Opel Vectra kombi 1.9 CDTI z roku 2006

Opel Vectra kombi 1.9 CDTI z roku 2006

Opel Vectra kombi 1.9 CDTI z roku 2006

dat/articles/2013-03/opel-vectra-kombi-1-9-cdti-z-roku-2006-315.jpg
Opel Vectra C kombi 1.9 CDTI nieźle wygląda, nie rdzewieje, a diesel mało pali. Zobacz, dlaczego zawieszenie nie należy do mocnych punktów auta

Pozostała część artykułu pod najnowszym filmem z naszego kanału YouTube - zapraszamy do oglądania i głosowania na Wasze ulubione auta z zestawienia:

Opel Vectra kombi 1.9 CDTI z roku 2006Opel Vectra C pojawił się na rynku w 2002 roku. Początkowo auto było dostępne wyłącznie jako sedan i liftback. W 2003 roku wprowadzono do produkcji Opla Vectrę kombi. Ciekawostką tej wersji jest mocno przedłużona płyta podłogowa ze znacznie zwiększonym rozstawem osi.
Opel Vectra kombi 1.9 CDTI z roku 2006Prezentowany Opel Vectra C kombi 1.9 CDTI to model po liftingu. To dobra wiadomość, bowiem przód auta w początkowej wersji nie był zbyt urodziwy, a ten po liftingu prezentuje się znacznie, znacznie lepiej. Zmianom poddano w zasadzie wszystko: od reflektorów, poprzez atrapę chłodnicy, maskę, błotniki, a na zderzaku kończąc.
Opel Vectra kombi 1.9 CDTI z roku 2006

Ten egzemplarz Opla Vectry C kombi 1.9 CDTI ma zamontowane fabryczne reflektory ksenonowe. Warto podkreślić, że w odróżnieniu od niektórych modeli innych marek (na przykład Toyoty Avensis) lustra i soczewki projektorowych świateł ksenonowych nie ciemnieją w miarę upływu lat i nie sprawiają kłopotów eksploatacyjnych. Jeżeli klosze staną się matowe, to można temu zaradzić, polerując światła tak, jak pokazujemy w tym artykule o polerowaniu matowych lamp. A jeżeli lampę trzeba by było wymienić, to przedni reflektor do Opla Vectry C z halogenem od Valeo kosztuje około 700 zł, a dla wersji ksenonowej koszt zamiennika może wynieść nawet ponad 2000 zł. Tutaj znajdziecie listę z cenami takich zamienników, ceny są naprawdę bardzo różnorodne.

Zanim przejdziesz dalej - może chcesz dołączyć do najlepszej grupy na Facebooku, gdzie doradzamy sobie nawzajem, jakie auta warto kupić, a które należy omijać? Zapraszamy!

Opel Vectra kombi 1.9 CDTI z roku 2006Tylne lampy Opla Vectry C 1.9 CDTI kombi wyglądają elegancko, mają prosty wzór i także nie sprawiają problemów. Użytkownicy z reguły nie narzekają ani na przepalające się żarówki, ani na kłopoty z połączeniami elektrycznymi.
Opel Vectra kombi 1.9 CDTI z roku 2006Jeżeli ktoś miał do czynienia z Oplami z lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia, to zapewne zapyta o rdzę. I tu mamy dobrą wiadomość: brązowy przyjaciel nie ima się Vectry C kombi. Jeżeli auto ma wykwity korozji, to zazwyczaj świadczy to o nieumiejętnie wykonanej naprawie blacharskiej.
Opel Vectra kombi 1.9 CDTI z roku 2006Od strony lakierniczej, prezentowany Opel Vectra 1.9 CDTI kombi z roku 2006 wygląda tak, jakby niedawno wyjechał z salonu. Lakier zachował połysk, a elementy plastikowe w kolorze czarnym (np. listwy progowe i podzderzakowe) także wyglądają znakomicie. To bardzo istotne w używanym samochodzie.
Opel Vectra kombi 1.9 CDTI z roku 2006Opel Vectra C 1.9 CDTI kombi ma zwykle - tak, jak auto na zdjęciach - zamontowane fabryczne relingi dachowe. Są one wyjątkowo kompaktowe i prawie nie wystają ponad linię dachu, dzięki czemu ograniczeniu ulega hałas w kabinie podczas szybkiej jazdy autostradowej. Natomiast kupując bagażnik dachowy czy rowerowy warto sprawdzić przed zakupem, czy uchwyty będą pasowały i ich głowice zmieszczą się w szczelinie między relingiem a dachem Opla Vectry C.
Opel Vectra kombi 1.9 CDTI z roku 2006

Opel Vectra C 1.9 CDTI ze zdjęć ma przykład przednie czujniki parkowania. O ile ten element jest absolutnie bezproblemowy i bezobsługowy, o tyle przy zakupie używanej Vectry z ksenonami trzeba koniecznie sprawdzić działanie spryskiwacza reflektorów, który obowiązkowo musi być sprawny przy tego rodzaju oświetleniu. Jeżeli zauważycie, że nie działa regulator wysokości reflektora, to dobra wiadomość jest taka, iż można go kupić już za około 110 zł. W przypadku niektórych samochodów, np. japońskich, zamienniki pozostają niedostępne, a nowy element w ASO potrafi kosztować ogromną sumę.

