Ile zapłacisz za brak ważnego ubezpieczenia OC?

Ile zapłacisz za brak ważnego ubezpieczenia OC?

Ile zapłacisz za brak ważnego ubezpieczenia OC?

dat/articles/2018-03/ile-zaplacisz-za-brak-waznego-ubezpieczenia-oc-521.jpg

Zobacz, ile wynosi najwyższa kara za brak ubezpieczenia OC. Wiesz, że jeżeli spóźnisz się z opłatą składki, to można Cię wtedy wyśledzić nawet gdy nie jeździsz autem i nie wychodzisz z domu?

Pozostała część artykułu pod najnowszym filmem z naszego kanału YouTube - zapraszamy do oglądania i głosowania na Wasze ulubione auta z zestawienia:

Ile zapłacisz za brak ważnego ubezpieczenia OC?

O tym, że ubezpieczenie OC jest niezbędne, trudno dyskutować. Nawet najtańsze ubezpieczenie OC samochodu musi obejmować przewidziany ustawowo zakres ochrony mienia, zdrowia i życia osób poszkodowanych w kolizji lub wypadku komunikacyjnym, którego sprawcą i winowajcą jest posiadacz polisy OC, prowadzący swoje auto.

W przypadku niefortunnego biegu wydarzeń, nawet w przypadku braku ofiar i rannych, sama kolizja drogowa może pociągnąć za sobą ogromne koszty, których pokrycie byłoby nieosiągalne dla przeciętnego obywatela. Nawet gdyby wziął kredyt i spłacał go przez następne trzydzieści lat.

Ale nie do wszystkich właścicieli samochodów trafiają powyższe argumenty i ciągle zdarzają się umyślni lub przypadkowi zapominalscy, którzy na czas nie płacą polisy OC. Dlatego dla ugruntowania motywacji do terminowego płacenia ubezpieczenia OC samochodu warto poznać stawki kar, jakie grożą za nieopłacenie ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.

Wiesz, że kary za brak ważnej polisy OC rosną wraz z płacą minimalną? Zobacz, jak to działa:

Ile zapłacisz za brak ważnego ubezpieczenia OC?

Jeżeli w danym roku płaca minimalna wzrośnie – a jak na razie tak się regularnie dzieje – to kara za brak polisy OC pojazdu zostanie odpowiednio zrewaloryzowana. Nie ma więc co liczyć na to, że będzie taniej.

Maksymalna kara za brak ubezpieczenia OC samochodu w 2018 roku wynosi 4200 zł. Maksymalna? A jak to jest w takim razie liczone?

Kara za brak ważnej polisy OC zależy od rodzaju pojazdu i liczby dni, które upłyną od dnia utraty ważności naszego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Liczy się to w ten sposób, że podstawą do obliczenia należnej kary wedle wymienionych kryteriów jest kara maksymalna. A ta wynosi…

…dwukrotność minimalnej pensji dla aut osobowych oraz trzykrotność pensji minimalnej w przypadku samochodów ciężarowych. Właściciele motocykli oraz skuterów są w lepszej sytuacji, bowiem maksymalna kara za brak OC wynosi jedną trzecią minimalnego wynagrodzenia.

Ale popatrz...

Ile zapłacisz za brak ważnego ubezpieczenia OC?

…czy ta sytuacja na pewno jest „lepsza”? Niższa kara to mniejsza motywacja do terminowości w płaceniu składki polisy OC. A im dłużej zapominamy o zapłaceniu zaległej składki OC samochodu tym większa kara. A dokładnie?

Jeżeli auto z polską rejestracją ma ubezpieczenie OC, którego ważność minęła nie więcej niż trzy dni wstecz, kara wyniesie dwadzieścia procent maksymalnej stawki. Jeżeli będzie to od czterech do czternastu dni zwłoki, zapłacimy nawet połowę maksymalnej kary dla danego typu pojazdu.

A co będzie jeżeli zapomnisz zapłacić za OC i spowodujesz szkodę drogową?

Wtedy na szczęście wypłatą odszkodowania ofiarom wypadku, spowodowanego przez kierowcę bez ubezpieczenia OC, zajmie się UFG, czyli Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Ale uwaga!

Ile zapłacisz za brak ważnego ubezpieczenia OC?

