Ubezpieczenie auta przez internet - czy to się opłaca?

Ubezpieczenie auta przez internet - czy to się opłaca?

Ubezpieczenie auta przez internet - czy to się opłaca?

dat/articles/2014-06/ubezpieczenie-auta-przez-internet-czy-to-sie-oplaca-527.jpg

Ubezpieczenie samochodu przez internet jest coraz popularniejsze, dlatego warto poznać zalety ubezpieczenia auta bez wychodzenia z domu i porównać je z innymi metodami zawierania ubezpieczeń komunikacyjnych

Pozostała część artykułu pod najnowszym filmem z naszego kanału YouTube - zapraszamy do oglądania i głosowania na Wasze ulubione auta z zestawienia:

Ubezpieczenie auta przez internet - czy to się opłaca?

Czy ubezpieczenie samochodu przez internet opłaca się bardziej, niż spotkanie z agentem ubezpieczeniowym? W znakomitej większości przypadków tak właśnie będzie.

Dlaczego?

Z prostej przyczyny: co prawda istnieje prawdopodobieństwo, że Twój agent ubezpieczeniowy zaproponuje Ci ofertę lepszą i tańszą niż jedna z kilkudziesięciu ofert ubezpieczenia OC i AC z kalkulatora internetowego, ale…

…to prawdopodobieństwo jest naprawdę niewielkie. Kalkulator ubezpieczeniowy OC AC online daje Ci do dyspozycji przegląd bardzo szerokiej oferty w jednym miejscu. A przecież trudno sobie chyba wyobrazić, że będziesz jeździć od agenta do agenta żeby sprawdzić dokładnie, co konkretny ubezpieczyciel ma Ci do zaoferowania.

Ktoś może teraz zapytać: przecież można zawrzeć umowę ubezpieczenia samochodu przez telefon. No można. Ale chce Ci się wykonać kilkanaście do kilkudziesięciu telefonów? I za każdym razem dyktować te same dane?

Nam by się nie chciało, bo to po pierwsze marnowanie czasu, a po drugie ten stracony czas nic nie wnosi do ubezpieczenia.

A może jednak wnosi?

Ubezpieczenie auta przez internet - czy to się opłaca?

Przecież może się okazać, że telefonicznie ustalisz konkretne szczegóły, które przez internet mogłyby pozostać niezauważone.

Na szczęście to też chybiona obawa – korzystając z kalkulatora ubezpieczeniowego przez internet, możesz podać numer telefonu, albo wprost zażądać kontaktu telefonicznego z agentem, który nie tylko będzie od razu znał dane, jakie podasz w formularzu kalkulatora, lecz także – i to istotne – będzie znał oferty wszystkich ubezpieczycieli, których stawki poznasz w porównywarce ubezpieczeń.

Zadamy teraz proste pytanie:

Czy korzystasz z porównywarek cen, zanim kupisz coś w internecie? Radio, telewizor, pralkę, telefon, nawigację, aparat fotograficzny? Prawdopodobnie – korzystasz, bo to rozsądne rozwiązanie, pozwalające odsiać oferty z zawyżonymi cenami.

A skoro tak, to dlaczego nie skorzystać z możliwości porównania ofert ubezpieczenia samochodu OC i AC w jednym miejscu?

Taki kalkulator ubezpieczeniowy online umożliwia nie tylko porównanie wielu stawek OC i AC różnych ubezpieczycieli, lecz także zakup ubezpieczenia Twojego samochodu w zasadzie od ręki!

Ponieważ podejście kierowców – zresztą słuszne – do ubezpieczenia OC i AC jest odmienne, to warto przed użyciem internetowego kalkulatora ubezpieczeniowego odświeżyć sobie wiedzę o ubezpieczeniach.

Bo o ile w przypadku obowiązkowego ubezpieczenia OC auta (odpowiedzialności cywilnej) płacimy za ochronę cudzego mienia i zdrowia (i zwykle uznajemy że najtańsza oferta ubezpieczenia jest najkorzystniejsza), o tyle…

Ubezpieczenie auta przez internet - czy to się opłaca?

…przy ubezpieczeniu AC warto wybrać ofertę spełniającą nasze oczekiwania co do zakresu ubezpieczenia, bo zakres ten potrafi być różny w zależności od ubezpieczyciela i produktu ubezpieczeniowego. Za chwilę dowiesz się wszystkiego, co potrzebne, aby świadomie ubezpieczyć swoje auto przez internet!