Opel Vectra kombi 1.9 CDTI z roku 2006Czujniki parkowania zainstalowano również w tylnym zderzaku. Ze względu na to, że tylny zderzak Opla Vectry C kombi znajduje się dość nisko, to zdarza się, że podczas parkowania spotka się on z "niekompatybilnym", niżej położonym zderzakiem innego auta. Dlatego warto sprawdzić, czy nie był naprawiany.
Opel Vectra kombi 1.9 CDTI z roku 2006Skoro jesteśmy przy tylnym zderzaku, zajrzyjmy do bagażnika Opla Vectry C 1.9 CDTI. Nie jest to może gigantyczny kufer, ale największą zaletą są jego niespotykanie regularne, prostokątne kształty, które czynią go wyjątkowo pakownym. Pojemność bagażnika to 530 litrów, a po złożeniu kanapy - aż 1850 litrów.
Opel Vectra kombi 1.9 CDTI z roku 2006Gdyby producent nie starał się o prostokątne kształty przestrzeni ładunkowej, kufer Vectry C kombi mógłby być jeszcze większy. Świadczy o tym na przykład dodatkowa przestrzeń zamknięta w schowku na bocznej ścianie bagażnika. Pomaga on utrzymać porządek.
Opel Vectra kombi 1.9 CDTI z roku 2006Schowek boczny nie nadaje się jednak do zbyt ciężkich przedmiotów, ponieważ jego podłogę stanowi profilowany dywanik. Narzędzia lepiej trzymać w schowku pod podłogą bagażnika, obok koła dojazdowego. Próżno szukać tu wilgoci - Vectra C kombi nawet po wielu latach pozostaje szczelnym samochodem.
Opel Vectra kombi 1.9 CDTI z roku 2006A teraz pora na małą łyżkę dziegciu. Prezentowany Opel Vectra C kombi 1.9 CDTI został wyposażony w elektrohydrauliczne otwieranie tylnej klapy. Niestety, bywa ono zawodne, a naprawa może kosztować kilka tysięcy złotych. Niektórzy właściciele przerabiają mechanizm otwierania na ręczny, co kosztuje około tysiąca złotych.
Opel Vectra kombi 1.9 CDTI z roku 2006Zwiedzanie wnętrza rozpoczniemy od tylnej kanapy, bowiem Opel Vectra C kombi 1.9 CDTI zapewnia pasażerom tylnym ponadprzeciętną wygodę. Na kanapę prowadzą duże, prostokątne drzwi z wysoko umieszczoną górną krawędzią - zajmując miejsce, nie trzeba się nawet pochylać!
Opel Vectra kombi 1.9 CDTI z roku 2006Na tym zdjęciu widać, jak duży jest otwór tylnych drzwi Opla Vectry C kombi: zmieściło się w nim nawet oparcie przedniego fotela. Pasażerowie tylni mają bardzo dużo miejsca nad głowami i na nogi - niezależnie od tego, czy z przodu zasiądzie wysoki kierowca. Na zdjęciach widać skórzaną tapicerkę, ale także tekstylne obicia są trwałe.
Opel Vectra kombi 1.9 CDTI z roku 2006W używanym samochodzie można także korzystać z gadżetów, które kojarzone są głównie z najnowszymi autami. Co więcej, nie trzeba za nie dopłacać przy zakupie, bo nie wpływają na cenę - tak, jak wysuwane z tylnej kanapy uchwyty na napoje w Oplu Vectrze C 1.9 CDTI z roku 2006.
Opel Vectra kombi 1.9 CDTI z roku 2006

Jeżeli z tyłu Opla Vectry C kombi siedzi dwoje pasażerów, to mogą oni skorzystać z rozkładanego podłokietnika. Trzeba jednak pamiętać, że wisi on w powietrzu, a nie opiera się o siedzisko, więc i jego wytrzymałość jest ograniczona. Opieranie się na nim ciężarem ciała nie byłoby dobrym pomysłem. Warto zatem sprawdzić przed zakupem, czy podłokietnik dobrze się trzyma.

