CUPRA i De Antonio Yachts przedstawiają nowy hybrydowy jacht D28 Formentor e-HYBRID

CUPRA i De Antonio Yachts przedstawiają nowy hybrydowy jacht D28 Formentor e-HYBRID

CUPRA i De Antonio Yachts przedstawiają nowy hybrydowy jacht D28 Formentor e-HYBRID

dat/articles/2022-07/cupra-de-antonio-yachts-nowy-hybrydowy-jacht-d28-formentor-ehybrid-734.jpg

CUPRA poszerza współpracę z De Antonio Yachts, prezentując D28 Formentor e-HYBRID, swój pierwszy zelektryfikowany jacht, wzmacniając tym samym zaangażowanie w zrównoważony rozwój i wydajność. Wersja spalinowa powstała w roku 2020 a obecnie uzupełniono ją o dwa silniki elektryczne. Napęd łączy dwa źródła - spalinowe i elektryczne, tworząc razem hybrydę. Wodowanie pierwszego modelu na początku 2023.

  • Seat CUPRA i De Antonio Yachts oferują jacht D28 Formentor w wersji z napędem hybrydowym do nawigowania po zamkniętych akwenach
  • Słowo o samochodzie CUPRA Formentor VZ5, pierwowzorze jachtu D28
  • CUPRA Born, pierwszy w 100% elektryczny model marki, uzyskał 5 gwiazdek w testach bezpieczeństwa Euro NCAP.
  • D28 Formentor to kolejna kolaboracja pomiędzy producentem samochodów i stocznią jachtową, po takich firmach jak Bugatti, Porsche, Rolls Royce, Pininfarina i Aston Martin

Pozostała część artykułu pod najnowszym filmem z naszego kanału YouTube - zapraszamy do oglądania i głosowania na Wasze ulubione auta z zestawienia:

CUPRA i De Antonio Yachts przedstawiają nowy hybrydowy jacht D28 Formentor e-HYBRID

Do czasu premiery jachtu motorowego CUPRA D28 Formentor w 2020 wspólnym mianownikiem jednostek pływających o tematyce samochodowej był luksusowy producent samochodów, który współpracował z równie ekskluzywną stocznią, aby stworzyć najbardziej szalony jacht lub najszybszą motorówkę, jaką można kupić. CUPRA postanowiła dać dużym chłopcom prztyczka w nos. Mimo iż CUPRA, ekskluzywne ramię Seata sprzedające szybsze i droższe produkty, nie jest w tej samej lidze co Lexus czy Bentley, to nie powstrzymało hiszpańskiej firmy przed zaproszeniem De Antonio Yachts z Barcelony do współpracy. Stocznia wywiązała się z wezwania i wymyśliła sCUPRAfikowaną wersję swojej motorówki D28. Łódź ma 400 KM a jej moc pochodzi z jednego jednorzędowego silnika sześciocylindrowego wyprodukowanego przez Mercury. Maksymalna prędkość to 40 węzłów (74km/h). Czy to mało, czy dużo? Jak na ośmio-metrową jednostkę pływającą jest to imponująca prędkość.

CUPRA i De Antonio Yachts przedstawiają nowy hybrydowy jacht D28 Formentor e-HYBRID

Dwa silniki elektryczne zintegrowane w napęd jachtu

W nowej, hybrydowej wersji, która trafi na rynek za pól roku, do dotychczasowego układu napędowego o mocy 400KM zostaną dodane dwa chowane silniki elektryczne o mocy 15kW każdy, umożliwiając nawigowanie w trybie spalinowym, lub w pełni elektrycznym. Podczas pływania w trybie w 100% elektrycznym, D28 Formetnor będzie jachtem zeroemisyjnym, co oznacza zerowe zanieczyszczanie wody i minimalną słyszalny poziom hałasu, co uczyni go idealną jednostką na jeziora i akweny zamknięte.

CUPRA i De Antonio Yachts przedstawiają nowy hybrydowy jacht D28 Formentor e-HYBRID

Wizualnie łódź, w wersji hybrydy dostępna w nowym odcieniu Graphene Grey, jest kontynuacją stylistyki samochodu CUPRA Formentor VZ5, sportowego crossovera SUV z pięciocylindrowym silnikiem z turbodoładowaniem, pierwszego modelu samochodu zaprojektowanego przez inżynierów i designerów CUPRA od zera. Wyróżnia się spośród propozycji innych stoczni prostymi liniami, dynamicznym charakterem, niekonwencjonalnymi kolorami kadłuba i czarnymi akcentami ze wzorem włókna węglowego. Nazwa tego modelu samochodu i jachtu Formentor nawiązują do półwyspu na Majorce i wpisują się w konwencję obraną przez firmę-matkę Seat do nazywania aut od rejonów krajobrazowych Hiszpanii. 

Zanim przejdziesz dalej - może chcesz dołączyć do najlepszej grupy na Facebooku, gdzie doradzamy sobie nawzajem, jakie auta warto kupić, a które należy omijać? Zapraszamy!

