Toyota Land Cruiser 4.0 V6

Toyota Land Cruiser 4.0 V6

Toyota Land Cruiser 4.0 V6

www.motospace.pl

Toyota Land Cruiser 4.0 V6

Testujemy: Toyota Land Cruiser 150 4.0 V6 benzyna
Nasza ocena: 7.5/10
dat/articles/2013-03/toyota-land-cruiser-4-0-v6-276.jpg
Toyota Land Cruiser to od lat uosobienie solidności i dzielności terenowej, które połączono z luksusowym wyposażeniem

Pozostała część artykułu pod najnowszym filmem z naszego kanału YouTube - zapraszamy do oglądania i głosowania na Wasze ulubione auta z zestawienia:

Toyota Land Cruiser 4.0 V6Myli się ten, kto sądzi, że będziemy znowu pisali o komfortowym SUV-ie na zakupy z oszczędnym dieslem. Nic z tego - tym razem będzie o Toyocie Land Cruiser 150 4.0 V6, czyli solidnej terenówce, zbudowanej na ramie, z benzynowym, paliwożernym napędem, który bimba sobie z kryzysu.
Toyota Land Cruiser 4.0 V6Hopa, jaką nasza Toyota Land Cruiser 4.0 V6 wykonała na zdjęciu otwierającym materiał, to nie żadem fotomontaż - ten pojazd o grubo ciosanej karoserii takich wyzwań się nie boi. I wzbudza zaufanie. Chcecie dowód? Odwiedźcie kraje afrykańskie - tam roi się od Land Cruiserów, bo nikt nie chce ryzykować awarii 100 km od najbliższej miejscowości.
Toyota Land Cruiser 4.0 V6Nie tak dawno Toyota obchodziła jubileusz produkcji aut z napędem 4x4, o czym informuje kolekcjonerska plakietka na naszym Land Cruiserze 150. A wracając do licznej reprezentacji tej marki w krajach gdzie na auta czyha upał i pustynny piasek - ta sytuacja podpowiada, jak należy ten pojazd traktować. Czyli?

Zanim przejdziesz dalej - może chcesz dołączyć do najlepszej grupy na Facebooku, gdzie doradzamy sobie nawzajem, jakie auta warto kupić, a które należy omijać? Zapraszamy!