Ale zanim rozwiniemy temat, wypada jeszcze wspomnieć o codziennych nawykach zakupowych, które powodują, że pewne rzeczy robimy z przyzwyczajenia i nie zawsze wybieramy najbardziej opłacalne rozwiązania.

Ubrania zazwyczaj wolimy kupować w sklepie, bo przed zakupem dobrze jest je przymierzyć, nie tracąc czasu na zwrot towaru, jak miałoby to miejsce w internecie. Wydaje się to logiczne, ale niektórzy wolą kupować przez intenet właśnie dlatego, że według nich nie tracą czasu.

Jedni i drudzy mają rację, przy czym ci pierwsi zaoszczędzą czas wyłącznie wtedy, gdy przyjmą ofertę sklepu, w którym akurat się znaleźli, a ci drudzy…

…oni – i to naprawdę ma sens – wolą przejrzeć wiele ofert wielu producentów, a nawet wielu sklepów, aby wybrać dokładnie to, czego potrzebują.

Jak to się ma do ubezpieczenia samochodu?

Ubezpieczenie auta przez internet - czy to się opłaca?

Przy zakupie nowego lub używanego samochodu masz całkiem sporo opcji. Możesz wykupić tylko obowiązkowe ubezpieczenie OC. Możesz zdecydować się na dodatkową ochronę w postaci polisy AC. Aby ubezpieczyć auto, możesz udać się do agenta ubezpieczeniowego, albo skorzystać z internetowego kalkulatora (lub porównywarki) ubezpieczeń.

Pierwsze rozwiązanie – wizyta u agenta konkretnego ubezpieczyciela – odpowiada klientowi, który idzie do jednego sklepu wybrać ubrania. Drugie – kalkulator ubezpieczeniowy online – to rozwiązanie dla amatorów porównywarek cen i maksymalnie racjonalnych, przemyślanych decyzji, tak pod względem ceny, jak i tego, co za nią stoi.

Statystyki pokazują, że przyzwyczajenia nadal biorą górę nad chęcią zaoszczędzenia – polscy kierowcy nadal najchętniej kupują polisę OC samochodu u swojego agenta ubezpieczeniowego. Jak widać to, że takie samo ubezpieczenie, nabyte w internecie po wypełnieniu formularza w kalkulatorze ubezpieczeniowym, może być tańsze, nie pomaga!

A kto najchętniej wybiera kalkulator ubezpieczeniowy online? Ci, którym zależy przede wszystkim na jak najniższej cenie ubezpieczenia OC samochodu. Jednak OC to dopiero początek drogi do maksymalnej ochrony – są przecież jeszcze polisy AC, NNW, jest także istotna usługa znana pod nazwą assistance.

Kto najchętniej z korzysta z assistance?

Wedle statystyk ubezpieczyciela Gothaer oraz Mondial Assistance ubezpieczenie samochodowe assistance chętniej wybierają mężczyźni niż kobiety. Nie podejrzewamy, aby panie miały mniejsze zamiłowanie do prewencji niż panowie, więc obstawiamy, że takie a nie inne wyniki statystyk wynikają z tego, iż wiedza o dodatkowym ubezpieczeniu samochodu nie jest jeszcze powszechna.

I to jest świetna okazja aby ją uzupełnić!

Zanim przejdziesz dalej - wybierz markę, model i rocznik poniżej i sprawdź, ile możesz zaoszczędzić na ubezpieczeniu Twojego samochodu OC i AC!

Ubezpieczenie auta przez internet - czy to się opłaca?

W telegraficznym skrócie wymienimy teraz najpopularniejsze rodzaje ubezpieczeń samochodu, zarówno te obowiązkowe, jak i dobrowolne. Oto one.

Ubezpieczenie OC samochodu (odpowiedzialności cywilnej)

Choć nadal nie każdy to wie, OC to jedyna obowiązkowa polisa, którą musi mieć właściciel samochodu. Co więcej, należy ją obowiązkowo zawrzeć najpóźniej w dniu rejestracji samochodu, a najlepiej – zaraz po zakupie pojazdu.