CUPRA i De Antonio Yachts przedstawiają nowy hybrydowy jacht D28 Formentor e-HYBRID

CUPRA Formentor VZ5

Formentor VZ5, inspiracja jachtu D28 Formentor, łączy regulowane podwozie z trybami jazdy i suwakiem DCC, progresywnym układem kierowniczym, szybko zmieniającą się skrzynią biegów i zapewnieniem napędu na wszystkie koła. Wyposażony jest w pięciocylindrowy 2,5-litrowy silnik TSI CUPRA Formentor o mocy 390 KM (287 kW) i 480 Nm momentu obrotowego.

Model wykorzystuje technologię rozdzielacza momentu obrotowego. Umieszczony na tylnym kole system jest sterowany elektro-hydraulicznie za pomocą dwóch niezależnych sprzęgieł i pozwala na niezależną kontrolę momentu obrotowego na każdym tylnym kole. Oznacza to, że może przenosić moc między tylnym lewym i prawym kołem podczas pokonywania zakrętów, dając CUPRA Formentor VZ5 jeszcze większą zwinność.

Ile kosztuje to cudo techniki?

Wg danych ze strony polskiego dealera CUPRA ceny zaczynają się od 130 tys. złotych za podstawową wersję Formentor z silnikiem 1.5 litra TSI o mocy 150 KM i manualną 6-biegową skrzynią biegów i dochodzą do 330 tys złotych za model CUPRA Formentor VZ5 z 2.5 litrowym silnikiem TSI o mocy 390 KM DSG 4DRIVE i skrzynią biegów automatyczną 7-biegową. Samochód dostępny jest w leasingu. Raty miesięczne brutto wynoszą od 1400 złotych do 4200 złotych.

CUPRA Formentor VZ5

VZ5 - model dziki i zwinny

System podwozia CUPRA Formentor VZ5 umożliwił inżynierom wprowadzenie nowego trybu driftu. Poza utwardzonymi drogami, ten wyczynowy crossover SUV pokazuje swoją nieokiełznaną naturę. W tym trybie ESC jest całkowicie odłączony, a dzięki technologii Torque Splitter, pełna moc może być skierowana na jedno tylne koło, pomagając w prowadzeniu samochodu na zakręcie tak, jakby robił piruet.

A gdy potrzebna jest maksymalna kontrola hamowania, CUPRA Formentor VZ5 sprawdza się dzięki 18-calowym hamulcom z sześciotłoczkowymi zaciskami Akebono (375 mm x 36 mm) umieszczonymi w aluminiowych felgach samochodu.

CUPRA Formentor VZ5

Innowacja i ekologia wartościami CUPRA i De Antonio Yachts

Zarówno CUPRA, jak i De Antonio Yachts, są innowatorami w swoich branżach. Wraz z rozwojem wersji jachtu D28 Formentor e-HYBRID obydwie firmy wzmacniają swoje zaangażowanie w innowacje i postęp w kierunku bardziej przyjaznych dla środowiska pojazdów, zarówno na lądzie, jak i na morzu. Seat CUPRA przez konsekwentnie prowadzony branding i kolaboracje ma na celu stworzenie wszechświata doświadczeń wokół modelu Formentor, który reprezentuje wartości i styl życia marki.

CUPRA Formentor i Paolo Pellegrin

Samochód CUPRA Formentor w obiektywie Paolo Pellegrina

Kooperacja CUPRA i De Antonio Yachts nie jest jedyną kreatywną inicjatywą marki. W styczniu 2022 CUPRA podjęła współpracę z Paolo Pellegrinem, fotografem zrzeszonym w agencji Magnum Photos, rezultatem której była seria zdjęć samochodu CUPRA Formentor wykonanych w surowym grenlandzkim krajobrazie. Celem kolaboracji #DriveTheChange było wypromowanie modelu samochodu CUPRA Formentor e-HYBRID jako pozostającego w harmonii z naturą, tak jak ona silnego i delikatnego zarazem oraz zwrócenie uwagi na postępujące zmiany klimatu i potrzebę ochrony środowiska.

CUPRA Born

CUPRA Born z pięcioma gwiazdkami w testach Euro NCAP

Inny model marki, CUPRA Born, pierwszy w 100% elektryczny pojazd ze stajni CUPRA, poza spełnianiem wysokich standardów ekologicznych, uzyskał niedawno najwyższą ocenę bezpieczeństwa Euro NCAP, zdobywając wysokie noty podczas rygorystycznych testów we wszystkich czterech kategoriach: pasażer dorosły (93%), pasażer dziecięcy (89%), niechronieni użytkownicy dróg (73%) i asystent bezpieczeństwa (80%).

CUPRA i De Antonio Yachts przedstawiają nowy hybrydowy jacht D28 Formentor e-HYBRID

Wyniki CUPRA Born są kontynuacją sukcesów CUPRA Formentor i CUPRA Leon, które również uzyskały 5 gwiazdek.

 

Zdjęcia: CUPRA, De Antonio Yachts, Paolo Pellegrin (CUPRA mediakit).

Autor: Nina Moto Facebook

Nina Moto - najlepsza moto researcherka, jaką znajdziecie w polskiej sieci. Ogarnia nasze aktualności - jedyne takie!

KOMENTARZE
ZOBACZ WIĘCEJ NA TEN TEMAT