Jeżeli spowodujesz wypadek lub kolizję bez ważnego OC, to Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny co prawda zapłaci poszkodowanym za wyrządzone przez Ciebie szkody, ale…

…będziesz musiała potem zwrócić funduszowi kwotę, którą ten wypłacił poszkodowanym w spowodowanym przez Ciebie wypadku! Jeżeli chcesz spać spokojnie, wiedząc, że taka sytuacja Ci się nie przytrafi – a zdarza się, że nieubezpieczeni kierowcy muszą zwracać funduszowi kwoty rzędu miliona złotych – to pilnuj terminowego płacenia składek OC pojazdu.

Jeżeli ktoś liczy na to, że jeżeli nie wyjedzie na ulicę samochodem bez ważnej polisy OC to nikt go nie skontroluje i nie namierzy, to mamy złe wiadomości: Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny zajmuje się także tropieniem właścicieli pojazdów, którzy odnotowali przerwy w ubezpieczeniu OC.

Czy jest skuteczny?

Zanim przejdziesz dalej - wybierz markę, model i rocznik poniżej i sprawdź, ile możesz zaoszczędzić na ubezpieczeniu Twojego samochodu OC i AC!

Ile zapłacisz za brak ważnego ubezpieczenia OC?

Nie jest to żadna technologia rakietowa, ale skutek bywa dotkliwy – program komputerowy przeszukuje bazy danych polis komunikacyjnych i szuka przerw w ciągłości polis OC. I na to nie ma już rady: o ile na drodze można jeszcze próbować się wymigać i powiedzieć policjantowi, że akurat nie mamy przy sobie dowodu zawarcia obowiązkowego ubezpieczenia OC, o tyle w przypadku namierzenia przez UFG właściciel pojazdu ma niewielkie szanse, by uniknąć wysokiej kary.

Za to Ty masz ogromne szanse na to, aby wygodnie i nie wstając od komputera wybrać najlepsze Twoim zdaniem ubezpieczenie OC i zapłacić je już teraz, nawet jeżeli Twoja polisa OC kończy się za jakiś czas. Korzystając z tego kalkulatora OC online porównasz stawki między różnymi ubezpieczycielami, przekonasz się co oferują i bezstresowo ubezpieczysz swój samochód.

Tyle możemy dla Ciebie zrobić. Teraz wiesz już, że:

Ile zapłacisz za brak ważnego ubezpieczenia OC?

  • minimalny zakres ochrony polisy OC determinuje ustawa,
  • maksymalna kara za brak OC naliczana jest względem płacy minimalnej,
  • jeżeli nieubezpieczony kierowca spowoduje szkodę, jej koszty najpierw pokryje UFG, ale…
  • …niedługo potem właścicielka lub właściciel pojazdu będą musieli zwrócić UFG założoną za nich kwotę odszkodowania,
  • UFG skutecznie ściga przerwy w ciągłości ubezpieczenia OC pojazdu poprzez system komputerowy,
  • możesz skorzystać z kalkulatora OC online i zawrzeć swoje OC nie wstając od komputera, więc teraz…

Ile zapłacisz za brak ważnego ubezpieczenia OC?

…reszta zależy od Ciebie. Niepłacenie OC i ryzyko dotkliwej kary to spory dyskomfort, ale ewentualność zwrotu pełnego odszkodowania, jakie wypłaci Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny za nieubezpieczonego kierowcę, jest zwyczajnie szalonym pomysłem, który może zrujnować budżet domowy na wiele lat. Warto płacić OC. Dla siebie i dla innych.

To się po prostu opłaca, tym bardziej, że...

...lawinowy wzrost stawek OC ostatnio wyraźnie wyhamował – jeżeli przed użyciem kalkulatora ubezpieczeniowego chcesz dowiedzieć się, ile orientacyjnie kosztuje ubezpieczenie samochodu, jak wzrastały stawki ubezpieczeń komunikacyjnych i w których regionach Polski ubezpieczenie samochodu jest najtańsze, a w których najdroższe, to takie informacje znajdziesz w tym artykule o stawkach ubezpieczeń.

Życzymy Ci bezpiecznej jazdy!

Autor: Stanisław Jastrzębski Facebook

Stanisław to człowiek-orkiestra od samochodowych multimediów oraz wnikliwy tester i obserwator rynku. W prasie motoryzacyjnej od 20 lat. Nic się przed nim nie ukryje :)

KOMENTARZE