Opel Vectra kombi 1.9 CDTI z roku 2006

Pasażerowie tylni Opla Vectry C kombi 1.9 CDTI mogą także korzystać z dwóch indywidualnych nawiewów klimatyzacji. W tak dużym aucie nie jest to luksus, a konieczność, ponieważ objętość kabiny auta typu kombi jest znacznie większa niż sedana i liftbacka, a więc i ilość powietrza niezbędna do ogrzania lub schłodzenia jest większa. Jeżeli ktoś jeździ na krótkich dystansach i nie lubi zimna, to warto wziąć pod uwagę, że kombi nagrzewa się nieco wolniej od sedana, a w przypadku diesla warto pomyśleć o ogrzewaniu przednich foteli.

Opel Vectra kombi 1.9 CDTI z roku 2006Kierowca Opla Vectry C kombi 1.9 CDTI także może się cieszyć ogromną ilością miejsca. Fotel jest dobrze dopasowany do wysokich osób, a kolumnę kierownicy można regulować w dwóch kierunkach. Zajmowanie miejsc ułatwiają duże przednie drzwi.
Opel Vectra kombi 1.9 CDTI z roku 2006

Kokpit wykonano solidnie z przyjemnych w dotyku i niehałasujących materiałów, a widoczność z miejsca kierowcy Opla Vectry C kombi 1.9 CDTI jest bardzo dobra we wszystkich kierunkach ze względu na dużą powierzchnię szyb. Ciekawostką ergonomiczną jest lekko przesunięta względem osi kabiny konsola środkowa.

Opel Vectra kombi 1.9 CDTI z roku 2006A to jest wyjątkowo denerwujący instrument, jaki ma do dyspozycji kierowca Opla Vectry C. Chodzi o dźwigienkę kierunkowskazu, która po jej użyciu zawsze wraca do centralnego położenia. W rezultacie trudno wyczuć, kiedy kierunkowskaz jest włączony. Na pocieszenie, sam przełącznik okazuje się bezawaryjny.
Opel Vectra kombi 1.9 CDTI z roku 2006Również do dźwigni sterującej pracą wycieraczek trzeba się przyzwyczaić. Kierownica prezentowanego Opla Vectry C kombi 1.9 CDTI zawiera bardzo praktyczne przyciski i pokrętła do sterowania systemem audio.
Opel Vectra kombi 1.9 CDTI z roku 2006Ogromną zaletą kokpitu Opla Vectry C kombi 1.9 CDTI jest czytelny, duży wyświetlacz, umieszczony w najbardziej odpowiednim do tego miejscu na desce rozdzielczej: na samej górze. Jest on dobrze widoczny w dzień, jednak aby nie przeszkadzał w nocy, trzeba czasem zmniejszyć intensywność jego podświetlenia.
Opel Vectra kombi 1.9 CDTI z roku 2006Panel centralny to jeden z niewielu elementów układu elektrycznego w kabinie Opla Vectry C, który czasem sprawia problemy. Zdarza się, że jakiś przełącznik lub pokrętło przestaje działać - wtedy niezbędna będzie interwencja doświadczonego elektryka.
Opel Vectra kombi 1.9 CDTI z roku 2006Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest fabryczne radio z nawigacją i szczelinami na dwie płyty CD, z których jedna zawiera mapy, a druga - muzykę. Przed zakupem obowiązkowo sprawdzamy, czy wszystkie przyciski i pokrętła działają.
Opel Vectra kombi 1.9 CDTI z roku 2006Tę samą zasadę stosujemy do panelu automatycznej klimatyzacji dwustrefowej Opla Vectry C 1.9 CDTI. Kontrolujemy przy tym, czy zmiana ustawień temperatury i rozdziału powietrza rzeczywiście przekłada się na odpowiedni nadmuch z dysz nawiewu po obu stronach auta.
Opel Vectra kombi 1.9 CDTI z roku 2006Na drzwiach Opla Vectry C umieszczono skomplikowany przełącznik sterujący między innymi elektronicznymi podnośnikami szyb. Oprócz tego, że zdarza mu się zastrajkować, to zdecydowanie wolelibyśmy mieć stały dostęp do podnośników każdego z okien, bez konieczności przełączania przód/tył.
Opel Vectra kombi 1.9 CDTI z roku 2006Prezentowanego Opla Vectrę C kombi 1.9 CDTI wyposażono w ogrzewanie foteli ze stopniowaniem mocy. Maty grzejne są trwałe i użytkownicy Vectry raczej nie skarżą się na kłopoty z tym elementem wyposażenia. Ważne, że pokrętło umieszczono na widoku, a nie np. z boku fotela.
Opel Vectra kombi 1.9 CDTI z roku 2006Czytelne i nieskomplikowane zegary to kolejna zaleta Opla Vectry C 1.9 CDTI. Dzięki temu, że obrotomierz i prędkościomierz umieszczono blisko siebie, nie ma problemu ze śledzeniem wskazań przez koło kierownicy. Skala obrotomierza podpowiada, że pod maską pracuje diesel.
Opel Vectra kombi 1.9 CDTI z roku 2006I to diesel nie byle jaki, bo o mocy aż 150 KM. Ta szesnastozaworowa jednostka z wtryskiem paliwa typu common rail to konstrukcja Fiata, która pozwala rozpędzić Opla Vectrę C kombi 1.9 CDTI do "setki" w 9,8 sekundy, a prędkość maksymalna wynosi 217 km/h. Średnie spalanie: 5,8 l/100 km. Nieźle!
Opel Vectra kombi 1.9 CDTI z roku 2006

