Nowy Lexus IS - luksus w kolejnej odsłonie

Nowy Lexus IS - luksus w kolejnej odsłonie

Nowy Lexus IS - luksus w kolejnej odsłonie

dat/articles/2013-01/nowy-lexus-is-luksus-w-kolejnej-odslonie-176.jpg
Ten samochód ma robić wszystko to, co potrafił poprzednik, tylko lepiej. Nowy Lexus IS ma być przestronniejszy, dynamiczniejszy, a ofertę napędów uzupełni hybryda

Pozostała część artykułu pod najnowszym filmem z naszego kanału YouTube - zapraszamy do oglądania i głosowania na Wasze ulubione auta z zestawienia:

Nowy Lexus IS - luksus w kolejnej odsłonieLexus zaprezentował odnowioną rodzinę modeli IS, która w Europie pojawi się w połowie roku i obejmie model IS 300h - z debiutującym w tej rodzinie napędem hybrydowym Lexus Hybrid Drive - oraz model IS 250 z benzynowym silnikiem V6. Oba modele będą oferowane w wersji wyposażenia F SPORT.
Nowy Lexus IS - luksus w kolejnej odsłonie"Przy tworzeniu Lexusa IS zastosowaliśmy całkowicie nowe podejście." - mówi Junichi Furuyama, naczelny inżynier projektu IS. "Zamiast opracowywania pojedynczych aspektów w nadziei, że będą składały się na emocjonujące doznania z jazdy, zaczęliśmy od ustalenia oczekiwań klientów, by na tej podstawie rozwijać poszczególne elementy".
Nowy Lexus IS - luksus w kolejnej odsłonieByć może odbierze to Lexusowi nieco splendoru, ale podpowiemy, że taką metodę rozwijania projektów nowych modeli stosuje większość firm samochodowych na rynku, nawet (a może szczególnie) tych, produkujących popularne auta. Zakładając jednak, że gusta klientów marek klasy premium są wyszukane, możemy liczyć na ciekawy produkt.

Zanim przejdziesz dalej - może chcesz dołączyć do najlepszej grupy na Facebooku, gdzie doradzamy sobie nawzajem, jakie auta warto kupić, a które należy omijać? Zapraszamy!

Nowy Lexus IS - luksus w kolejnej odsłonie

Można się spierać, czy wygląda to dobrze, ale z pewnością trudno odmówić Lexusowi sukcesu w poszukiwaniach własnego stylu. Szczególną wizytówką marki ma być bardzo charakterystyczny grill chłodnicy.

Nowy Lexus IS - luksus w kolejnej odsłonieNowy Lexus IS otrzymał całkowicie zmienione wnętrze, które według zapewnień producenta ma łączyć oczekiwane w każdym Lexusie wyrafinowanie i wysoką jakość z bardziej sportową, zorientowaną na kierowcę stylizacją i rozmieszczeniem przyrządów.
Nowy Lexus IS - luksus w kolejnej odsłonieNowy Lexus IS oferuje większy i ustawniejszy bagażnik. W pokazanej na zdjęciu wersji hybrydowej kufer będzie mniejszy, ale za to akumulatory umieszczono pod podłogą, co nie ogranicza wykorzystania składanej kanapy.
Nowy Lexus IS - luksus w kolejnej odsłonie

Fotel kierowcy Lexusa IS ma teraz zapewniać jeszcze skuteczniejsze trzymanie boczne podczas dynamicznej jazdy na zakrętach. Ogólnie pozycja kierowcy ma być bardziej sportowa, co zazwyczaj oznacza, że będzie on siedział niżej. Kierownica nawiązuje stylem do Lexusa LFA.

Nowy Lexus IS - luksus w kolejnej odsłonie

Nowy Lexus IS ma większy o 70 mm rozstaw osi oraz jest o 10 mm szerszy. W połączeniu z cieńszymi oparciami przednich foteli pasażerowie tylnej kanapy mają mieć o 85 milimetrów więcej miejsca na nogi. Gdyby to się potwierdziło, byłaby to ogromna zmiana na plus.

Nowy Lexus IS - luksus w kolejnej odsłonieDopełnieniem wyszukanych materiałów tapicerskich i wykończeniowych są nowoczesne urządzenia pokładowe oraz wysokiej jakości zegar analogowy z podświetleniem powierzchniowym.
Nowy Lexus IS - luksus w kolejnej odsłonieW środkowej konsoli zastosowano po raz pierwszy w marce Lexus elektrostatyczne przełączniki, pozwalające ustawić żądaną temperaturę za dotknięciem palca. Jeżeli ktoś pamięta telewizor Jowisz, to domyśli się, jak to działa. Innym pozostaje wizyta w salonie Lexusa.
Nowy Lexus IS - luksus w kolejnej odsłonieMiejsca na tylnej kanapie są niemal tak samo mocno wyprofilowane, jak fotele przednie. To zapowiada, że nowy Lexus IS lubi zakręty - aby prowadził się jeszcze pewniej, przeprojektowano przednie zawieszenie, a z tyłu zastosowano rozwiązanie przypominające to znane z modelu GS.
Nowy Lexus IS - luksus w kolejnej odsłonie

Zastosowany po raz pierwszy w Lexusie IS układ wyboru trybu jazdy oznacza całe bogactwo ustawień poprzez przełączanie trybów: ECO, NORMAL, SPORT/SPORT S i SPORT S+. Ostatni z wymienionych trybów dostępny ma być tylko z zawieszeniem o zmiennej charakterystyce, prawdopodobnie w modelu 300h.

