Jak wymienić klocki hamulcowe - Toyota Avensis

Jak wymienić klocki hamulcowe - Toyota Avensis

Jak wymienić klocki hamulcowe - Toyota Avensis

dat/articles/2013-08/jak-wymienic-klocki-hamulcowe-toyota-avensis-433.jpg

Hamulce to podstawa bezpiecznej jazdy, dlatego warto przyjrzeć się procedurze wymiany klocków hamulcowych. A więc - do dzieła!

Pozostała część artykułu pod najnowszym filmem z naszego kanału YouTube - zapraszamy do oglądania i głosowania na Wasze ulubione auta z zestawienia:

Jak wymienić klocki hamulcowe - Toyota AvensisBHP to podstawa. Samochód stawiamy na płaskim twardym podłożu. Zaciągamy hamulec ręczny. Pod tylne koła wkładamy kliny tak aby samochód podczas lewarowania nie stoczył się.
Jak wymienić klocki hamulcowe - Toyota AvensisZanim uniesiemy auto luzujemy śruby mocujące koło. Nie wykręcamy ich całkowicie, a jedynie robimy pół obrotu klucza tak, aby śruby swobodnie dały się wykręcić.
Jak wymienić klocki hamulcowe - Toyota AvensisŚruby mamy już poluzowane, więc instalujemy podnośnik i powoli, z wyczuciem, unosimy auto do góry.

Zanim przejdziesz dalej - może chcesz dołączyć do najlepszej grupy na Facebooku, gdzie doradzamy sobie nawzajem, jakie auta warto kupić, a które należy omijać? Zapraszamy!

Jak wymienić klocki hamulcowe - Toyota AvensisJak już zaznaczyliśmy, BHP to podstawa - zatem montujemy kobyłkę asekuracyjną i opuszczamy na nią samochód. Dopiero teraz możemy przystąpić do dalszych działań.
Jak wymienić klocki hamulcowe - Toyota AvensisOdkręcamy wszystkie śruby mocujące koło i zdejmujemy je z piasty.
Jak wymienić klocki hamulcowe - Toyota AvensisOstrożnie skręcamy kierownicę tak aby uzyskać lepszy dostęp do śrub mocujących zacisk.
Jak wymienić klocki hamulcowe - Toyota AvensisOdkręcamy śruby mocujące zacisk. Zacisk to ta część w której pracuje tłoczek hamulcowy. W zależności od konstrukcji, tłoczek może być jeden lub dwa, a nawet cztery. Za to klocki hamulcowe są zawsze dwa przy każdym kole.
Jak wymienić klocki hamulcowe - Toyota AvensisRobiąc dźwignię - w tym przypadku ze śrubokręta - lekko wciskamy tłoczek hamulcowy. Ułatwi nam to demontaż zacisku.
Jak wymienić klocki hamulcowe - Toyota AvensisZanim zsuniemy zacisk, warto zaopatrzyć się w gruby drut z którego zrobimy haczyk. Już pokazujemy, do czego będzie on nam potrzebny.
Jak wymienić klocki hamulcowe - Toyota AvensisMy zamiast drutu użyjemy plastikowych "zipów". Zabezpieczymy w ten sposób elastyczny przewód przed uszkodzeniem, ciężki zacisk nie będzie swobodnie wisiał. Nam też będzie łatwiej pracować, gdy zacisk znajdzie się poza polem działań.
Jak wymienić klocki hamulcowe - Toyota AvensisZacisk hamulcowy został stabilnie zamocowany do sprężyny zawieszenia. Możemy swobodnie usunąć stare zużyte klocki hamulcowe.
Jak wymienić klocki hamulcowe - Toyota AvensisNa zdjęciu widzimy element sygnalizujący potrzebę wymiany klocków hamulcowych. Zasada działania jest bardzo prosta. W momencie gdy grubość okładziny zbliża się do minimalnej wartości metalowa blaszka podczas hamowania zaczyna ocierać o tarczę hamulcową, wywołując nieprzyjemny dla ucha dźwięk.

To jeden ze sposobów komunikacji z użytkownikiem auta. Możemy również spotkać się z czujnikiem elektrycznym. W okładzinie zatopiony jest wtedy element przewodzący prąd i w sytuacji, gdy grubość klocków dochodzi do minimum, element ten zamyka obwód dotykając do tarczy hamulcowej. Na desce ze wskaźnikami zapala się odpowiednia lampka bądź wyświetla się komunikat o potrzebie zmiany klocków na nowe.