Ten silnik z reguły spisuje się bezproblemowo i jest wolny od usterek mechanicznych. Jednak w porównaniu z jednostkami ośmiozaworowymi montowanymi w Vectrach 1.9 CDTI trzeba się liczyć z szybszym zużyciem turbosprężarki o zmiennej geometrii oraz koniecznością wymiany dwumasowego koła zamachowego. Cennik zamienników turbosprężarek znajdziecie tutaj. Koła dwumasowe i ich ceny można zobaczyć pod tym linkiem.

Opel Vectra kombi 1.9 CDTI z roku 2006

Silnik 150-konnej Vectry 1.9 CDTI współpracuje z sześciobiegową skrzynią, która zapewnia przyzwoitą precyzję przełączania. Szósty bieg jest bardzo długi i nadaje się w zasadzie głównie na autostradę. Sama skrzynia jest trwała i nie dręczą jej wycieki - jeżeli z Vectry cieknie olej, to zwykle z przekładni kierowniczej. Gdyby trzeba było ją wymienić, to aktualną listę cen zamienników przekładni kierowniczej do opisywanego Opla Vectry C znajdziecie tutaj.

Opel Vectra kombi 1.9 CDTI z roku 2006

I tak doszliśmy do pięty achillesowej Opla Vectry C kombi 1.9 CDTI: zawieszenia. Auto przyjemnie się prowadzi, ale elementy zawieszenia (łożyska kolumn resorujących, sworznie wahaczy) a także końcówki drążków kierowniczych niestety ulegają szybkiemu, a na polskich drogach bardzo szybkiemu, zużyciu. Aktualne ceny zamienników tych elementów zobaczycie, klikając w powyższe linki.

Opel Vectra kombi 1.9 CDTI z roku 2006

Gdyby prezentowane auto przejechało pokazywane na zegarach kilometry po polskich drogach, miałoby za sobą nawet dwie kompleksowe regeneracje zawieszenia. Do tego trzeba się liczyć ze zużyciem krawędzi tylnych opon, co objawia się charakterystycznym hałasem podczas szybkiej jazdy. Obowiązkowo sprawdzamy geometrię zawieszenia na urządzeniu z czterema głowicami!

Opel Vectra C 1.9 CDTI kombi - opinie motospace.pl: zawieszenie to jednak jeden z bardzo niewielu kłopotów, jakie może sprawiać Vectra C. To zdecydowanie jeden z najmniej kłopotliwych i najbardziej godnych polecenia Opli na rynku aut używanych. Tego modelu z dieslem o włoskim rodowodzie nie trzeba się bać, auto jest znane warsztatom, a zamienniki części są szeroko dostępne. Na koniec tradycyjnie przedstawiamy ceny i koszty wymiany nieoryginalnych części w nieautoryzowanym warsztacie.

Opel Vectra C 1.9 CDTI kombi - dane techniczne: Silnik wysokoprężny, czterocylindrowy, rzędowy, z bezpośrednim wtryskiem paliwa common rail; pojemność skokowa: 1910 cm3; moc maksymalna: 150 KM przy 4000 obr./min.; maksymalny moment obrotowy: 320 Nm przy 2000-2750 obr./min.; sześciobiegowa manualna skrzynia biegów; pojemność zbiornika paliwa: 60 l; przyspieszenie 0-100 km/h: 10,3 s; prędkość maksymalna: 210 km/h.

Opel Vectra C 1.9 CDTI kombi - spalanie w mieście/poza miastem/średnie (dane producenta): 7,5/4,8/5,8 l/100 km.

Opel Vectra C 1.9 CDTI kombi - wymiary: długość: 4839 mm; szerokość z lusterkami/bez: 2036/1798 mm; wysokość: 1500 mm; rozstaw osi: 2830 mm; pojemność bagażnika 530-1850 l.

Chcesz porozmawiać o usterkach aut używanych i ich naprawie? Dołącz do naszej grupy na facebooku!

Tekst: Michał Krasnodębski, zdjęcia: Robert Magdziak.

Autor: Michał Krasnodębski Facebook

Fan motoryzacji od dziecka, absolwent Wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej. W prasie motoryzacyjnej od 22 lat. Z radością tłumaczy język techniki motoryzacyjnej na mowę zrozumiałą dla każdego.

KOMENTARZE