze dorzuciła także rosnąca popularność aut hybrydowych oraz samochody elektryczne w USA, które można zakupić w bardzo korzystnych cenach.

Zgodnie z danymi Eurostatu (Europejskiego Urzędu Statystycznego) między 2017 a 2022 rokiem handel hybrydami i elektrykami na terenie UE zaliczył znaczny wzrost. Podobne wnioski płyną z rynku amerykańskiego, gdzie kierowcy kupują pojazdy eko na potęgę. Tam triumfy święci głównie Tesla, choć coraz większy kawałek tortu zagarniają dla siebie także inne marki, jak Hyundai (m.in. ze swoją linią nowoczesnych, futurystycznych SUV-ów), Toyota czy Mercedes.

Rynki za oceanem, przede wszystkim amerykański i kanadyjski obfitują w motoryzacyjne perełki, w tym również samochody elektryczne i hybrydowe. Kierowcy w Europie, którzy decydują się na import aut z zagranicy, mają szerokie pole manewru pod kątem wyboru odpowiedniego dla siebie samochodu ekologicznego. Zdecydowanie warto rozważyć taką opcję - elektromobilność to dziedzina, w którą inwestuje się setki milionów dolarów rocznie. To już nie tylko nowy trend, lecz przyszłość europejskiej i światowej motoryzacji.

Koszt sprowadzenia auta elektrycznego z USA

Kierowcy, dla których samochody elektryczne z USA to kompletna nowość, powinni dokładnie przeanalizować potencjalne kwoty, które trzeba będzie wydać na zakup i transport tego typu pojazdu. Koszt sprowadzenia auta elektrycznego z USA prezentuje się następująco:

  • zakup pojazdu - poprzedzony licytacją, uwzględniający nie tylko ceną samego pojazdu, ale również niewielkie opłaty pobierane przed dom aukcyjny;

  • koszty podatkowe - VAT (19% w Niemczech, 23% w Polsce);

  • opłaty celne - cło jest stosunkowo niskie, wynosi 10%;

  • opłaty transportowe - wydatki na transport uwzględniają odbiór auta z domu aukcyjnego i przewiezienie go do portu, transport drogą morską oraz dostarczenie samochodu pod drzwi klienta;

  • akcyza - akcyza na auta elektryczne z USA jest zerowa!

Zielony napęd - nowoczesna i ekologiczna motoryzacja. Jakie trendy dominują?

Tak jak wspomnieliśmy, kierunek rozwoju ekologicznych technologii w motoryzacji wyznaczają 2 rodzaje napędów: hybrydowy oraz elektryczny. Coraz większego znaczenia nabierają również pojazdy z silnikami napędzanymi wodorem, choć w tym przypadku nie można jeszcze mówić o takiej skali popularności - dostęp do tych pojazdów jest dość utrudniony, nie wspominając o wysokich cenach zakupu.

Auta hybrydowe z USA

Pojazdy z napędem hybrydowym opisywane są jako rozwiązanie pomiędzy autami klasycznymi a elektrycznymi. W tym przypadku mówimy o wykorzystaniu 2 rodzajów napędów: standardowego spalinowego oraz zasilanego energią elektryczną. Silnik spalinowy służy najczęściej jako dodatkowe źródło mocy, które uruchamia się w przypadku większego zapotrzebowania lub gdy całkowicie rozładuje się silnik elektryczny. Taka konfiguracja gwarantuje duże oszczędności i znacznie mniejszą ilość emitowanych spalin.

Auta elektryczne z USA

Samochody elektryczne z USA kojarzą się wielu osobom z Teslą. Choć samochody produkowane przez firmę Elona Muska należą oczywiście do kategorii elektryków, nie są jedynymi reprezentantami tej technologii - wybór jest znacznie szerszy. Auta z tym napędem wykorzystują wyłącznie silniki elektryczne, przez co nie produkują spalin, są niezwykle ciche i przyjemne w eksploatacji. A do tego często dysponują potężną mocą!

Import aut z zagranicy, a ekologiczne trendy w motoryzacji - podsumowanie

Z roku na rok przybywa kierowców, którzy coraz śmielej spoglądają w kierunku rozwiązań eko w motoryzacji. Import aut z zagranicy uwzględnia zapotrzebowanie na samochody hybrydowe i elektryczne, których w USA nie brakuje. Zakup takiego samochodu to doskonałe rozwiązanie, które pozwoli Ci zaoszczędzić duże sumy pieniędzy - wejdziesz w posiadanie nowoczesnego auta dostosowanego do dynamicznie zmieniających się wymogów rynku i potrzeb odbiorców.

W przygotowaniu tekstu pomógł Michał Migut z firmy FlyCars - profesjonalnego importera aut z USA, Kanady oraz Dubaju.

Autor: Materiał powstał we współpracy z partnerem.

KOMENTARZE