Audi SQ5 3.0 TFSI - nowość salonu w Detroit

Audi SQ5 3.0 TFSI - nowość salonu w Detroit

Audi SQ5 3.0 TFSI - nowość salonu w Detroit

dat/articles/2013-01/audi-sq5-3-0-tfsi-nowosc-salonu-w-detroit-173.jpg
Na Detroit Auto Show debiutuje nowe Audi SQ5 wyposażone w silnik benzynowy o mocy 354 KM. Audi SQ5 osiąga 100 km/h w czasie 5,3 s, a jego prędkość maksymalna wynosi 250 km/h

Pozostała część artykułu pod najnowszym filmem z naszego kanału YouTube - zapraszamy do oglądania i głosowania na Wasze ulubione auta z zestawienia:

Audi SQ5 3.0 TFSI - nowość salonu w DetroitW nowym Audi SQ5, trzylitrowy silnik V6 z mechanicznym doładowaniem czerpie moc z trzech litrów pojemności. Zamontowana w nim sprężarka, napędzana za pomocą paska, umieszczona jest w rozwidleniu rzędów cylindrów. W jej wnętrzu, z prędkością do ponad 20 tys. obr/min, rotują dwa tłoki obrotowe.
Audi SQ5 3.0 TFSI - nowość salonu w DetroitKompresor Audi SQ5 3.0 TFSI spręża zasysane powietrze do 0,8 bara. Następnie jest ono schładzane przez dwie chłodnice. Sprężarkę umiejscowiono za przepustnicą, dlatego przy niewielkich obciążeniach napędzanie jej zużywa niewiele mocy ze względu na mniejszą gęstość powietrza.
Audi SQ5 3.0 TFSI - nowość salonu w Detroit

Zadbano o możliwie najkrótszą trasę przepływu sprężonego powietrza za sprężarką, jednak nie zapomniano o dodatkowych klapach w układzie dolotowym, zmieniających jego długość i częstotliwość rezonansową, aby zapewnić jeszcze lepszą elastyczność jednostki napędowej. Silnik wyposażono w wałek wyrównoważający.

Zanim przejdziesz dalej - może chcesz dołączyć do najlepszej grupy na Facebooku, gdzie doradzamy sobie nawzajem, jakie auta warto kupić, a które należy omijać? Zapraszamy!

Audi SQ5 3.0 TFSI - nowość salonu w DetroitSilnik 3.0 TFSI w zakresie od 6 do 6,5 tys. obr/min generuje moc 354 KM, a moment obrotowy 470 Nm osiąga w zakresie od 4 do 4,5 tys. obrotów. Najwyższa prędkość SQ5, ektronicznie ograniczona, wynosi 250 km/h. Według producenta, Audi potrzebuje średnio 8,5 l paliwa na 100 km.
Audi SQ5 3.0 TFSI - nowość salonu w Detroit

Moc silnika przenoszona jest za pośrednictwem ośmiobiegowego automatu na wszystkie cztery koła i jest to stały napęd quattro. Jak to w skrzyni tiprtonic, kierowca ma możliwość podpowiadania automatowi kiedy zmienić bieg za pośrednictwem manetek przy kierownicy.

Audi SQ5 3.0 TFSI - nowość salonu w Detroit

Sportowe sprężyny i amortyzatory obniżyły nadwozie Audi SQ5 aż o trzy centymetry. Koła mają dwadzieścia cali, a opcjonalnie nawet 21 cali. Na zaciskach hamulcowych znalazły się ekskluzywne emblematy "SQ5".

Audi SQ5 3.0 TFSI - nowość salonu w Detroit

Kolorystyka kabiny Audi SQ5 utrzymana jest w... czerni. Fotele obszyto wysokogatunkową skórą, a - jak to w autach klasy premium - jedną z opcji jest podsufitka w zmienionym kolorze.

Audi SQ5 3.0 TFSI - nowość salonu w Detroit

Na zegarach z szarymi cyferblatami można podziwiać białe cyfry, a wnętrze zdobią detale ze szczotkowanego aluminium. To oczywiście nie kres możliwości - można sobie zażyczyć włókna węglowego, lakieru fortepianowego lub drewna.

Audi SQ5 3.0 TFSI - nowość salonu w Detroit

Audi SQ5 nie będzie samochodem dla Europy - tam przewidziano, że klienci wolą diesle i dlatego dostępne będzie Audi SQ5 TDI.

Autor: Michał Krasnodębski Facebook

Fan motoryzacji od dziecka, absolwent Wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej. W prasie motoryzacyjnej od 22 lat. Z radością tłumaczy język techniki motoryzacyjnej na mowę zrozumiałą dla każdego.

KOMENTARZE