Renault Megane R.S. Trophy – 300 KM w cywilnym aucie

Renault Megane R.S. Trophy – 300 KM w cywilnym aucie

Renault Megane R.S. Trophy – 300 KM w cywilnym aucie

dat/articles/2018-07/renault-megane-rs-trophy-300-km-w-cywilnym-aucie-539.jpg

Technologia w służbie ekologii już Ci się znudziła? Super – bo tutaj technologia służy głównie radości z jazdy. Takiej, o której właściciele samochodów marki Renault jeszcze nie słyszeli – nawet ci, którzy pamiętają czasy R5 Turbo. Niech moc będzie z Tobą!

Pozostała część artykułu pod najnowszym filmem z naszego kanału YouTube - zapraszamy do oglądania i głosowania na Wasze ulubione auta z zestawienia:

Renault Megane R.S. Trophy – 300 KM w cywilnym aucie

Oto nowe Renault Megane R.S. w pigułce mocy:

Entuzjaści samochodów sportowych mogą zacierać ręce i szykować się na jeszcze lepsze osiągi i jeszcze dynamiczniejszy styl, gdy nadjedzie nowe Renault Megane R.S. Trophy, a w nim…

Renault Megane R.S. Trophy – 300 KM w cywilnym aucie

Moc silnika Renault 1.8 Turbo podniesiona do 300 koni mechanicznych

Motor, który wcześniej debiutował w Renault Megane R.S., powstał w kooperacji z Nissanem. A ten jak wiadomo (patrz: Nissan GT-R) zna się na silnikach o rakietowej mocy. Obecna modyfikacja jednostki napędowej pozwoliła na uzyskanie mocy 300 KM, po raz pierwszy tak wysokiej w historii rodziny R.S.

Podwyższono także moment obrotowy, który z manualną skrzynią biegów wynosi 400 Nm, a z dwusprzęgłowym automatem EDC – 420 Nm.

Renault Megane R.S. Trophy – 300 KM w cywilnym aucie

Podwyższona moc dodaje jednostce napędowej życia na wysokich obrotach, podczas gdy zwiększony moment obrotowy przydaje się podczas codziennej jazdy po drogach publicznych. Co więcej, nowy silnik spełnia rygorystyczną normę emisji spalin Euro 6d-TEMP, która będzie obowiązywała od pierwszego września.

Tak znaczący przyrost mocy to zasługa wielu pionierskich technologii, szczególnie skupionych wokół turbosprężarki i układu wydechowego, które także debiutują w Megane R.S. Trophy.

Oto i one!

Zanim przejdziesz dalej - może chcesz dołączyć do najlepszej grupy na Facebooku, gdzie doradzamy sobie nawzajem, jakie auta warto kupić, a które należy omijać? Zapraszamy!

Renault Megane R.S. Trophy – 300 KM w cywilnym aucie

Renault Megane R.S. Trophy – turbina na ceramicznych łożyskach kulkowych

Silniki benzynowe z bezpośrednim wtryskiem paliwa i turbodoładowaniem emitują znacznie ilości cząstek stałych, w związku z tym nawet sportowe modele muszą dziś mieć filtr tych cząstek.

Filtr taki powoduje spadek sprawności układu wydechowego w opróżnianiu cylindrów i podwyższa ciśnienie w układzie wydechowym. Dlatego trzeba było podnieść wydajność silnika w innych punktach jego konstrukcji.

Renault Megane R.S. Trophy – 300 KM w cywilnym aucie

Renault Sport skoncentrowało się zatem na turbinie, w której zastosowano technologię wprost z Formuły 1. Turbina obraca się z prędkością do 200 000 obrotów na minutę i w związku z tym wyposażono ją w ceramiczne łożyska kulkowe.

Materiał ceramiczny jest lżejszy, twardszy i bardziej gładki od stali, pozwalając na redukcję tarcia aż o jedną trzecią w porównaniu z tradycyjnym ułożyskowaniem turbiny na łożyskach ślizgowych z filmem olejowym.

To dodaje turbinie skrzydeł podczas nabierania prędkości, czyli powinno polepszyć reakcję na gaz. Jest to szczególnie ważne w tak wyczynowo wysilonych silnikach (167 KM z litra pojemności skokowej) gdzie zakres obrotów turbiny jest bardzo szeroki.