Ubezpieczenie OC samochodu służy ubezpieczycielowi do pokrycia szkód, które wyrządzisz innym kierowcom czy pieszym podczas ewentualnej kolizji. Chodzi tu zarówno o zdrowie, życie, jak i o mienie poszkodowanych, ale musi być spełniony jeden warunek:

OC działa wtedy, gdy do kolizji lub wypadku komunikacyjnego dojdzie z Twojej winy. Jeżeli zdarzyłoby się tak, że ktoś wyrządzi szkodę Tobie i jego wina będzie ewidentna, wtedy koszty naprawy Twojego auta pokrywane są z polisy OC sprawcy. Jeżeli jednak samodzielnie „skasujesz” swoje auto, to…

…przyda Ci się polisa AC, która pokryje szkody powstałe na Twoim pojeździe. Zanim o niej napiszemy, przypomnimy jednak, że podstawowe warunki polisy OC są określone ustawowo, więc każdy ubezpieczyciel ma obowiązek zapewnić Ci podstawową ochronę w ustawowym zakresie, niezależnie od ceny ubezpieczenia OC. Ale teraz pora na zapowiedzianą polisę…

Ubezpieczenie auta przez internet - czy to się opłaca?

Ubezpieczenie AC (autocasco)

Tutaj – inaczej niż w przypadku OC – zakres ochrony ubezpieczeniowej jest bardzo różnorodny i zależy nie tylko od towarzystwa ubezpieczeniowego, lecz także od konkretnego produktu ubezpieczeniowego, z którego skorzystasz.

Polisa AC chroni właściciela pojazdu w przypadku szkody powstałej z jego winy i pokrywa koszty naprawy pojazdu związane z kolizją lub wypadkiem (w pewnym uproszczeniu – bo kolizja jest terminem potocznym – kolizja to „wypadek w którym nie ma ofiar”).

Jeżeli parkując auto uderzysz w betonowy kwietnik na parkingu tak niefortunnie, że ucierpi lampa, tylny błotnik i zderzak, to masz:

 • dwa elementy do wymiany (zderzak i lampę)
 • jeden element do prostowania i szpachlowania (tylny błotnik stanowi integralną część struktury nadwozia i nie da się go łatwo wymienić)
 • dwa elementy do lakierowania (błotnik i zderzak)

Razem kilka tysięcy złotych, jeżeli chcesz mieć solidnie naprawione auto. Przy poważniejszej kolizji – wielokrotność tej kwoty, przy czym im nowsze auto tym z reguły droższa naprawa. Dlatego kierowcy, aby uniknąć poczucia zagrożenia takimi nieplanowanymi wydatkami, decydują się na wykpienie polisy AC samochodu.

Ubezpieczenie NNW (następstw nieszczęśliwych wypadków)

Ubezpieczenie NNW kierowcy i pasażera jest dobrowolne i zapewnia ochronę ubezpieczeniową przy wystąpieniu trwałego uszczerbku na zdrowiu lub śmierci w wyniku nieszczęśliwego wypadku. Warto wiedzieć, że to ubezpieczenie zabezpiecza nie tylko podczas jazdy, lecz także wsiadania (i wysiadania) z pojazdu, postoju, załadunku (i wyładunku), napraw, postoju w garażu, a także wybuchu pojazdu.

Najczęściej dostaniesz do wyboru dwie opcje ubezpieczenia NNW: pierwsza obejmuje tylko kierowcę, a druga kierowcę i pasażera pojazdu. Po takim „ostatecznym” ubezpieczeniu od nieszczęścia, którego nikomu nie życzymy, czas na ubezpieczenie od mniej drastycznych przypadków, które jednak w razie awarii na trasie jest bezcenne…

Ubezpieczenie auta przez internet - czy to się opłaca?

Ubezpieczenie assistance samochodu

Ubezpieczenie assistance należy do ubezpieczeń dodatkowych, uzupełniających polisę OC lub AC. Służy ono wsparciu właściciela w razie awarii samochodu. Obejmuje np. pomoc techniczną, medyczną, prawną dla kierowcy i pasażerów samochodu, który doznał awarii i jest ubezpieczony.

Niektóre firmy ubezpieczeniowe zapewniają także pomoc zagranicą i to już w podstawowych wariantach ubezpieczenia assistance. Warto o to zapytać, bo zdarza się, że ochrona zagranicą jest dodatkowo płatna. A obejmuje ona np. pomoc tłumacza, hotel i holowanie do najbliższego warsztatu.

To, o czym warto jeszcze wspomnieć przy okazji ubezpieczenia assistace samochodu, to nieoceniona orientacja przedstawiciela ubezpieczyciela zagranicą w lokalnych warunkach i dostępności pomocy w miejscu, w którym Twoje auto dozna awarii.

Poszukiwanie warsztatu czy firmy, która przyjedzie otworzyć auto z zatrzaśniętymi kluczykami nawet w Polsce bywa wyzwaniem, a zagranicą może oznaczać mnóstwo straconego czasu, nerwy i ryzyko wykonania niefachowej usługi.

