Nowa Mazda 6 na rok 2018 - ceny, wyposażenie, dane techniczne

Nowa Mazda 6 na rok 2018 - ceny, wyposażenie, dane techniczne

Nowa Mazda 6 na rok 2018 - ceny, wyposażenie, dane techniczne

dat/articles/2018-04/nowa-mazda-6-ceny-wyposazenie-dane-techniczne-523.jpg

Nowa Mazda 6 na rok 2018 wjeżdża do salonów z niespodziewanie bogatym wyposażeniem! Zobacz, co ma na pokładzie japońskie auto już w standardzie, poznaj specyfikacje i ceny opcji…
Nowa Mazda 6 na rok 2018 - ceny, wyposażenie, dane techniczne

...a najpierw zobacz, co dla Ciebie mamy:

Mazda 6 na rok 2018 SkyMOTION:

05 Mazda 6 na rok 2018 SkyENERGY:

10 Mazda 6 na rok 2018 SkyPASSION:

Mazda 6 na rok 2018 SkyDREAM:

Dane techniczne:

Chociaż Mazda 6 na rok 2018 debiutowała w Genewie, to dopiero na targach motoryzacyjnych w Poznaniu ujawniono polskie ceny i wyposażenie tego samochodu.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o jego technice i zmianach, jakie zaszły przy okazji liftingu, to zapraszamy do naszego opracowania na temat nowej Mazdy 6.

Teraz natomiast opowiemy Ci o cenach i wyposażeniu, bo importer wyraźnie zmierza ku bardziej luksusowemu wizerunkowi tego samochodu. O ile bowiem o wprowadzeniu takich elementów jak ekran head-up, wyświetlający dane na szybie samochodu, albo adaptacyjny tempomat, który w wersjach z automatyczną skrzynią ma funkcję zatrzymania i ruszania z miejsca, było wiadomo już od czasu genewskiej premiery, o tyle…

Mazda 6 na rok 2018 SkyMOTION - ceny

…mało kto się spodziewał, że te – i wiele innych – elementy znajdą się w wyposażeniu standardowym Mazdy 6 na rok 2018. Ceny zaczynają się od 98 900 zł za dwulitrową, benzynową wersję SkyMOTION o mocy 145 KM. 165 KM pod maską podwyższa cenę do 104 900 zł, a automatyczna skrzynia biegów – do 123 900 zł. Jak to zwykle bywa, zdjęcia pokazują najbogatszą wersję SkyDREAM, potraktujcie je więc raczej jako inspirację niż jako przewodnik zakupowy.

Co przygotowała Mazda w podstawowej wersji wyposażenia?

Nowa Mazda 6 na rok 2018 - ceny, wyposażenie, dane techniczne

Mazda 6 na rok 2018 SkyMOTION – bezpieczeństwo…

Oczywiście nie będziemy tu wymieniali wszystkiego, bo internet by tego nie pomieścił, w zamian zwrócimy Twoją uwagę na najciekawsze pozycje. Wśród nich znalazł się – standardowy już dla podstawowej Mazdy 6 SkyMOTION – system monitorowania martwego pola lusterek (BSM i RCTA). Działa on na dwa sposoby.

Podczas jazdy do przodu, czujniki radarowe skanują drogę za samochodem. W przypadku wykrycia zbliżającego się ze znaczną przewagą prędkości innego auta, kierowca zostaje ostrzeżony sygnałem świetlnym. Podobnie, gdy obok naszej Mazdy jedzie po innym pasie ruchu jakiś samochód, którego w lusterku nie mamy szansy dostrzec.

Druga funkcja układu monitorującego, to ostrzeżenie przed ruchem poprzecznym podczas cofania. Wyjeżdżając tyłem z poprzecznego miejsca parkingowego, możesz liczyć na dodatkowe wsparcie: czujniki radarowe zamontowane z tyłu samochodu „wyjrzą” za Ciebie na drogę poprzeczną i sprawdzą, czy nie nadjeżdża samochód.

Bardzo przydatna funkcja, ale oczywiście nie można polegać na niej w stu procentach, zawsze ostateczną i rozsądną decyzję musi podjąć kierowca.