Toyota Land Cruiser 4.0 V6Toyota Land Cruiser 150 ma być przede wszystkim niezawodnym i wytrzymałym środkiem transportu. Nie dajcie się zwieść luksusowemu wyposażeniu i skórzanej tapicerce - Land Cruiser nie boi się błota ani jazdy w terenie. Jego konstruktorzy od lat próbują go maksymalnie "ucywilizować", żeby zapewnić maksimum komfortu także na asfaltowych drogach.
Toyota Land Cruiser 4.0 V6Zaglądając do wnętrza dość topornie wystylizowanej karoserii Toyoty Land Cruiser 150 otwieramy drzwi do luksusu. Plastiki są co prawda średniej jakości, a drewno to tylko imitacja, niemniej zajęcie miejsca na jednym z wysoko usytuowanych foteli zapowiada bardzo komfortową podróż.
Toyota Land Cruiser 4.0 V6Jest jednak miejsce, w którym nie radzimy podróżować Toyotą Land Cruiser 150 na długich dystansach, a mówimy o... Bagażniku! Tam bowiem na bocznej ścianie znajdziemy dwa czarodziejskie przyciski. Domyślacie się już, co się stanie, kiedy ich użyjemy? No to uwaga, naciskamy...
Toyota Land Cruiser 4.0 V6... i nagle spod podłogi wyłaniają się dwa dodatkowe miejsca. W pakiecie z tymi fotelami dostępna jest także dodatkowa klimatyzacja dla trzeciego rzędu siedzeń, która pozwala wytrzymać tam nawet podczas tropikalnych upałów, ale różnica w komforcie w porównaniu z kanapą drugiego rzędu jest ogromna.
Toyota Land Cruiser 4.0 V6Bagażnik lepiej sprawdza się w swojej rdzennej funkcji, czyli wtedy, kiedy nie korzystamy z dodatkowych foteli. Wtedy do kufra Toyoty Land Cruiser 150 można zapakować ponad 620 litrów pakunków. A nie szkoda jasnej wykładziny? Bez obaw, jakość wykończenia nie jest aż tak ekskluzywna, jak ceny Land Cruisera 4.0 V6, które zaczynają się od 245 000 zł.
Toyota Land Cruiser 4.0 V6Kierowca Toyoty Land Cruiser 150 ma przed sobą olbrzymią kierownicę, którą wykończono sztucznym drewnem - czymś, co wzbudza w nas wyjątkowo mieszane doznania estetyczne. Na pocieszenie możemy napisać, że koło kierownicy jest odpowiednio grube i dzięki odpowiednim uwypukleniom dobrze leży w dłoniach na trasie i w terenie.
Toyota Land Cruiser 4.0 V6W zasadzie kierownica psuje cały efekt, bo poza nią kabina Toyoty Land Cruiser 150 4.0 V6 wygląda nawet nowocześnie. Nienagannie czytelne i z wdziękiem narysowane zegary umieszczono w miarę blisko siebie, a między nimi zainstalowano bardzo wyraźny i oszczędny we wskazaniach wyświetlacz.
Toyota Land Cruiser 4.0 V6Gdyby zdarzyło się, że kierowca okaże się audiofilem, Toyota Land Cruiser 150 nie może go zawieść. Taką gwarancję daje zamontowany na pokładzie 14-głośnikowy zestaw nagłośnieniowy marki JBL z procesorem dźwięku przestrzennego i zmieniarką płyt w kokpicie. Gra zaskakująco dobrze.
Toyota Land Cruiser 4.0 V6Uważny obserwator zauważył zapewne przycisk "Start" obok panelu radia. Cóż, ten gadżet dotarł także do terenowej Toyoty. Po jego użyciu, spod maski ponaddwutonowego Land Cruisera 150 dobiega basowy pomruk czterolitrowego sześciocylindrowca. I to wcale nie diesla!
Toyota Land Cruiser 4.0 V6Pracująca pod maską Toyoty Land Cruiser 150 4.0 V6 benzynowa, dwudziestoczterozaworowa maszyneria generuje 282 KM i jak na współczesne standardy jest to niezbyt wysilona jednostka napędowa. Niby to duża moc, ale auto jest ciężkie, i osiągi na pewno nie będą sportowe: "setka" pojawia się na prędkościomierzu po nieco ponad 9 sekundach.
Toyota Land Cruiser 4.0 V6Prędkość maksymalna Toyoty to 180 km/h. I byłoby całkiem sympatycznie i komfortowo, gdyby nie spalanie. W mieście dynamiczna jazda nie pozwala zejść poniżej 20 l/100 km. Na autostradzie Land Cruiser 4.0 V6 pochłania hektolitry benzyny, co nie powinno dziwić zważywszy, że mamy do czynienia z pojazdem o aerodynamice bloku mieszkalnego.
Toyota Land Cruiser 4.0 V6W terenie natomiast nadmiar mocy Toyoty jest po prostu gigantyczny. Land Cruiser 4.0 V6 wzbija tumany piasku i miele kołami w miejscu, kiedy tylko kierowca mocniej doda gazu. W takiej scenerii terenowa Toyota może wreszcie pokazać, na co ją stać, i udowodnić, że na asfalcie warto znosić "bujające" prowadzenie, aby zaszaleć w terenie.
Toyota Land Cruiser 4.0 V6Land Cruiser 150 4.0 V6 ma reduktor, który załączamy widocznym na zdjęciu pokrętłem. Toyota oferuje także asystenta zjazdu, nie pozwalającego na przekroczenie bezpiecznej prędkości. Do dyspozycji jest również blokada mechanizmu różnicowego, a także tryby pracy napędu zoptymalizowane pod różne nawierzchnie.
Toyota Land Cruiser 4.0 V6Parametry terenowe Toyoty są imponujące. Luksusowy Land Cruiser 150 4.0 V6 potrafi pokonać wzniesienie o pochyleniu 42 stopni, a także jechać wzdłuż pochyłości o nachyleniu 42 stopni. Przy tak wysokim nadwoziu to niemal niewiarygodne! Jeżeli to komuś nie wystarczy, może przejechać przez wodę o głębokości do 70 cm bez uszczerbku dla Toyoty.
Toyota Land Cruiser 4.0 V6Podczas jazdy Toyotą Land Cruiser po asfalcie przydaje się zawieszenie o regulowanej twardości. To mądre i rozsądne rozwiązanie, pozwalające korzystać z walorów miękkiego resorowania w terenie, a jednocześnie zachować bezpieczeństwo na trasie. Jedynie przycisk do obsługi systemu umieszczono w bezsensownym miejscu.
Toyota Land Cruiser 4.0 V6Mogli byśmy jeszcze długo i z przyjemnością ujeżdżać Toyotę Land Cruiser 150 4.0 V6. Ale co to? Kończy nam się benzyna!

Autor: Michał Krasnodębski Facebook

Fan motoryzacji od dziecka, absolwent Wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej. W prasie motoryzacyjnej od 22 lat. Z radością tłumaczy język techniki motoryzacyjnej na mowę zrozumiałą dla każdego.

KOMENTARZE