Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu w 2018 roku?

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu w 2018 roku?

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu w 2018 roku?

dat/articles/2018-03/ile-kosztuje-ubezpieczenie-samochodu-w-2018-roku-518.jpg

Żeby dobrze ubezpieczyć samochód, warto poznać rynkowe stawki OC jeszcze przed wybraniem najkorzystniejszej oferty w kalkulatorze ubezpieczeniowym

Pozostała część artykułu pod najnowszym filmem z naszego kanału YouTube - zapraszamy do oglądania i głosowania na Wasze ulubione auta z zestawienia:

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu w 2018 roku?

Wygląda na to, że fala podwyżek ubezpieczenia OC dobiegła końca. Zobaczysz zaraz, gdzie OC wypada najtaniej i skorzystasz z kalkulatora ubezpieczeniowego, żeby przekonać się, ile to naprawdę kosztuje dla Twojego regionu i modelu samochodu. Oto, czego się dowiesz:

Taka praktyczna wiedza zebrana w jednym miejscu jest bezcenna, bo mało kto tak naprawdę znajduje czas, żeby dogłębnie przeanalizować stawki ubezpieczeń samochodów.

Mamy dobre wieści – mimo wielu obaw o stabilność rynku ubezpieczeniowego po zmianach legislacyjnych, średni koszt ubezpieczenia OC samochodu zwiększył się w okresie styczeń 2017 - styczeń 2018 zaledwie o cztery dziesiąte procenta. Druga dobra wiadomość jest taka, że nadal można liczyć na duże oszczędności przy zakupie OC pojazdu w różnych firmach ubezpieczeniowych: jeżeli założymy, że do kalkulacji stawek posłużymy się tym samym profilem kierowcy, to różnice między najtańszym OC a najwyższymi stawkami sięgają czterystu złotych.

A teraz czas na twarde dane!

Średnie stawki ubezpieczenia OC w 18 miastach

Według raportu mfind.pl zweryfikowano średnie stawki ubezpieczenia komunikacyjnego OC w osiemnastu dużych miastach. Średnia cena ubezpieczenia OC na początku 2018 roku to 1032 złote, a rok wcześniej – 1027 złotych. Nie ma wątpliwości: dość drastyczny wzrost cen polisy OC, jaki zanotowano na przełomie lat 2016 i 2017, mamy już za sobą. Można to zobaczyć na poniższym zestawieniu:

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu w 2018 roku?

Interesujący jest też rozkład stawek ubezpieczeniowych pomiędzy miasta. Dane niekoniecznie odzwierciedlają powszechne poglądy mówiące, że np. w Warszawie ubezpieczenia są z zasady najdroższe.

W którym mieście polisy OC są najdroższe?

We Wrocławiu. Średnia kwota, płacona w tym mieście za ubezpieczenie OC pojazdu, to ponad 1500 złotych! Druga też nie będzie Warszawa, tylko Olsztyn, ze średnią stawką OC na poziomie 1439 zł, a na trzecim miejscu – znowu nie Warszawa – plasuje się Gdańsk, ze stawką 1313 zł. A gdzie można liczyć na najtańsze OC?

Białystok, Rzeszów, Zielona Góra – tam najlepiej ubezpieczać samochody, choć oczywiście jest to rada bardziej humorystyczna niż realna, skoro auto ubezpieczamy zazwyczaj w miejscu zamieszkania lub zameldowania. Ale jeżeli ktoś jest z Rzeszowa, a mieszka i pracuje w Gdańsku czy Wrocławiu, to ma nad czym się zastanawiać. Oto zestawienie stawek OC w poszczególnych miastach:

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu w 2018 roku?

Jak widać, zróżnicowanie nie tylko jest, lecz także okazuje się na pierwszy rzut oka trudne do uzasadnienia, bo co może mieć wspólnego Olsztyn z Wrocławiem? Uwarunkowania mogą być różne, a efekt ten sam – nawet jeżeli w jednym mieście jest dużo samochodów, a w drugim tylko drogi są kręte, to podobny odsetek kolizji względem liczby ubezpieczonych samochodów w obu przypadkach winduje stawki.