Renault Megane R.S. Trophy – 300 KM w cywilnym aucie

Renault Megane R.S. Trophy - układ wydechowy z klapą

Uzupełnieniem turbiny jest układ wydechowy z zaworem, pozwalającym zmieniać – po raz pierwszy w aucie R.S. – ton wydechu. Otwiera on bardziej bezpośredni i mniej wytłumiony wylot spalin dla dodatkowych dreszczy na plecach kierowcy Renault Megane R.S. Trophy, pojawiających się, kiedy tylko wciśnie on gaz.

Zawór mechaniczny znajduje się w tylnym tłumiku. Pozwala on na wybór między dwoma tonami, zależnie od wyboru trybu jazdy, prędkości obrotowej i obciążenia silnika:

Renault Megane R.S. Trophy – 300 KM w cywilnym aucie

1) Kiedy zawór jest zamknięty, gazy wydechowe są kierowane drogą zaprojektowaną tak, aby odfiltrować niskie częstotliwości, powodujące dudnienie. W efekcie dźwięk emitowany jest w środkowym paśmie częstotliwości i ma sportowy charakter, ale nie jest to „grzmot” i nadaje się do jazdy po mieście.

2) Kiedy zawór jest otwarty, obniżone ciśnienie w układzie wydechowym pozwala spalinom na szybsze wydostanie się na zewnątrz. Wtedy osiągany jest pełny potencjał silnika, zarówno pod względem mocy, jak i odpowiednio potężnego dźwięku.

Zdecydowanie wolimy takie rozwiązanie niż stosowane przez konkurencję „udawacze” silników R5 czy V8, emitujące dźwięk przez głośniki w kabinie. Mamy też nadzieję, że przyszli właściciele Megane R.S. Trophy oprą się pokusie ryczenia wydechem w nocy na ulicach miast, bo to mogłoby zakłócić spokój tkanki miejskiej.

Renault Megane R.S. Trophy – 300 KM w cywilnym aucie

Reneult Megane R.S. Trophy – z genami motorsportu

To nie jest tak, że grupa ludzi z Renault Sport siada sobie przy stole i mówi: „Panowie, teraz podrasujemy Megane R.S. Bierzemy się za oprogramowanie silnika, damy twardsze sprężyny i amortyzatory, głośniejszy wydech i klient będzie zadowolony”. To by było zbyt proste. Konkurencja jest na to zbyt kompetentna, a taka szkoła konstruowania aut klasy GTI to już przeszłość.

Teraz aby taki projekt zrealizować, trzeba mieć konsultantów, którzy na co dzień zajmują się sportem samochodowym w praktyce. Dlatego w toku prac nad Megane R.S. Trophy brał udział m.in. Nico Hülkenberg – kierowca Renault Sport Formula One Team.

Mówi on tak:

Renault Megane R.S. Trophy – 300 KM w cywilnym aucie

„Od roku byłem zaangażowany w projekt Megane R.S. i jestem bardzo zadowolony, że pojawiła się jeszcze bardziej sportowa wersja w rodzinie Renault Sport! Każda z nowych cech Renault Megane R.S. Trophy zapewnia lepsze osiągi i poczucie jazdy prawdziwie sportowym samochodem.

Z oczywistych względów jestem pozytywnie nastawiony do większej mocy i lepszej przyczepności opon do jezdni, a także to wzmocnionych hamulców. Bardzo podobają mi się także nowe fotele Recaro, które podczas naprawdę sportowej jazdy oferują dokładnie takie podparcie, jakie jest potrzebne kierowcy”.

Renault Megane R.S. Trophy – 300 KM w cywilnym aucie

Renault Megane R.S. Trophy – zawieszenie i układ hamulcowy

Nowy model wyposażony jest standardowo w zawieszenie Cup, które w porównaniu z zawieszeniem Sport ma następujące cechy:

1) mechanizm różnicowy Thorsen z mechanicznie ograniczonym poślizgiem, specjalnie skalibrowany dla bardziej precyzyjnego wchodzenia w zakręty i lepszej trakcji przy wychodzeniu z łuku

2) amortyzatory twardsze o 25 procent i sprężyny twardsze o 30 procent, którym towarzyszą stabilizatory przechyłów twardsze o 10 proc. Będzie (bardzo) twardo!

Standardem Renault Megane R.S. Trophy są bimetalowe tarcze hamulcowe o średnicy 355 mm z przodu. Redukują one masę nieresorowaną aż o 1,8 kg na każde koło, a przy okazji lepiej rozpraszają ciepło, co czyni układ hamulcowy bardziej odpornym na fading i przegrzanie. Zaciski Brembo pomalowano na czerwono.

