Ford B-Max - rewolucja z odsuwanymi drzwiami

Ford B-Max - rewolucja z odsuwanymi drzwiami

Ford B-Max - rewolucja z odsuwanymi drzwiami

dat/articles/2012-11/ford-bmax-rewolucja-z-odsuwanymi-drzwiami-105.jpg
Premiera modelu B-Max to debiut karoserii bez słupka środkowego i przypomnienie napędu EcoBoost. Czas poznać szczegóły nowego Forda!

Pozostała część artykułu pod najnowszym filmem z naszego kanału YouTube - zapraszamy do oglądania i głosowania na Wasze ulubione auta z zestawienia:

Ford B-Max - rewolucja z odsuwanymi drzwiamiFord B-MAX, zbudowany w oparciu o opracowaną przez Forda płytę podłogową dla samochodów segmentu B, dzieloną z nowym Fordem Fiestą, to wizja kompaktowego, wszechstronnego pojazdu łączącego w sobie praktyczne wnętrze oraz nowatorskie rozwiązania transportowe.
Ford B-Max - rewolucja z odsuwanymi drzwiamiSystem panoramicznych drzwi Forda daje niespotykane do tej pory możliwości dostępu do wnętrza pojazdu. Nowe rozwiązanie polega na połączeniu typowych drzwi na zawiasach umieszczonych z przodu z tylnymi drzwiami przesuwanymi. Jednocześnie, środkowy słupek został połączony bezpośrednio z drzwiami.
Ford B-Max - rewolucja z odsuwanymi drzwiamiPo otwarciu przednich i tylnych drzwi można uzyskać szeroki na 1,5 metra i niczym nieprzegrodzony dostęp do wnętrza samochodu, dzięki któremu zajmowanie miejsca na tylnej kanapie czy pakowanie toreb z zakupami staje się dużo łatwiejsze.

Zanim przejdziesz dalej - może chcesz dołączyć do najlepszej grupy na Facebooku, gdzie doradzamy sobie nawzajem, jakie auta warto kupić, a które należy omijać? Zapraszamy!