Nowa Mazda 6 na rok 2018 - ceny, wyposażenie, dane techniczne

Kolejnym systemem wspierającym kierowcę w nowej Maździe 6 na rok 2018 w wersji SkyMOTION jest układ pilnujący jazdy po pasie ruchu (LAS). To urządzenie ostrzeże o najechaniu na linię na jezdni, wyznaczającą pas ruchu, a w razie potrzeby także wytworzy niewielki moment skręcający na kierownicy, sugerujący powrót na właściwy tor jazdy.

Nie zabrakło także skanera znaków ograniczeń prędkości (TSR), a także adaptacyjnego tempomatu (MRCC), który ma działać w synchronizacji z odczytanymi ze znaków ograniczeniami prędkości.

Kolorowy wyświetlacz head-up pokaże na przedniej szybie nowej Mazdy 6 SkyMotion na rok 2018 najważniejsze informacje. System ten dysponuje ponadto pamięcią ustawień, które kierowca może wybierać w ramach dostępnych opcji układu.

Czy to dobre rozwiązanie?

Tak. Na początku może Ci przeszkadzać, ale po przyzwyczajeniu się, które może trwać dość długo, zauważysz, że praktycznie nie musisz odrywać wzroku od drogi, a to ma kapitalny wpływ na bezpieczeństwo jazdy.

Standardem jest także unikanie kolizji, z inicjowaniem awaryjnego hamowania włącznie, dla małych prędkości (A-SCBS), działający przede wszystkim w mieście (przy wyższych prędkościach jego rolę przejmuje adaptacyjny tempomat). Podczas ruszania na wzniesieniu kolejny asystent kierowcy (HLA) zapobiegnie stoczeniu się auta.

Co jeszcze znajdziemy w wersji podstawowej?

Nowa Mazda 6 na rok 2018 - ceny, wyposażenie, dane techniczne

Jak widzisz, pojęcie „wersja podstawowa” jest tu wyjątkowo względne, bo wiele aut, szczególnie klasy premium, ma niektóre z wymienionych wyżej systemów wspomagających kierowcę dopiero na liście kosztownych opcji.

Mazda 6 na rok 2018 ma jeszcze w standardzie czujniki deszczu i zmierzchu, przednie reflektory w technologii LED, diodowe kierunkowskazy przednie i wykonane w tej samej technologii lampy tylne, a także automatyczne przełączanie świateł drogowych na mijania w sytuacji wykrycia nadjeżdżającego z przeciwka pojazdu.

Mazda 6 na rok 2018 SkyMOTION – multimedia…

Z przyjemnością informujemy, że Mazda jako jeden z niewielu producentów oferuje fabryczną nawigację już w standardzie najniższej wersji wyposażeniowej. To uczciwe podejście do sprawy, bo dziś nawigacja stanowi podstawowy element wyposażenia nowoczesnego samochodu.

Nowa Mazda 6 na rok 2018 - ceny, wyposażenie, dane techniczne

Z nawigacji i multimediów (system MZD Connect) można korzystać za pośrednictwem centralnego wyświetlacza ośmiocalowego, ze sterowaniem dotykowym dostępnym tylko podczas postoju.

Mazda uważa – i ma trochę racji – że manipulowanie przy ekranie dotykowym podczas jazdy rozprasza kierowcę. Kiedy ekran dotykowy jest zablokowany, sterowanie multimediami odbywa się przez udane i przemyślane pokrętło HMI, z przyciskami, dedykowanymi każdemu z palców dłoni kierującego.

Standardowe radio z odtwarzaczem płyt kompaktowych ma cześć głośników, złącze AUX i trzy porty USB. Dwa z tych portów znajdują się w konsoli centralnej, a jeden w podłokietniku tylnej kanapy. Standardem jest też zestaw głośnomówiący Bluetooth, a także wielofunkcyjna kierownica z przyciskami sterującymi.

Mazda 6 na rok 2018 SkyMOTION – komfort…

Nowa Mazda 6 na rok 2018 - ceny, wyposażenie, dane techniczne

Podstawowa Mazda 6 za 98 900 zł ma materiałową tapicerkę foteli, siedzenie pasażera o regulowanej wysokości, a także manualną regulację podparcia lędźwiowego – ta funkcja przyda się przede wszystkim wysokim kierowcom, a także tym, którzy z jakiegoś powodu nie siedzą na fotelu w wyprostowanej pozycji. To ich kręgosłupy są najbardziej obciążone i czułe na punkt podparcia.

