Najtańsze ubezpieczenie OC i AC - Ford Focus - ile kosztuje?

Najtańsze ubezpieczenie OC i AC - Ford Focus - ile kosztuje?

Najtańsze ubezpieczenie OC i AC - Ford Focus - ile kosztuje?

dat/articles/2018-03/najtansze-ubezpieczenie-oc-i-ac-ford-focus-ile-kosztuje-568.jpg

Zobacz, gdzie znajdziesz najtańsze ubezpieczenie OC i AC za Forda Focusa - skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeniowego i oblicz swoją stawkę w 5 minut!

Pozostała część artykułu pod najnowszym filmem z naszego kanału YouTube - zapraszamy do oglądania i głosowania na Wasze ulubione auta z zestawienia:

Najtańsze ubezpieczenie OC i AC - Ford Focus - ile kosztuje?

Ford Focus to bardzo ciekawy, a przy tym popularny samochód. Jego pierwsza generacja okazała się tak ponadczasowa, że zaczęła się dobrze sprzedawać dopiero kilka lat po debiucie tego samochodu!

Focus to przestronne, praktyczne, wygodne i pojemne auto, ale nie warto przepłacać za polisę OC, bo jej podstawowy zakres jest określony w ustawie i identyczny dla różnych ubezpieczycieli.

Zaraz zobaczysz, ile kosztuje ubezpieczenie Forda Focusa:

A teraz - czas na konkrety i symulacje stawek.

Od czego zależy stawka ubezpieczenia OC?

O kilku czynników. Jedne są oczywiste i jawne, a inne niekoniecznie. Na przykład bez trudu można się dowiedzieć, że stawka ubezpieczenia OC zależy od miejsca zamieszkania kierowcy, jego wieku i doświadczenia za kierownicą (od ilu lat ma prawo jazdy), historii ubezpieczeniowej (która przekłada się na zniżki), marki i modelu auta oraz jego wieku.

Te mniej oczywiste czynniki, decydujące o stawce za polisę OC samochodu, to wnioski wyciągane z lokalnej statystyki kolizji samochodów na danym obszarze. Tam, gdzie gęstość zaludnienia i "zmotoryzowanie" obszaru są wysokie, zazwyczaj stawki OC są najwyższe, tak dzieje się z reguły w największych miastach.

Według raportu o bezpieczeństwie w ruchu drogowym, wydanego przez Biuro Ruchu Drogowego KG Policji, za największą liczbę wypadków odpowiadają kierowcy w wieku 18-39 lat. Nie, ta wyższa liczba to nie błąd - granica lekkomyślności za kierownica najwyraźniej sięga aż tak wysoko.

Szybsze auto - wyższa stawka polisy OC

To jest logiczne - im wyższa pojemność silnika tym większa moc samochodu, który zachęca do szybkiej jazdy. A szybka jazda statystycznie podwyższa ryzyko kolizji lub wypadku drogowego.

Niestety, w dobie silników turbodoładowanych, kryterium pojemności wypada uznać za nieco przeterminowane, bo małe czterocylindrowe silniki turbo osiągają dziś moce takie, jak niegdyś wolnossące, wielkie silniki V8.

Ale sam silnik to nie wszystko - statystyki, służące do oceny ryzyka ubezpieczeniowego dla ubezpieczyciela, są bezlitosne dla wielu modeli sportowych samochodów, które z założenia zachęcają do szybszej jazdy.

Im starszy pojazd - tym wyższe OC samochodu

To kryterium dla wielu użytkowników - w tym dla nas piszących ten artykuł - wydaje się nieco bez sensu. Mając starsze auto, znając jego umiarkowane możliwości, z zasady jeździmy ostrożniej…

Naprawdę?

To niestety nie zawsze się sprawdza. Wiekowe auta na polskich drogach potrafią pędzić niczym pocisk. Z drugiej strony nie mają one takich rezerw bezpieczeństwa, jak najnowsze samochody.

Dziesięcioletni Ford Focus nie będzie miał tylu systemów bezpieczeństwa, co pięcioletni, a nowy z salonu może mieć nawet system autonomicznego hamowania w razie wykrycia np. pieszego na kolizyjnym torze.

Droga hamowania wraz z każdą nową generacją Focusa jest konsekwentnie skracana, stąd nowszy Ford jest z zasady bezpieczniejszy od starszego. To jednak ma sens. Ale przy podobnej pojemności silnika nowsze auto jest też z reguły szybsze i mocniejsze, a to już nie ma sensu w odniesieniu do ubezpieczenia, które dla młodszego samochodu wychodzi taniej.

Ubezpieczyciele tłumaczą to tak, że wysłużone samochody w sędziwym wieku są bardziej awaryjne i niosą za sobą wyższe ryzyko usterek, mogących zaważyć na bezpieczeństwie jazdy.

Nie ma rady - trzeba płacić.

Jak zapłacić najmniej?

Zaraz się tym zajmiemy.

Ile za OC zapłaci młody kierowca Forda Focusa 1.4 z 2005 roku w różnych miastach?

Zanim zdradzimy Ci stawki, ustalmy, kim jest nasz pierwszy testowy właściciel Forda Focusa. Oto jego wiodące "cechy ubezpieczeniowe"

 • Mężczyzna
 • Wiek" 27 lat
 • Kawaler
 • Prawo jazdy ma od 5 lat
 • Dwadzieścia procent zniżki za bezszkodową jazdę
 • Roczne przebiegi - 6500 km

Tradycyjnie, najdrożej będzie w Warszawie. Różnica między najtańszym a najdroższym miastem w zestawieniu to 350 zł, czyli aż 35 procent najniższej stawki.