A teraz czas na finał – ultraszybki przewodnik po najczęściej spotykanych sposobach zawierania ubezpieczeń, ich zaletach i wadach. Zaczynamy!

Ubezpieczenie auta przez internet - czy to się opłaca?

Jak ubezpieczyć samochód – u agenta

Oprócz wizyty u Twojego agenta ubezpieczeniowego możesz także odwiedzić oddział firmy ubezpieczeniowej i jest to wariant często wybierany wtedy, gdy jest to Twój pierwszy kontakt z konkretnym ubezpieczycielem.

Zalety:

 • możliwość dokładnej analizy oferty na miejscu
 • dyskusja z agentem o warunkach ubezpieczenia na żywo
 • okazja do zadawania pytań i otrzymania odpowiedzi bez opóźnienia
 • można opłacić i otrzymać polisę od ręki

Wady:

 • wybór ofert ograniczony do jednej firmy ubezpieczeniowej (chyba że trafisz do tzw. multiagenta)
 • strata czasu na znalezienie ubezpieczyciela i jego oddziału
 • strata czasu na dojazd na miejsce
 • konieczność oczekiwania w konkretnym przedziale czasowym w przypadku wizyty agenta w Twoim domu

Ubezpieczenie auta – przez telefon

Tak jak w przypadku zawierania polisy ubezpieczenia u agenta lub w oddziale ubezpieczyciela, także i przed rozmową telefoniczną musisz zdecydować się na konkretne towarzystwo ubezpieczeniowe, do którego zadzwonisz.

Zalety:

 • możliwość omówienia szczegółów podczas rozmowy
 • możliwość zawarcia umowy ubezpieczeniowej w dowolnym czasie, albo inaczej mówiąc wtedy, kiedy Ty masz czas

Wady:

 • konieczność oczekiwania na polisę po jej opłaceniu
 • konieczność podania wszystkich danych przez telefon (łatwiej o pomyłkę)
 • wybór ofert zazwyczaj ograniczony do jednej firmy ubezpieczeniowej

A jak ubezpieczyć samochód przez internet?

Ubezpieczenie auta przez internet - czy to się opłaca?

Aby było prościej, nie będziemy rozwodzili się nad różnicą między kalkulatorem ubezpieczeniowym (zwykle obejmuje on oferty jednego towarzystwa ubezpieczeniowego) a porównywarką ubezpieczeń (wiele ofert od wielu ubezpieczycieli), tylko od razu przejdziemy do konkretów. Chociaż…

Najbardziej wszechstronnym rozwiązaniem jest porównywarka na stronie internetowej, gdzie możesz przeanalizować wiele ofert różnych ubezpieczycieli, wybrać tę najlepszą dla Ciebie i w końcu wykupić ubezpieczenie Twojego samochodu. Ale akurat takie porównywarki są potocznie nazywane kalkulatorami ubezpieczeniowymi :) i dlatego używamy obu terminów zamiennie.

Tak czy inaczej, czeka Cię kilka prostych kroków:

 • wejdziesz na stronę porównywarki ubezpieczeń
 • wpiszesz niezbędne informacje, dotyczące auta i jego kierowcy (marka, model, silnik, wiek, data pierwszej rejestracji pojazdu, miejsce zamieszkania kierowcy)
 • wybierzesz, jakie ubezpieczenie Cię interesuje (OC lub pakiet OC/AC)
 • zdecydujesz się na dodatkowe opcje, możesz np. uzyskać auto zastępcze na czas naprawy Twojego samochodu, ubezpieczyć dodatkowo szyby lub opony, określić tzw. udział własny w odszkodowaniu AC (zgadzasz się pokryć część szkody z własnej kieszeni aby w zamian otrzymać zniżkę na składkę ubezpieczenia)
 • wpiszesz informacje o właścicielu auta do Twojej polisy ubezpieczeniowej
 • kupuisz polisę ubezpieczenia samochodu przez internet, płacąc przelewem lub kartą kredytową

Co jeszcze jest ważne?

Choćby to, że ta sama polisa tego samego ubezpieczyciela potrafi być tańsza w porównywarce internetowej niż u agenta firmy ubezpieczeniowej lub w jej oddziale. Szczególnie istotne jest to przy wyborze oferty na ubezpieczenie OC samochodu, która nie wypłaca odszkodowania „nam” tylko osobom przez nas poszkodowanym, a zakres obowiązkowej ochrony jest określony w ustawie.

Życzymy Ci wyboru dobrego ubezpieczenia, a na koniec mamy małą przestrogę – artykuł o karach za brak ubezpieczenia OC.

KOMENTARZE