O klimat w kabinie zadba automatyczna klimatyzacja dwustrefowa, z nawiewami na tylnych pasażerów. Drążek zmiany biegów i kierownicę obszyto skórą. Silnik uruchamiamy przyciskiem, a pilot centralnego zamka zintegrowano w kluczyku – w tej klasie to oczywistość.

Wygodę prowadzenia poprawia elektromechaniczny hamulec postojowy z funkcją Auto Hold, utrzymującą auto w miejscu po naciśnięciu hamulca, aż do chwili dodania gazu – przynajmniej tak to wedle naszego doświadczenia powinno funkcjonować, a jak jest naprawdę, zobaczymy jak dostaniemy Mazdę 6 z roku 2018 w nasze redakcyjne łapska.

O oczy kierowcy dba automatycznie przyciemniające się wewnętrzne lusterko wsteczne, a znana już z poprzednich lat automatyczna roleta bagażnika w wersji kombi ułatwi załadunek, usuwając się bagażom z drogi do przestrzeni bagażowej.

Mazda 6 na rok 2018 SkyMOTION – elementy karoserii…

Nowa Mazda 6 na rok 2018 - ceny, wyposażenie, dane techniczne

Standardowo „szóstka” na rok 2018 stoi na 17-calowych felgach z lekkiego stopu, obutych w solidne szerokie opony o rozmiarze 225/55 R17. W razie „złapania gumy” kierowca musi liczyć na zestaw naprawczy do kół.

Elektrycznie regulowane, podgrzewane i składane lusterka boczne mają wbudowane kierunkowskazy i są malowane na kolor nadwozia, podobnie jak klamki. W kombi (które Mazda nazywa Sport Kombi) na dachu znajdzie się antena w kształcie płetwy rekina, a także relingi dachowe.

Opcje? Można dopłacić za lakier metaliczny (2600 zł), trójwarstwowy lakier premium Machine Grey (3200 zł) lub trójwarstwowy lakier premium Soul Led Crystal (3800 zł).

Jeżeli to komuś nie wystarcza, to może pomyśleć o…

…Maździe 6 w wersji SkyENERGY, której ceny zaczynają się od 109 900 zł za dwulitrowe auto benzynowe o mocy 145 KM. Wersja 165-konna kosztuje 115 900 zł, a 150-konny diesel 2.2 (czyli wyższa akcyza…) – 140 900 zł. Poniżej zobaczysz, jakie dodatkowe elementy wyposażenia ma ten samochód w porównaniu z opisywanym wcześniej standardem SkyMOTION.

Mazda 6 na rok 2018 SkyENERGY – bezpieczeństwo…

Nowa Mazda 6 na rok 2018 - ceny, wyposażenie, dane techniczne

Pierwsza i istotna różnica to system inicjujący autonomiczne hamowanie podczas cofania, gdy zostanie wykryte ryzyko kolizji (SCBS-R). To bardzo przydatne rozwiązanie, bo widoczność do tyłu jest w Maździe 6 dosyć ograniczona przez solidne tylne słupki.

Bezpieczeństwo parkowania Mazdą 6 SkyENERGY wspierają także czujniki parkowania (przednie i tylne) oraz kamera cofania z widokiem 360 stopni – bardzo wygodne rozwiązanie, a w zasadzie najlepsze, jeżeli mówimy o obserwacji tego co dzieje się naokoło auta podczas parkowania i manewrów z bardzo małą prędkością.

Dodatkowo, uwagi kierowcy pilnuje sensor (DAA), wykrywający zmęczenie kierującego i sugerujący postój – jeżeli potraktujesz poważnie jego wskazania, to w skrajnej sytuacji (niedospanie) możesz uniknąć zaśnięcia za kierownicą.

Przednie lampy wzbogacono o światła do jazdy dziennej o dumnej nazwie Signature LED, które nadają „szóstce” charakterystyczny, rozpoznawalny wygląd, przednie reflektory diodowe zyskują system adaptacyjnego doświetlania zakrętów (AFLS).