Miasto

Polisa OC

Tu jest najtaniej

Warszawa

1340 zł

AXA Direct

Gliwice

1037 zł

Ergo Hestia

Lublin

990 zł

Ergo Hestia

Zielona Góra

1090 zł

Ergo Hestia

Stawki OC dla młodego kierowcy Forda Focusa’2005 z Gliwic - możesz zaoszczędzić ponad 300 zł

Młody kierowca Forda Focusa, gdyby mieszkał w Gliwicach lub innym mieście o podobnym profilu statystyki kolizji, może zaoszczędzić nawet trzysta złotych, wybierając najtańsze OC w kalkulatorze ubezpieczeniowym.

Najtańsze ubezpieczenie OC i AC - Ford Focus - ile kosztuje?

Na ubezpieczeniu AC za Focusa z roku 2005 możesz zaoszczędzić ponad 350 zł, jeżeli mieszkasz w mieście wielkości Zielonej Góry

350 zł to spora kwota, zważywszy że stanowi ona ponad dwadzieścia procent ceny najniższej oferty ubezpieczenia w pakiecie AC i OC za Forda Focusa. Ale uwaga - o ile w przypadku polisy OC zakres ochrony ubezpieczeniowej jest taki sam niezależnie od ubezpieczyciela, o tyle ochrona w różnych polisach AC zazwyczaj się różni między ofertami. Dlatego przyjrzyj się polisie AC, zanim ją wybierzesz w kalkulatorze OC.

Najtańsze ubezpieczenie OC i AC - Ford Focus - ile kosztuje?

A teraz przesiadamy się do młodszego auta.

Stawki OC dla młodego właściciela Forda Focusa 1.6 z 2011 roku w różnych miastach

Różnica między najtańszą a najdroższą ofertą to 320 zł czyli trzydzieści procent ceny polisy OC w najtańszym mieście, uzyskanej w kalkulatorze OC.

Miasto

Polisa OC

Tu jest najtaniej

Warszawa

1380 zł

Link4

Gliwice

1150 zł

Ergo Hestia

Lublin

1060 zł

Link4

Zielona Góra

1090 zł

Link4

Stawki AC i OC dla młodego kierowcy Focusa’2011 z Zielonej góry - możesz zaoszczędzić nawet 975 zł

Najtańsze ubezpieczenie OC i AC - Ford Focus - ile kosztuje?

Tak, jak już wspominaliśmy - oszczędności w przypadku polisy AutoCasco to pojęcie względne, bowiem zakres ochrony tych polis może być różny. Warto to sprawdzić w porównywarce ubezpieczeń, kiedy będziesz obliczać stawkę OC i AC dla Twojego Forda Focusa lub innego pojazdu.

Najtańsza polisa OC i AC dla młodego kierowcy Focusa’2011 z Lublina - możesz zaoszczędzić nawet 670 zł

Zanim przejdziesz dalej - wybierz markę, model i rocznik poniżej i sprawdź, ile możesz zaoszczędzić na ubezpieczeniu Twojego samochodu OC i AC!

Najtańsze ubezpieczenie OC i AC - Ford Focus - ile kosztuje?

A teraz zajmiemy się doświadczonym kierowcą.

Oto jego profil:

 • Mężczyzna
 • Żonaty z dwójką dzieci
 • Wiek: 45 lat
 • Prawo jazdy ma od dwudziestu lat
 • 60 proc. zniżki ubezpieczeniowej
 • Roczny przebieg 4000 km

Stawki OC dla doświadczonego kierowcy Forda Focusa z roku 2011 w różnych miastach

Jak widać z poniższego zestawienia, doświadczony kierowca ma lepszą sytuację od nowicjusza, bo różnica między najdroższym a najtańszym miastem wynosi zaledwie 190 zł. Z drugiej strony to prawie 40 proc. najniższej oferty, czyli dużo.

Miasto

Polisa OC

Tu jest najtaniej

Warszawa

680 zł

Benefia

Gliwice

510 zł

Benefia

Lublin

490 zł

Benefia

Zielona Góra

530 zł

Benefia

Najtańsze OC dla doświadczonego kierowcy Focusa’2011 z Gliwic - możesz zaoszczędzić prawie 200 zł

W mieście wielkości Gliwic różnica między najniższą a najwyższą stawką polisy OC, obliczoną w kalkulatorze OC, to prawie czterdzieści procent najniższej stawki OC. Prawie 200 zł może pozostać w Twojej kieszeni.

Najtańsze ubezpieczenie OC i AC - Ford Focus - ile kosztuje?

Najtańszy pakiet AC + OC dla doświadczonego kierowcy Focusa’2011 z Gliwic - możesz zaoszczędzić nawet 580 zł

Tutaj tradycyjnie przypominamy, że zanim wybierzesz ofertę z porównywarki ubezpieczeń, w którą wpiszesz dane swoje i swojego samochodu, przyjrzyj się zakresowi ochrony w ramach ubezpieczenia AutoCasco. Różnice mogą być znaczne.

Najtańsze ubezpieczenie OC i AC - Ford Focus - ile kosztuje?

Wiesz już, jaki potencjał ma porównywarka ubezpieczeń, możesz więc świadomie z niej skorzystać i wybrać najtańsze lub z innych powodów najkorzystniejsze dla Ciebie ubezpieczenie OC i AC.

A może lubisz większe Fordy? Takie jak ten używany Ford Mondeo 2.0 TDCI?

KOMENTARZE