Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu w 2019 roku?

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu w 2019 roku?

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu w 2019 roku?

dat/articles/2019-03/ile-kosztuje-ubezpieczenie-samochodu-w-2019-roku-700.jpg

Zanim użyjesz kalkulatora ubezpieczeniowego, poznaj najniższe i najwyższe stawki ubezpieczenia OC samochodu i zobacz, jak najkorzystniej ubezpieczyć Twoje auto

 • Średnia cena polisy OC w Polsce to około 1000 zł
 • Dobra wiadomość: po wzrostach ceny się stabilizują
 • Najtańsze oferty to poziom rzędu 300-400 zł…
 • …i można je znaleźć w porównywarce ubezpieczeń

A teraz przejdziemy do konkretów. Średnia cena OC samochodu w na początku 2019 roku to 1032 złote i choć to wielu zaskoczy, to rok wcześniej cena była podobna. W lutym średnia cena ubezpieczenia OC auta spadła do 984 złotych, a w marcu do 908 złotych.

Pozostała część artykułu pod najnowszym filmem z naszego kanału YouTube - zapraszamy do oglądania i głosowania na Wasze ulubione auta z zestawienia:

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu w 2019 roku?

Taka stabilizacja cen polis to dobra wiadomość dla kierowców, bo do niedawna słyszeliśmy głównie o podwyżkach ceny ubezpieczenia OC samochodu. Ubezpieczyciele przestali notować straty z tytułu obowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych, prognozy wypadkowości i analiza ryzyka stały się bardziej trafne, a ceny polis zrównują się z europejską średnią.

To bardzo dobrze!

Skoro tak, to przyjrzyjmy się stawkom ubezpieczenia OC samochodu w polskich miastach. W związku z uchwałą Sądu Najwyższego w sprawie zadośćuczynień oraz podniesieniem sum gwarancyjnych w OC można się spodziewać wahań stawek za ubezpieczenie auta, jednak trudno dokładnie przewidzieć, w jakim kierunku pójdzie rynek.

Najtańsze OC w polskich miastach

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu w 2019 roku?

Jak widzisz, stawki są wyrównane, a najtaniej jest w Białymstoku i Rzeszowie, chociaż niemal równie trakcyjne okazały się ceny ubezpieczenia OC samochodu w Katowicach, Opolu i Krakowie.

Trzeba jednak brać pod uwagę różną specyfikę ruchu w tych miastach, która powoduje, że np. w Katowicach trudniej będzie osiągnąć maksymalne zniżki za bezszkodową jazdę niż w mniejszym Białymstoku.

Średnie ceny ubezpieczenia OC w Polsce

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu w 2019 roku?

Tutaj różnice są już większe, między najtańszą średnią (852 zł - Gorzów Wielkopolski) ofertą a najdroższą średnią ofertą (1170 zł - Wrocław) jest 318 zł różnicy.

To jednak tylko średnie stawki i rzeczywiste rozbieżności mogą być znacznie większe i możesz to zobaczyć w porównywarce ubezpieczeń, którą rekomendujemy do wyboru najtańszego ubezpieczenia OC i AC samochodu.

Gdzie najtaniej można ubezpieczyć auto?

To pytanie jest dwuznaczne, będą więc dwie odpowiedzi. Jeżeli chodzi o miasta, to najtańsze ubezpieczenie OC samochodu zanotowano w Katowicach, Rzeszowie, Gorzowie Wielkopolskim, Kielcach i Zielonej Górze.

Średnia cena polisy ubezpieczenia OC samochodu w najtańszych miastach zawiera się zazwyczaj w granicach od 800 do 900 złotych i obejmuje także najniższe stawki za 300-400 złotych.

Z kolei na podwyższenie średniej ceny ubezpieczenia OC samochodu wpływa ubezpieczenie OC dla młodych kierowców, bo muszą oni płacić nawet dwukrotnie lub trzykrotnie więcej od średniej ceny polisy OC auta.

Najdroższe OC samochodu jest…

…w Warszawie, Wrocławiu i Gdańsku. To wynik wysokiej gęstości ruchu w tych miastach, dużej liczby samochodów, niedostatecznej liczby ulic, szczególnie w centrach miast.

Kalkulator ubezpieczeniowy - sposób na tanie OC

Aby znaleźć najtańsze ubezpieczenie samochodu, najwygodniej jest skorzystać z kalkulatora ubezpieczeniowego, zwanego także porównywarką ubezpieczeń.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu w 2019 roku?