Mazda 6 na rok 2018 SkyENERGY – multimedia…

Nowa Mazda 6 na rok 2018 - ceny, wyposażenie, dane techniczne

W tej kategorii wyposażenia jedyną różnicą okazuje się tuner radia cyfrowego DAB, a w zasadzie DAB+, bo tak nazywa się obowiązujący dziś standard transmisji cyfrowej radiofonii. Warto mieć ten dodatek, może kiedyś Polska będzie mogła poszczycić się pokryciem najważniejszych tras sygnałem cyfrowym.

Mazda 6 na rok 2018 SkyENERGY – komfort…

W odróżnieniu od najtańszej specyfikacji, tutaj przednie fotele wyposażono w ogrzewanie. Podgrzewana jest również kierownica, a także wycieraczki przedniej szyby (w pozycji parkowania). To drobne, ale istotne udogodnienia, jeżeli zamierzasz intensywnie użytkować auto w zimie i nie dysponujesz ogrzewanym garażem.

Mazda 6 na rok 2018 SkyENERGY – elementy karoserii…

Tutaj zmiany są wyjątkowo skromne – dodatek to składane lusterka. Kiedy takie rozwiązanie ma największy sens? Wtedy, gdy parkujesz na chodniku, a ludzie często przechodzą obok Twojej Mazdy, przy złożonych lusterkach będą mieli łatwiejsze zadanie. Dodatkowo, zawsze będziesz wiedzieć, kiedy auto jest zamknięte, kiedy lusterka złożą się automatycznie. To przydatna funkcja.

Chcesz więcej? Zobacz, czy wyższa wersja spełni oczekiwania!

Nowa Mazda 6 na rok 2018 - ceny, wyposażenie, dane techniczne

Mazda 6 SkyPASSION - jej ceny zaczynają się od 128 900 zł za 165-konne auto benzynowe i – jak w przypadku innych specyfikacji – cena kombi jest taka sama jak sedana. Automatyczna skrzynia biegów podnosi cenę do 136 900 zł, a silnik 2.5 Skyactiv-G o mocy 194 KM (dostępny tylko z „automatem”) do 150 900 zł. 184-konny diesel 2.2 Skyactiv-D kosztuje 165 900 zł ze skrzynią manualną i 173 900 zł z automatyczną. Czas odkryć karty listy wyposażenia.

Mazda 6 na rok 2018 SkyPASSION – bezpieczeństwo…

Najważniejsza – a przy okazji jedyna poza alarmem antywłamaniowym zmiana – to matrycowe reflektory LED. Pole, które oświetlają, zostało podzielone na 20 stref, które komputer potrafi wygaszać, jeżeli wykryje nadjeżdżające z przeciwka auto. Nowe światła drogowe mają mieć o 80 metrów większy zasięg.

Mazda 6 na rok 2018 SkyPASSION – multimedia…

W tej kategorii pojawia się system nagłośnienia przestrzennego, opracowany i sygnowany przez od dawna współpracującą z Mazdą firmę BOSE. Ma 11 głośników. Nowością jest wyświetlacz zegarów przed kierowcą, który ma przekątną 7” (18 cm) i stanowi coś w rodzaju wirtualnego kokpitu.

Mazda 6 na rok 2018 SkyPASSION – komfort…

Nowa Mazda 6 na rok 2018 - ceny, wyposażenie, dane techniczne

Tutaj będzie „na bogato”. Tapicerka skórzana ma czarny kolor i bardzo zmienia odbiór wnętrza nowej Mazdy 6 na rok 2018. Fotel kierowcy i pasażera zyskują elektryczną regulację wraz z pamięcią ustawień po stronie kierującego. W dodatku oba przednie fotele są wentylowane, a to dobra wiadomość, bo skóra w upały wzmaga pocenie się i łatwo się do niej „przylepić”.

Kiedy elektryczna regulacja foteli się przyda?

Wtedy, kiedy często zmieniają się osoby za kierownicą. Jeżeli tylko Ty prowadzisz swoją Mazdę 6, to elektryczna regulacja foteli może Ci się przydać tylko raz – kiedy pierwszy raz ustawisz fotel – albo częściej, jeżeli lubisz zmieniać pozycję za kierownicą do jazdy miejskiej i pozamiejskiej.