Renault Megane R.S. Trophy – 300 KM w cywilnym aucie

4CONTROL – Megane R.S. Trophy pod kontrolą

Cztery koła kierowane to nieczęste zjawisko. Da się i bez tego zrobić dobry samochód sportowy, ale skoro już taki system jest do dyspozycji, to dlaczego by nie wykorzystać możliwości, jakie daje? Oto, jak to działa:

1) Przy niskich prędkościach tylne koła skręcają w odwrotnym kierunku w stosunku do kół przednich, zmniejszając promień skrętu i ograniczając naturalną podsterowność auta o dużej mocy z przednim napędem.

2) Przy wysokich prędkościach tylne koła skręcają w tę samą stronę, co przednie, redukując znoszenie boczne tyłu na szybkich zakrętach.

Brzmi nieskomplikowanie?

Renault Megane R.S. Trophy – 300 KM w cywilnym aucie

Ale takie nie jest. Trzeba tak oprogramować system, aby odpowiednio dobrać proporcje skrętu tylnych kół. Inaczej mogłoby się zdarzyć, że po pokonaniu łagodnego zakrętu auto zaczęłoby jechać bokiem :)

Aby tego uniknąć, przednie koła muszą zawsze skręcać o większy kąt, niż tylne – dotyczy to trybu wysokiej prędkości, kiedy przód i tył skręca w tę samą stronę. Ciekawa sprawa.

Renault Megane R.S. Trophy – 300 KM w cywilnym aucie

Renault Megane R.S. Trophy – ekskluzywne sportowe dodatki

Żeby odpowiednio podkręcić atmosferę i zazdrość uważnych obserwatorów, nowe auto wyróżniają pasy z napisem Trophy na spoilerze w stylu F1. Jak widzicie na zdjęciach, umieszczony na przednim zderzaku spoiler robi znakomite wrażenie wizualne, a z pewnością dobry wygląd nie jest jego główną funkcją.

Renault Megane R.S. Trophy – 300 KM w cywilnym aucie

Koła Jerez też nie wzięły się z półki dla przeciętnych samochodów, bo inspirowane są samochodem koncepcyjnym Renault Sport R.S. 01. Mają „diamentowy” styl, z czerwonym wykończeniem krawędzi. Nazwa tych felg została wybrana po to, aby uhonorować tor, na którym koncepcyjny R.S.01 wykonał swój pierwszy dziewiczy „rejs”.

Dedykowane 19-calowe felgi Jerez nadają nowemu Megane R.S. Trophy znakomitą rozpoznawalność, tym bardziej, że stacjonują na nich odpowiednio tłuste „walce”: 245/35 R19 marki Bridgestone (Potenza S001). W roku 20019 będą dostępne jeszcze lżejsze koła Fuji, redukujące masę nieresorowaną o 2 kg na każde koło.

Masa nieresorowana - co to takiego?

Renault Megane R.S. Trophy – 300 KM w cywilnym aucie

Spójrzmy od drugiej strony: masa resorowana samochodu to jego nadwozie i wszystko, co jest oddzielone od drgań kół sprężynami i amortyzatorami.

Koło i połączone z nim podzespoły są nieresorowane, bo dzieli je od jezdni tylko sprężystość opony. Im ta masa jest mniejsza, tym precyzyjniej koło naśladuje nierówności jezdni i zapewnia lepszą przyczepność, bez odrywania opony od nawierzchni drogi w przypadku większych nierówności, szczególnie jeżeli są gęste.

Renault Megane R.S. Trophy – 300 KM w cywilnym aucie

Im wyższa częstotliwość drgań koła, tym jego masa ma większe znaczenie dla przyczepności do jezdni, a poza tym zawieszenie ma mniej pracy z ustabilizowaniem podskakującego koła. Zwiększa to stabilność jazdy w określonych warunkach. Ultralekkie felgi mają na sobie opony Bridgestone Potenza S007, specjalnie opracowane dla Renault Sport. Bardziej ekskluzywnie chyba już się nie da!

Fotele Recaro w nowym Renault Megane R.S. Trophy

Są to przeprojektowane „kubły” znane z Renault Megane III R.S. Struktura oryginalnych siedzeń została zmieniona tak, aby zapewnić jeszcze bardziej sportowe doznania z jazdy (ciasne, mocne trzymanie oczne, uczucie zespolenia z samochodem) a jednocześnie podnieść poziom bezpieczeństwa, utrzymując ciało w fotelu w razie kolizji.