Wystarczy że wypełnisz formularz niezbędnymi danymi - potrwa to kilka minut - a za moment poznasz, jakie są możliwości. Zobaczysz polisy najtańsze i najdroższe, samodzielnie podejmiesz decyzję, które ubezpieczenie jest dla Twojego auta najlepsze.

Czy zakres ubezpieczenia OC różni się pomiędzy ubezpieczycielami?

Teoretycznie - nie. A to dlatego, że zakres obowiązkowego ubezpieczenia OC samochodu jest określony ustawowo i każdy ubezpieczyciel, oferujący OC, ma obowiązek zapewnić ustawowy zakres ubezpieczenia.

Zdarza się jednak, że niektóre firmy ubezpieczeniowe uzupełniają podstawowy zakres OC o dodatkowe elementy, co jest zazwyczaj wyraźnie zaznaczone w ofercie. Przeglądu takich ofert dokonasz w kalkulatorze ubezpieczeniowym.

Najtańsze oferty ubezpieczenia OC w roku 2019 - przykłady

To będą przykłady dość skrajne i wynikające z wyjątkowo sprzyjającej historii kierowców oraz lokalizacji, niemniej są one wzięte z kalkulatora ubezpieczeniowego, w którym w każdej chwili możesz sprawdzić aktualne stawki.

 • Peugeot 106 z roku 1998, benzyna, 170 000 km, mężczyzna 53 lata, woj. podkarpackie = 278 zł
 • Opel Corsa z roku 2000, benzyna, 210 000 km, mężczyzna 57 lat, woj. podkarpackie = 292 zł
 • Volkswagen Golf z roku 2003, benzyna, 130 000 km, mężczyzna 44 lata, woj. świętokrzyskie = 305 zł
 • Renault Clio z roku 2007, benzyna, 90 000 km, kobieta 38 lat, woj. lubelskie = 308 zł
 • Fiat Seicento z roku 1999, benzyna i LPG, 150 000 km, mężczyzna 39 lat, woj. podkarpackie = 311 zł
 • Fiat 126p z roku 2002, benzyna, 90 000 km, kobieta 48 lat, woj. dolnośląskie = 315 zł...

Zanim przejdziesz dalej - wybierz markę, model i rocznik poniżej i sprawdź, ile możesz zaoszczędzić na ubezpieczeniu Twojego samochodu OC i AC!

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu w 2019 roku?

 • Suzuki Swift z roku 2001, benzyna, 120 000 km, mężczyzna 56 lat, woj. łódzkie = 319 zł
 • Nissan Sunny z roku 1991, benzyna i LPG, 240 000 km, mężczyzna 47 lat, woj. podkarpackie = 321 zł
 • Daewoo Matiz z roku 2002, benzyna, 155 000 km, mężczyzna 39 lat, woj. świętokrzyskie = 328 zł
 • Opel Astra z roku 2013, benzyna, 110 000 km, kobieta 58 lat, woj. mazowieckie = 332 zł
 • Volkswagen Polo z roku 2006, diesel, 180 000 km, mężczyzna 59 lat, woj. podkarpackie = 347 zł
 • Fiat Cinquecento z roku 1995, benzyna, 175 000 km, mężczyzna 34 lata, woj. wielkopolskie = 349 zł

Jak widzisz, najtańsze oferty nie wykazują specjalnie zróżnicowanych cen, ale to są wyjątkowo optymistyczne przypadki - jeżeli skorzystasz z kalkulatora ubezpieczeniowego to szybko zobaczysz, że realnie, dla typowych kierowców, różnice między najtańszą a najdroższą ofertą polisy OC będą znaczne.

Sprawdź cenę polisy w porównywarce ubezpieczeń

Czy lekko obniżone ceny ubezpieczenia OC samochodu utrzymają się, tego nikt do końca nie wie. Ale nawet przy tak dobrym trendzie na rynku łatwo jest przepłacić, trudno przecież poznać wszystkie stawki polis OC wielu ubezpieczycieli. A właściwie to wcale nie jest takie trudne, jeżeli skorzystamy z internetowej porównywarki ubezpieczeń.

Możesz skorzystać z kalkulatora ubezpieczeniowego w każdej chwili - to do niczego nie zobowiązuje, za to przynosi wiedzę, pomocną w planowaniu budżetu. Sami z niego korzystamy, kiedy chcemy porównać ceny ubezpieczenia OC i AC samochodu, o którym akurat piszemy.

Jeżeli chcesz zobaczyć krok po kroku, jak taki kalkulator działa, zapraszamy do tego artykułu o porównywarce ubezpieczeniowej.

Zdjęcia: archiwum, mfind.

KOMENTARZE