Przy tak szerokim zakresie ustawień foteli i kolumny kierownicy jak w Maździe 6 nie jest to konieczne, ale niektórzy, jeżdżąc na długich trasach, odnajdują ulgę w nieznacznych zmianach ustawień fotela – wtedy znacznie łatwiej nacisnąć przycisk niż ustawiać fotel ręcznie. Co więcej, ręczne ustawianie odległości fotela od pedałów jest wręcz niewskazane, bo może spowodować nieplanowaną zmianę kierunku jazdy.

Tylne siedzisko kanapy także jest podgrzewane w Maździe 6 SkyPASSION, a codzienne otwieranie auta ułatwia system bezkluczykowy. Niestety, niezależnie od marki samochodu, ułatwia on także pracę złodziejom i warto o tym pamiętać.

Mazda 6 na rok 2018 SkyPASSION – elementy karoserii…

Nowa Mazda 6 na rok 2018 - ceny, wyposażenie, dane techniczne

Ta wersja wyposażeniowa ma w standardzie 19-calowe alufelgi. Wygląda na nich znakomicie, ale ceną jest obniżenie komfortu jazdy ze względu na niski profil opon o wymiarze 225/45 R19. Możemy tylko podpowiedzieć, że w wersji sprzed liftingu Mazda 6 i tak dobrze radziła sobie z 19-calowymi kołami i komfort jazdy był zadowalający jak na takie „walce”.

Z opcji w tej wersji wyposażenia można wybrać białą tapicerkę i szyberdach. A teraz pora na…

…nowość – najbogatszą odmianę SkyDREAM. Jej cena wydaje się kosmiczna – 160 900 zł za wersję z silnikiem benzynowym 2.5 Skyactiv-G o mocy 194 KM z automatyczną skrzynią biegów i 193 900 zł za najdroższą Mazdę 6, czyli 184-konnego diesla 2.2 z „automatem” i napędem na cztery koła.

Mazda 6 na rok 2018 SkyDREAM – bezpieczeństwo i multimedia…

…tutaj nie możemy nic dodać, ponieważ wyposażenie z zakresu bezpieczeństwa i multimediów odpowiada wersji SkyPASSION. Może w kategorii komfortu przyjdą jakieś zmiany…

Nowa Mazda 6 na rok 2018 - ceny, wyposażenie, dane techniczne

Mazda 6 na rok 2018 SkyDREAM – komfort

Przyjdą! Właśnie w topowej wersji SkyDREAM możemy podziwiać to, czym Mazda tak się chwaliła podczas premiery auta na salonie samochodowym w Genewie. Brązowa tapicerka skórzana Nappa, drewno i zamsz w kokpicie, wewnętrzne lusterko bezramkowe, nastrojowe oświetlenie wnętrza – na tym „bonusy” wersji SkyDREAM w zasadzie się kończą. Na zewnątrz też nie ma dodatkowych fajerwerków. Czy skóra Nappa, zamsz i drewno warte są dopłaty 10 tys. zł względem wersji 2.5 Skyactiv-G SkyPASSION?

Te dziesięć tysięcy to oczywiście sporo pieniędzy, ale także raptem siedem procent różnicy w cenie. Biorąc pod uwagę metamorfozę klimatu w kabinie nie jest to dużo, ale za sprawą wysokiej akcyzy Mazda w tej wersji jest po prostu droga względem bazowej ceny.

Co teraz?

Nowa Mazda 6 na rok 2018 - ceny, wyposażenie, dane techniczne

Teraz pozostały nam dane techniczne. Pod maską nie ma rewolucji, ale jednak niektóre parametry uległy zmianie. Zapraszamy do lektury zestawienia napędów i osiągów – to nie potrwa długo :)