Ford B-Max - rewolucja z odsuwanymi drzwiamiProsty w obsłudze system składania tylnej kanapy w stosunku 60/40 pozwala na złożenie siedzeń jednym ruchem i uzyskanie płaskiej przestrzeni bagażowej. Co więcej, złożyć można też fotel pasażera siedzącego przodu, co tworzy płaską powierzchnię pozwalającą na przewiezienie przedmiotów o długości do 2,34 metra.
Ford B-Max - rewolucja z odsuwanymi drzwiamiCharakterystycznym elementem przedniej części nadwozia jest trapezoidalna osłona chłodnicy, spotykana w innych modelach Forda. Wzrok przyciągają również wydatne reflektory, muskularna linia boczna z wyraźnie zaznaczonym przetłoczeniem, linia szyb dynamicznie wznosząca się tuż za tylnymi drzwiami oraz masywne nadkola.
Ford B-Max - rewolucja z odsuwanymi drzwiamiFord B-MAX ma nieco ponad 4 metry długości, 11 cm mniej niż pięciodrzwiowy Ford Fiesta i o 32 cm mniej niż nowy Ford C-MAX. Jest więc odpowiedzią na coraz większe zapotrzebowanie rynku na zmniejszone samochody, dostosowane do zagęszczonego ruchu miejskiego, jednak nie poświęcające przy tym przestrzeni czy komfortu jazdy.
Ford B-Max - rewolucja z odsuwanymi drzwiamiWnętrze nawiązuje do tematów stylistycznych wykorzystywanych w innych modelach Forda. Charakterystyczne elementy to wąska górna część deski rozdzielczej nawiązująca wyglądem do skrzydła i zachodząca na panele drzwiowe oraz wydatna konsola centralna biegnąca pomiędzy przednimi fotelami.
Ford B-Max - rewolucja z odsuwanymi drzwiamiB-MAX wyposażono w system SYNC. Umożliwia on przyłączenie telefonów komórkowych i odtwarzaczy muzycznych za pośrednictwem łącza Bluetooth lub USB, a także wykonywanie połączeń telefonicznych z wykorzystaniem zestawu głośnomówiącego oraz sterowanie funkcjami audio i innymi za pomocą poleceń głosowych.
Ford B-Max - rewolucja z odsuwanymi drzwiamiKluczowym ogniwem systemu komunikacji SYNC zainstalowanego na pokładzie Forda B-MAX jest funkcja Emergency Assistance, która w razie kolizji umożliwia automatyczne powiadomienie o zdarzeniu lokalnych operatorów służb ratowniczych oraz przekazanie aktualnej pozycji samochodu.
Ford B-Max - rewolucja z odsuwanymi drzwiamiPrzyciski po lewej stronie kierownicy Forda umożliwiają sterowanie systemem audio bez odrywania rąk od kierownicy. Ford B-Max może być wyposażony w radio Sony z ośmioma głośnikami wysokiej klasy.
Ford B-Max - rewolucja z odsuwanymi drzwiamiPrzyciski po prawej stronie kierownicy służą do obsługi tempomatu. Kierowcy docenią nieco wyższą pozycję za kierownicą Forda B-MAX, którego wysokość całkowita przewyższa Forda Fiestę o 12 centymetrów. To pozwoliło znacząco zwiększyć przestrzeń dla nóg pasażerów podróżujących z tyłu, a także powiększyć przestrzeń nad ich głowami.
Ford B-Max - rewolucja z odsuwanymi drzwiamiOopcjonalnie silnik Forda może być uruchamiany przyciskiem Ford Power. Można także zamówić system dostępu umożliwiający otwarcie oraz uruchomienie auta bez konieczności używania kluczyka, wystarczy mieć go przy sobie.
Ford B-Max - rewolucja z odsuwanymi drzwiamiTym kierowcom, którzy nie przywykli do prowadzenia vana, przyda się tylna kamera cofania, przekazująca obraz na wyświetlacz w kabinie.
Ford B-Max - rewolucja z odsuwanymi drzwiamiNiekonwencjonalny system drzwi pozwala na uzyskanie otworu wejściowego o długości półtora metra. Projektanci nie zapomnieli również o szerokich możliwościach aranżacji wnętrza. Na tym zdjęciu widać wszystkie fotele w normalnym położeniu.
Ford B-Max - rewolucja z odsuwanymi drzwiamiJeżeli miejsce przedniego pasażera jest puste, oparcie jego fotela można złożyć, uzyskując w ten sposób stolik.
Ford B-Max - rewolucja z odsuwanymi drzwiamiJeżeli złożymy również część oparcia tylnej kanapy, uzyskamy możliwość przewiezienia długiego przedmiotu, który łatwo załadujemy przez boczne drzwi lub bagażnik. W tej konfiguracji za kierowcą nadal pozostaje miejsce dla pasażera.
Ford B-Max - rewolucja z odsuwanymi drzwiamiFord B-Max może też służyć jako auto na trzy osoby plus bagaż, jeżeli rozłożymy oparcie tylnej kanapy. Regulowana podłoga w bagażniku pozwala na uzyskanie płaskiej powierzchni ładunkowej po opuszczeniu tylnych siedzeń przy jednoczesnym wygospodarowaniu dodatkowej przestrzeni na cenne przedmioty pod podłogą.
Ford B-Max - rewolucja z odsuwanymi drzwiamiGamę silników benzynowych otwiera trzycylindrowa jednostka 1.0 EcoBoost o mocy 100 KM lub 120 KM. Inne opcje wśród silników benzynowych obejmują jednostki o pojemności 1,4 litra (Duratec) i mocy 90 KM oraz 1.6 litra (Duratec) o mocy 105 KM, z których mocniejsza współpracuje z dwusprzęgłową skrzynią biegów PowerShift.
Ford B-Max - rewolucja z odsuwanymi drzwiamiFord B-MAX dostępny jest także z dwoma silnikami wysokoprężnymi. Jednostka 1.6 o mocy 95 KM charakteryzuje się zużyciem paliwa na poziomie 4,0 l/100 km. Wersja o pojemności 1,5 litra i mocy 75 KM, bliski krewny silnika 1,6 litra, debiutuje w europejskim modelu Forda. Zużycie paliwa wynosi 4,1 l/100 km.
Ford B-Max - rewolucja z odsuwanymi drzwiamiTechnologie ECOnetic oferowane we wszystkich wersjach Forda B-MAX obejmują elektryczne wspomaganie układu kierowniczego, które zużywa mniej energii niż jego odpowiednik hydrauliczny, wskaźnik zmiany biegu, zapewniający najbardziej ekonomiczny styl jazdy i system informacji dla kierowcy Ford Eco Mode.
Ford B-Max - rewolucja z odsuwanymi drzwiamiNowy B-MAX powstał w oparciu o opracowaną przez Forda płytę podłogową dla samochodów segmentu B, dzieloną z nowym Fordem Fiestą. Zawieszenie z kolumnami MacPhersona z przodu i belką skrętną z tyłu zostało zestrojone przez specjalistów Forda tak, aby zachować dynamiczne właściwości jezdne siostrzanego modelu.
Ford B-Max - rewolucja z odsuwanymi drzwiami

Ceny Forda B-Max zaczynają się od 58 900 zł za wersję 1.4 (90 KM) bez klimatyzacji. Widocznie Ford uważa, że polski kierowca jej nie używa. A może to konkurencja będzie potrzebowała schłodzenia, kiedy zobaczy najnowsze dzieło Forda?

Tekst: Michał Krasnodębski, zdjęcia: Ford.

Autor: Michał Krasnodębski Facebook

Fan motoryzacji od dziecka, absolwent Wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej. W prasie motoryzacyjnej od 22 lat. Z radością tłumaczy język techniki motoryzacyjnej na mowę zrozumiałą dla każdego.

KOMENTARZE