Nowy Lexus IS - luksus w kolejnej odsłonieNowy Lexus IS 250 z 2,5-litrowym silnikiem benzynowym V6 o mocy 207 koni mechanicznych (przy 6400 obr./min) i momencie obrotowym 250 Nm (dostępnym przy 4800 obr./min) będzie dostępny w Europie z napędem na tylne koła.
Nowy Lexus IS - luksus w kolejnej odsłonieW skład hybrydowego napędu Lexusa IS 300h wchodzi potężny silnik elektryczny sprzęgnięty z benzynowym, wyposażonym w układ wtryskowy D-4S i podwójny układ zmiennych faz rozrządu VVT-i. Ta wersja będzie legitymować się średnim zużyciem paliwa 4,3 l/100 km. Miło zauważyć, że zegary hybrydy są jak najbardziej "normalne" i eleganckie.
Nowy Lexus IS - luksus w kolejnej odsłonieDla dodatkowego podgrzania atmosfery, nowy Lexus IS oferowany jest także w specyfikacji F SPORT. Wyróżnia się ona bardziej agresywnie wystylizowanym nadwoziem i wnętrzem oraz zmienionym zestrojeniem przedniego i tylnego zawieszenia.
Nowy Lexus IS - luksus w kolejnej odsłonie

Karoseria Lexusa IS F Sport da się rozpoznać między innymi po zmienionym zderzaku i grillu chłodnicy z mocniej zaakcentowanym chromowanym obramowaniem.

Nowy Lexus IS - luksus w kolejnej odsłonieNa tym zdjęciu możecie zobaczyć, jak duża i misternie wykonana jest atrapa chłodnicy Lexusa IS. Wygląda ciekawie i z pewnością przyciąga uwagę, tylko czy taki grill będzie równie wytrzymały jak zderzak podczas parkowania?
Nowy Lexus IS - luksus w kolejnej odsłonieLexus IS w specyfikacji F SPORT również z tyłu wygląda okazale i bojowo. Auto ma eleganckie, malutkie przednie reflektory, ale w przypadku tylnych lamp styliści nie poskąpili im powierzchni - nawet Lexus nie oparł się modzie na duże światła tylne, zachodzące bardzo daleko na błotniki.
Nowy Lexus IS - luksus w kolejnej odsłonieWewnątrz wersje F SPORT wyróżnia odziedziczony po modelu LFA zespół wskaźników z ruchomym centralnym pierścieniem. Trudno opisać, jak to działa, ale obiecujemy pokazać Wam to na filmie, jak tylko przetestujemy nowego Lexusa IS w wersji F SPORT.
Nowy Lexus IS - luksus w kolejnej odsłonieRównież nabywca hybrydowego Lexusa IS 300h może wybrać wersję F SPORT. Wtedy zegary będą wyglądały tak, jak na tym zdjęciu.
Nowy Lexus IS - luksus w kolejnej odsłonieA tak wygląda kabina Lexusa IS w specyfikacji F SPORT. Widzicie ten ekstremalnie wyskoki tunel środkowy? Na szczęście jest to kwestia położenia obiektywu aparatu, a sam tunel wcale nie ma monstrualnych rozmiarów. Na następnym zdjęciu...
Nowy Lexus IS - luksus w kolejnej odsłonie...widać, że nie jest aż tak wysoki. Zwróćcie uwagę na piękną dźwignię sterującą pracą skrzyni biegów - w Lexusie IS 250 jest to sześciobiegowy "automat", a w wersji IS 300h mamy do czynienia z dość zawiłym zespołem przekładni, które w połączeniu z silnikiem elektrycznym działają jak przekładnia bezstopniowa CVT.
Nowy Lexus IS - luksus w kolejnej odsłonieNie ma co ukrywać - to auto bardzo dobrze rokuje. Jednak jest to jeden z tych samochodów, których trzeba dotknąć, powąchać i posłuchać. Czekamy na test!

Autor: Michał Krasnodębski Facebook

Fan motoryzacji od dziecka, absolwent Wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej. W prasie motoryzacyjnej od 22 lat. Z radością tłumaczy język techniki motoryzacyjnej na mowę zrozumiałą dla każdego.

KOMENTARZE
ZOBACZ WIĘCEJ NA TEN TEMAT