Mazda 6 Skyactiv-G 2.0 145 KM – dane techniczne

Silnik benzynowy, rzędowy, czterocylindrowy, 16-zaworowy, z bezpośrednim wtryskiem benzyny, średnica cylindra x skok tłoka: 83,5 x 91,2 mm, stopień sprężania 13:1, moc maksymalna 145 KM przy 6000 obr./min., maksymalny moment obrotowy: 213 Nm przy 4000 obr./min., średnie zużycie paliwa: 6,1-6,6 l/100 km, emisja CO2: 139-150 g/km, zawieszenie: kolumny MacPhersona z przodu i układ wielowahaczowy z tyłu, hamulce tarczowe przy wszystkich kołach (z przodu wentylowane), długość/szerokość/wysokość: 4870/2090/1450 mm (kombi – 4805/2090/1475 mm), prześwit: 165 mm, rozstaw osi: 2830 mm (kombi: 2750 mm), średnica zawracania: 12,0 m (kombi: 11,8 m), bagażnik: 480 l (kombi: 522-1648 l).

Mazda 6 Skyactiv-G 2.0 165 KM – dane techniczne

Silnik benzynowy, rzędowy, czterocylindrowy, 16-zaworowy, z bezpośrednim wtryskiem benzyny, średnica cylindra x skok tłoka: 83,5 x 91,2 mm, stopień sprężania 13:1, moc maksymalna 165 KM przy 6000 obr./min., maksymalny moment obrotowy: 213 Nm przy 4000 obr./min., średnie zużycie paliwa: 6,1-6,6 l/100 km, emisja CO2: 139-150 g/km, pozostałe dane jak dla wersji 2.0 145 KM.

Mazda 6 Skyactiv-G 2.5 194 KM – dane techniczne

Silnik benzynowy, rzędowy, czterocylindrowy, 16-zaworowy, z bezpośrednim wtryskiem benzyny, średnica cylindra x skok tłoka: 89,0 x 100,0 mm, stopień sprężania 13:1, moc maksymalna 194 KM przy 6000 obr./min., maksymalny moment obrotowy: 258 Nm przy 4000 obr./min., średnie zużycie paliwa: 6,7-6,8 l/100 km, emisja CO2: 153-156 g/km, wyłącznie z automatyczną, 6-przełożeniową skrzynią biegów, pozostałe dane jak dla wersji dwulitrowych.

A teraz będą diesle…

Nowa Mazda 6 na rok 2018 - ceny, wyposażenie, dane techniczne

Mazda 6 Skyactiv-D 2.2 150 KM – dane techniczne

Silnik wysokoprężny (diesel), rzędowy, czterocylindrowy, 16-zaworowy, z bezpośrednim wtryskiem paliwa, średnica cylindra x skok tłoka: 86,0 x 94,3 mm, stopień sprężania 14,4:1, moc maksymalna 150 KM przy 4500 obr./min., maksymalny moment obrotowy: 380 Nm przy 1800-2600 obr./min., średnie zużycie paliwa: 4,4-5,4 l/100 km, emisja CO2: 117-142 g/km, pozostałe dane jak w benzynowej wersji dwulitrowej.

Mazda 6 Skyactiv-D 2.2 184 KM – dane techniczne

Silnik wysokoprężny (diesel), rzędowy, czterocylindrowy, 16-zaworowy, z bezpośrednim wtryskiem paliwa, średnica cylindra x skok tłoka: 86,0 x 94,3 mm, stopień sprężania 14,4:1, moc maksymalna 184 KM przy 4000 obr./min., maksymalny moment obrotowy: 445 Nm przy 2000 obr./min., średnie zużycie paliwa: 4,4-5,4 l/100 km, emisja CO2: 117-142 g/km, pozostałe dane jak w benzynowej wersji dwulitrowej.

Przyspieszenia? Nic z tego – jak tylko pojawią się dane, z pewnością je uzupełnimy. A jeżeli chcesz wiedzieć więcej, ponownie zapraszamy do naszego artykułu, gdzie nowa Mazda 6 na rok 2018 odsłania swoje tajemnice. Katalog i cennik Mazdy 6 możesz pobrać ze strony polskiego importera, klikając w ten link.

Tekst: motospace.pl, zdjęcia: Mazda.

Autor: Michał Krasnodębski Facebook

Fan motoryzacji od dziecka, absolwent Wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej. W prasie motoryzacyjnej od 22 lat. Z radością tłumaczy język techniki motoryzacyjnej na mowę zrozumiałą dla każdego.

KOMENTARZE