Prostsze i bodaj najczęściej stosowane rozwiązanie polega na organoleptycznym kontrolowaniu stanu klocków. Klocek hamulcowy jest fabrycznie nacinany w poprzek. Stworzona w ten sposób przestrzeń informuje nas o grubości okładzin - gdy szczelina przestanie być widoczna oznacza to, że czas na wymianę klocków hamulcowych.
Jak wymienić klocki hamulcowe - Toyota AvensisZ zacisku hamulcowego ostrożnie demontujemy metalowe ślizgi klocków hamulcowych.
Jak wymienić klocki hamulcowe - Toyota AvensisOdkręcamy i zdejmujemy jarzmo zacisku hamulcowego.
Jak wymienić klocki hamulcowe - Toyota AvensisZ jarzma demontujemy ślizgi na których porusza się zacisk hamulcowy.
Jak wymienić klocki hamulcowe - Toyota AvensisWażną czynnością jest dokładne oczyszczenie miejsca montażu ślizgów klocków hamulcowych. Możemy użyć szlifierki jeśli taką posiadamy lub...
Jak wymienić klocki hamulcowe - Toyota Avensis... użyć pilnika którym usuniemy rdzę i inne zanieczyszczenia. Dobrze sprawdza się także delikatna stalowa szczotka, która ma tę dodatkową zaletę, że z reguły trudniej nią coś zepsuć. Przy użyciu szlifierki każdy nieodpowiedni ruch może się skończyć trwałym uszkodzeniem czyszczonego elementu.
Jak wymienić klocki hamulcowe - Toyota AvensisSzczotką drucianą czyścimy blaszki służące jako ślizgi klocków hamulcowych.
Jak wymienić klocki hamulcowe - Toyota AvensisPo oczyszczeniu jarzma prowadnice ślizgów zabezpieczamy pastą miedziową.
Jak wymienić klocki hamulcowe - Toyota AvensisWyczyszczone i zabezpieczone jarzmo montujemy na swoim miejscu.
Jak wymienić klocki hamulcowe - Toyota AvensisWkładamy metalowe ślizgi, ostrożnie - tak aby nie uszkodzić blaszek.
Jak wymienić klocki hamulcowe - Toyota AvensisŚlizgi zabezpieczamy pastą miedziową.
Jak wymienić klocki hamulcowe - Toyota AvensisCzyścimy ślizgi zacisku hamulcowego tak, aby jego powierzchnia była gładka i pozbawiona wszelkich zanieczyszczeń.
Jak wymienić klocki hamulcowe - Toyota AvensisNa ślizg nakładamy specjalną pastę do zacisków która zapewni prawidłowe smarowanie.
Jak wymienić klocki hamulcowe - Toyota AvensisTak przygotowany ślizg ponownie montujemy z jarzmie. Gumowe osłony przed wciśnięciem na swoje miejsce sprawdzamy pod kątem uszkodzeń, w przeciwnym razie zanieczyszczenia przedostaną się do wnętrza ślizgów i unieruchomią zacisk.
Jak wymienić klocki hamulcowe - Toyota AvensisPrzed zamontowaniem nowych klocków porównujemy je ze starymi aby upewnić się, czy kupiliśmy odpowiednie dla naszego auta. Ich obrys powinien zgadzać się do do milimetra.
Jak wymienić klocki hamulcowe - Toyota AvensisKlocek hamulcowy powinien wejść na swoje miejsce bez oporów. W przeciwnym razie układ hamulcowy może działać niepoprawnie (mimo zdjęcia nogi z pedału hamulca auto może nadal lekko hamować, a tarcze będą się nagrzewały). Jeśli klocek hamulcowy ciężko porusza się w ślizgach należy zdjąć jarzmo i jeszcze raz dokładnie oczyścić.
Jak wymienić klocki hamulcowe - Toyota AvensisDelikatnie odchylamy gumową osłonę tłoczka hamulcowego i wciskamy niewielką ilość pasty do zacisków.
Jak wymienić klocki hamulcowe - Toyota AvensisPrzy pomocy ścisku go tłoczków hamulcowych wpychamy tłoczek do samego końca.
Jak wymienić klocki hamulcowe - Toyota AvensisTłoczek wciśnięty! Teraz możemy zakładać zacisk na jarzmo z nowymi klockami.
Jak wymienić klocki hamulcowe - Toyota AvensisPrzykręcamy śruby mocujące zacisk.
Jak wymienić klocki hamulcowe - Toyota AvensisPo wymianie klocków pamiętajmy aby kilka razy wcisnąć pedał hamulca. Tłoczki hamulcowe muszą wrócić na swoją pozycję, jeśli tego nie zrobimy podczas pierwszego hamowania może okazać się, że pedał hamulca "wpadnie nam w podłogę" a auto wcale nie będzie zwalniać.
Jak wymienić klocki hamulcowe - Toyota AvensisWarto też sprawdzić poziom płynu hamulcowego. Jeśli wcześniej go dolewaliśmy, a zużycie klocków było znaczne, to tłoczki hamulcowe były bardzie wysunięte. Teraz gdy wróciły do pozycji wyjściowej może się okazać, że poziom płynu jest zbyt wysoki.
Jak wymienić klocki hamulcowe - Toyota AvensisOto kilka niezbędnych gadżetów, których używaliśmy podczas wymiany klocków hamulcowych.
Jak wymienić klocki hamulcowe - Toyota AvensisI jeszcze puszka smaru miedziowego.
Jak wymienić klocki hamulcowe - Toyota AvensisTak wyglądają tarcze hamulcowe gdy tylko wymieniamy klocki a nie dbamy o konserwację jarzma i zacisków hamulcowych. Klocek nie stykał się całą powierzchnią z tarczą, powodując nierównomierne zużycie tarcz.
-> Zobacz jak samemu wypolerować auto
-> Przeczytaj test Toyoty Land Cruiser 4.0 V6

Autor: Robert Magdziak Facebook

od 15 lat fotografuje samochody dla wiodących tytułów prasy motoryzacyjnej. Jako praktyk garażowej obsługi własnych samochodów, dla motospace.pl robi nie tylko zdjęcia, lecz także pisze przebojowe poradniki dotyczące obsługi auta we własnym zakresie.

KOMENTARZE