Renault Megane R.S. Trophy – 300 KM w cywilnym aucie

Zwiększono zakres pionowej regulacji siedzenia kierowcy. Solidne podparcie pleców zintegrowane z zagłówkiem ma teraz precyzyjniej obejmować ciało kierującego, a oprócz tego regulacja pochylenia oparcia jest płynna, realizowana za pomocą pokrętła.

Alcantara jest idealnym poszyciem do sportowej jazdy: nie dość, że dwukrotnie lżejsza od skóry, to jeszcze zapewnia pierwszorzędną przyczepność. Jej właściwości minimalnie poddają się wpływowi zmian temperatury. Trzyma kierowcę w fotelu jak rzep!

Renault Megane R.S. Trophy – 300 KM w cywilnym aucie

Renault Megane R.S. – historia modelu

Pierwsze Renault Megane R.S. Trophy zadebiutowało w roku 2005 dziewięć miesięcy po tym, jak Megane II R.S. trafiło do sprzedaży. Modyfikacje skupiły się na podwoziu, które nazwano Sport2: lżejsze koła, sztywniejsze sprężyny, dedykowane poduszki amortyzatorów i w pełni wyłączalny system ESP pozwalały jechać jeszcze szybciej.

W 2011 roku zaprezentowano 265-konną wersję Renault Megane III R.S. Bazowała ona na podwoziu Cup i miała zmodyfikowany sinik. I wiecie co?

To naprawdę była rakieta!

Renault Megane R.S. Trophy – 300 KM w cywilnym aucie

To ten samochód odpowiada za rekord północnej pętli Nurburgringu, który wyniósł 8:07,97 sekundy. Ustanowił go Laurent Hurgon i uczynił z Renault Megane III R.S. Trophy najszybsze seryjnie produkowane auto przednionapędowe. Sukces ten przyczynił się do wzrostu sprzedaży, która finalnie wyniosła dwa razy więcej egzemplarzy, niż początkowo przewidywano.

Ale to nie było ostatnie słowo Renault Sport w temacie Megane III. Następca – Renault Megane R.S. Trophy z silnikiem o mocy 275 KM i wydechem Akrapovič’a wykonanym z tytanu, zredukowaną wagą i amortyzatorami Öhlins postawiło odpowiednio pikantny finalny akcent w historii Megane III.

Renault Megane R.S. Trophy – 300 KM w cywilnym aucie

Renault Megane R.S. Trophy 1.8 Turbo – dane techniczne

Silnik czterocylindrowy, benzynowy, z bezpośrednim wtryskiem paliwa i turbosprężarką; pojemność skokowa: 1798 cm3, 4 zawory na cylinder; moc maksymalna: 300 KM; maksymalny moment obrotowy: 400 Nm dla skrzyni manualnej i 420 Nm dla dwusprzęgłowego automatu; prędkość maksymalna: 260 km/h; przyspieszenie od 0-100 km/h: 5,7 s; przyspieszenie 80-120 km/h na trzecim biegu: 3,1 s; masa własna: 1419 kg, ładowność: 480 kg.

Podoba wam się takie Renault?

Renault Megane R.S. Trophy – 300 KM w cywilnym aucie

Pytanie jest retoryczne. Jedyne, co byśmy zmienili w tym aucie, to wyciągnęli część funkcji z tabletu na dedykowane przyciski (co jest wyjątkowo istotne w aucie sportowym) i zlikwidowali „kły” pod reflektorami. To niezbyt znaczące postulaty.

Ale pamiętajcie: znając „zwykłe” Renault Megane R.S. wypada ostrzec, że wersja Trophy będzie naprawdę upiornie twarda. Megane R.S. bez napisu Trophy też jest piekielnie szybkie, może nie warto dla tych ułamków sekund inwestować w ultrasztywne zawieszenie, które ograniczy codzienną użyteczność samochodu.

Ględzimy?

Pewnie tak :)

Tekst: Michał Krasnodębski, zdjęcia: Renault.

Autor: Michał Krasnodębski Facebook

Fan motoryzacji od dziecka, absolwent Wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej. W prasie motoryzacyjnej od 22 lat. Z radością tłumaczy język techniki motoryzacyjnej na mowę zrozumiałą dla każdego.

KOMENTARZE