Zmiana stawek polisy OC 2018 vs. 2017 rok

Sytuacja nie jest bynajmniej stała i dlatego warto śledzić coroczne opracowania, na przykład w Kielcach – styczeń 2018 vs. styczeń 2017 – stawka za polisę OC spadła niemal o jedną trzecią. Za to w Olsztynie, w tym samym czasie, koszty ubezpieczenia samochodu OC wzrosły niemal o połowę! Poniższe zestawienie obrazuje te dane:

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu w 2018 roku?

A jak wyglądały różnice stawek OC pomiędzy ubezpieczycielami? Gdyby przyjąć następujący profil kierowcy: jeździ dziesięcioletnim Golfem 1.9 TDI i ma 36 lat, to maksymalna odnotowana różnica stawek OC między najtańszą a najdroższą firmą ubezpieczeniową sięga 408 zł.

Dlatego korzystanie z możliwości porównania stawek ubezpieczeniowych, jaką daje wolny rynek, to dobry pomysł, który nie tylko potencjalnie może pozwolić zaoszczędzić na ubezpieczeniu pojazdu, lecz także – a może przede wszystkim – okazja do przyswojenia wiedzy o ubezpieczeniach, ich warunkach i stawkach. A dla nas, kierowców, taka wiedza jest naprawdę cenna.

Najtańsze ubezpieczenie OC – w którym mieście?

Wcześniej pokazaliśmy średnie ceny ubezpieczenia komunikacyjnego OC w podziale na miasta Polski, teraz pora na przegląd ofert najtańszych. Najtańsze nie musi oznaczać najlepsze, ale dla kierowców, którzy chcą przede wszystkim zaoszczędzić, takie dane mogą być przydatne.

Zanim przejdziesz dalej - wybierz markę, model i rocznik poniżej i sprawdź, ile możesz zaoszczędzić na ubezpieczeniu Twojego samochodu OC i AC!

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu w 2018 roku?

Na powyższym zestawieniu widać, że znane sprzed kilku lat ceny – ubezpieczenie OC samochodu można było bez problemu kupić już za trzysta złotych – praktycznie znikły z rynku. Najczęściej jest to czterysta-pięćset złotych, a najniższa odnotowana stawka dla kierowców z Opola wyniosła nieco ponad 370 zł. Jeżeli chcesz sam – lub sama – przekonać się, ile obecnie kosztuje ubezpieczenie OC samochodu, porównując aktualne stawki z wielu towarzystw ubezpieczeniowych lub wykupić polisę przez internet, możesz skorzystać z tego kalkulatora ubezpieczeń.

Kalkulator ubezpieczeniowy - dlaczego to Ci się opłaca?

Po pierwsze - samodzielnie wybierzesz, która oferta najbardziej Cię przekonuje. Nie zawsze cena jest największym dopingiem do wyboru tego czy innego produktu ubezpieczeniowego, warunki mogą się różnić, a renoma i Twoje zaufanie do marki też mają znaczenie.

Po drugie - wykupienie polisy bezpośrednio w kalkulatorze ubezpieczeń oznacza z reguły mniejsze koszty zawarcia Twojego ubezpieczenia, ponieważ dużą agencję internetową stać na niższe prowizje niż w przypadku jednoosobowych agentów ubezpieczeniowych, z którymi musisz się spotkać.

Po trzecie - nawet jeżeli Twoja polisa kończy się za jakiś czas, możesz wykupić kolejną już dziś, gwarantując sobie cenę, jaką znajdziesz wśród ofert.

A to jest bardzo ważne, bo...

...kary za nieciągłość ubezpieczenia OC pojazdu są dotkliwe. Ale być może nie wiesz jeszcze, że w razie spowodowania szkody z Twojej winy, gdy nie ubezpieczysz auta, chociaż Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny pokryje straty poszkodowanych, to będziesz musiał - lub musiała - i tak wszystko mu zwrócić? Przeczytasz o tym w tym artykule o ryzyku, jakie niesie za sobą zwłoka w opłacie składki OC za pojazd.

Jeżeli skorzystasz z kalkulatora ubezpieczeniowego, zostanie nam naliczona niewielka prowizja, która jednak nie ma żadnego wpływu na cenę Twojego ubezpieczenia. Nie oceniamy żadnej konkretnej oferty z kalkulatora, rekomendujemy natomiast sam kalkulator jako narzędzie, które pomaga w wyborze polisy ubezpieczeniowej – w ten sposób wspieramy rozwiązania, z których korzystanie leży w interesie polskiego kierowcy, naszego czytelnika.

KOMENTARZE