Wypadek lub kolizja drogowa – co robić w takiej sytuacji?

Wypadek lub kolizja drogowa – co robić w takiej sytuacji?

Wypadek lub kolizja drogowa – co robić w takiej sytuacji?

dat/articles/2022-11/wypadek-lub-kolizja-drogowa-ndash-co-robic-w-takiej-sytuacji-752.jpg

Oczywiście wypadki i kolizje samochodowe zdarzają się na drogach bardzo często. Niestety, ale w wielu przypadkach uzyskanie odpowiedniej pomocy oraz ubieganie się o późniejsze odszkodowanie bywa kłopotliwe. Chcesz dowiedzieć się, jakie czynności podjąć w razie uszkodzenia pojazdu na drodze przez innego uczestnika ruchu? Sprawdzisz to w poniższym artykule!

 • Likwidacja szkód z OC dotyczy przypadku, gdy kolizja wynikła z winy innego uczestnika ruchu
 • W przypadku zdarzenia drogowego kontaktujemy się z ubezpieczycielem lub firmą, zajmującą się wypłatą odszkodowań w ramach polisy OC
 • Zawsze wzywamy Policję, to pomoże nam udokumentować skutki zdarzenia i zabezpieczyć miejsce kolizji

W razie mocnego uszkodzenia auta, które wyklucza go całkowicie z dalszej jazdy, warto czym prędzej skontaktować się ze swoim ubezpieczycielem lub opcjonalnie z zewnętrzną firmą będącą pośrednikiem w kwestii uszkodzeń auta w wyniku zdarzenia drogowego. Likwidacja szkód OC jest możliwa tylko wtedy, kiedy szkoda zostanie wyrządzona przez innego uczestnika ruchu drogowego - z jego winy.

Jak zachować się w razie wystąpienia kolizji lub wypadku? Krok po kroku

Jeśli jesteś uczestnikiem zdarzenia drogowego (kolizji lub wypadku), musisz podjąć odpowiednie kroki, aby móc możliwie szybko zażegnać problem uszkodzonego samochodu. Oto kilka kroków, które należy podjąć w sytuacjach kryzysowych na drodze:

Wypadek lub kolizja drogowa – co robić w takiej sytuacji?

 1. Upewnij się, że Ty, jak i inni uczestnicy zdarzenia jesteście w 100% bezpieczni.

 2. Oznacz uszkodzone pojazdy, np. trójkątem ostrzegawczym.

 3. Wezwij Policję oraz pomoc drogową.

 4. Skontaktuj się z ubezpieczycielem lub firmą zajmującą się wypłatą odszkodowań
  w ramach polisy OC.

Oczywiście własne bezpieczeństwo w razie kolizji drogowej lub wypadku jest najważniejsze. W razie dość dotkliwego uszkodzenia auta, jego naprawa może być nie tylko kosztowna, ale
i czasochłonna. Ubieganie się o środki w ramach ubezpieczenia OC sprawcy często trwa nawet do kilku tygodni, a samochód w tym czasie pozostaje nienaprawiony - szczególnie jeśli nie masz wystarczających środków na jego naprawę.

Pomoc w naprawie uszkodzonego auta? Sprawdź, jak zrobić to szybko!

Odzyskanie swojego uszkodzonego pojazdu i doprowadzenie go do stanu sprzed kolizji to kwestia, o jakiej myśli praktycznie każdy kierowca. Decydując się na ofertę compet.pl, możesz skorzystać przede wszystkim z kompleksowej obsługi w zakresie:

Wypadek lub kolizja drogowa – co robić w takiej sytuacji?

 • likwidacji szkód komunikacyjnych,

 • lakiernictwa samochodowego,

 • blacharstwa samochodowego.

Wystarczy, że skontaktujesz się z certyfikowanym serwisem napraw powypadkowych z OC sprawcy, a na pewno odzyskasz swój samochód najszybciej, jak będzie to możliwe. Zasada działania jest prosta. Wystarczy, że skontaktujesz się z firmą po uszkodzeniu auta, poczekasz na pomoc, a finalnie poznasz też przybliżony czas naprawy. W trakcie oczekiwania otrzymasz samochód zastępczy, a ubezpieczyciel sprawcy pokryje wszelkie koszty - zarówno naprawy Twojego pojazdu, jak i najmu zastępczego.

Naprawa uszkodzonego auta - na własną rękę czy w autoryzowanym serwisie?

Zdecydowanie najlepszą z możliwych opcji jest współpraca z certyfikowanym serwisem samochodowym dla aut powypadkowych. Dzięki temu nie musisz martwić się o poszukiwanie części, a także o budżet przeznaczony na naprawę. Bezgotówkowa obsługa to przede wszystkim wygoda i brak ryzyka, że koszt remontu przewyższy kwotę wypłaconego odszkodowania. Niestety takie sytuacje zdarzają się często, szczególnie wśród kierowców decydujących się na przyjęcie oferty ubezpieczyciela i naprawę auta na własną rękę. 

Autor: Materiał powstał we współpracy z partnerem.

KOMENTARZE