Skoda Octavia 1.9 TDI z roku 2002 - Na warsztacie

Skoda Octavia 1.9 TDI z lat 1996-2010 - Na warsztacie - opinie, usterki, awarie, ceny części, naprawa
Skoda Octavia I 1.9 TDI to auto, które warto mieć i o nie dbać - choćby z racji znakomitego silnika. Czas udać się do warsztatu i sprawdzić koszty napraw
Skoda Octavia 1.9 TDI z roku 2002 - Na warsztacie Tym razem dopieścimy samochód, który dla fanów aut używanych jest prawdziwym skarbem. Skoda Octavia 1.9 TDI ma znakomity i jak na dzisiejsze standardy niewyobrażalnie wręcz niezawodny silnik Diesla i mnóstwo miejsca w bagażniku. Poprzedni właściciel musiał często używać haku holowniczego, bo tył auta zbyt mocno się buja. Do wymiany pójdą więc tylne amortyzatory. Z okolic tylnych kół dochodzi też szum, typujemy łożysko koła. Wymienimy też pomrukujący tylny tłumik.
Skoda Octavia 1.9 TDI z roku 2002 - Na warsztacie Z przodu auta będzie więcej roboty. Kiedy na jedynce dodajemy gazu, to czuje się jakby najpierw ruszał silnik, a potem samochód. Motor się telepie pod maską - winna jest zużyta poduszka silnika. Poza tym silnik Skody Octavii I 1.9 TDI nierówno pracuje na wolnych obrotach, będzie trzeba więc zapewne wymienić zawór EGR. W zawieszeniu wymienimy terkoczące na zakrętach przeguby półosi i tulejr oraz drążki trzeszczącego i popiskującego stabilizatora. Zostanie jeszcze jedna dosyć poważna sprawa - wymiana przekładni kierowniczej. Luz na kierownicy to nie jest coś, co akceptujemy w nowoczesnym aucie. Podamy ceny części i koszt ich wymiany w nieautoryzowanym warsztacie.
Skoda Octavia 1.9 TDI z roku 2002 - Na warsztacie

Tylne amortyzatory do Skody Octavii 1.9 TDI z roku 2002 firmy Monroe to wydatek rzędu 135 zł za sztukę, najtańsze produkty można kupić, wydając około sto złotych. Aktualne ceny amortyzatorów do Octavii możecie sprawdzić tutaj. Za montaż pary amortyzatorów w nieautoryzowanym, ale solidnym warsztacie, zapłaciliśmy 120 zł. Amortyzatory zapewne zużyły się z powodu częstego korzystania z haka holowniczego, albo po prostu jazdy z załadowanym bagażnikiem.

Skoda Octavia 1.9 TDI z roku 2002 - Na warsztacie

Głuchy szum, który dochodził z tyłu samochodu, to wynik zużycia łożyska koła. Hałas ten narastał wraz ze wzrostem prędkości, ale najwyraźniej słychać go podczas jazdy poza miastem poniżej 100 km/h, kiedy szum powietrza nie zagłusza hałasującego łożyska. Aktualne ceny łożyska tylnego koła do Skody Octavii kombi 1.9 TDI z roku 2002 znajdziecie tutaj. Za zestaw renomowanego producenta FAG trzeba zapłacić około 250 zł (są też i tańsze zamienniki). Nie jest to może okazyjna cena, ale zewnętrzną bieżnię łożyska stanowi piasta, którą siłą rzeczy trzeba wymienić razem z łożyskiem. Montaż łożysk w lewym i prawym tylnym kole Skody Octavii 1.9 TDI z roku 2002 kosztował w warsztacie razem 160 zł. Jeżeli często korzystamy z możliwości załadunkowych bagażnika czeskiego kombi, to warto zainwestować w łożyska dobrej firmy.

Skoda Octavia 1.9 TDI z roku 2002 - Na warsztacie

Wymiana tylnego tłumika Skody Octavii I 1.9 TDI z roku 2002 to już kosmetyka - w dieslach łączenia elementów układu wydechowego nie zapiekają się tak bardzo, jak w autach benzynowych z katalizatorami. Za tłumik końcowy firmy ASMET zapłaciliśmy 205 złotych, a aktualne ceny takich tłumików możecie sprawdzić tutaj. Montaż w warsztacie kosztował 50 zł - w dieslach temperatura spalin jest niższa niż w autach benzynowych z katalizatorem, łączenie nie było zapieczone.

Skoda Octavia 1.9 TDI z roku 2002 - Na warsztacie

Skoro tył Skody Octavii kombi 1.9 TDI z roku 2002 mamy już ogarnięty, przejdźmy do przedniej części auta. Najbardziej domagającym się wymiany elementem jest poduszka silnika. Ze względu na jej zużycie motor telepie się pod maską, co jest bardzo nieprzyjemne i powoduje stuk przy każdym dodaniu i puszczeniu gazu. Im niższy bieg, tym bardziej jest to odczuwalne i słyszalne w kabinie. Tu znaleźliśmy poduszkę silnika za około 150 złotych. Wymiana w nieautoryzowanym warsztacie kosztowała 80 zł.

Skoda Octavia 1.9 TDI z roku 2002 - Na warsztacie

Skoro silnik był już prawidłowo amortyzowany, zajęliśmy się nierównomierną pracą jednostki 1.9 TDI o mocy 110 KM na wolnych obrotach. Po podłączeniu silnika do testera okazało się, że zawór EGR pracuje nieprawidłowo. Ceny zamienników są bardzo zróżnicowane, bo chodzi o element, który po pierwsze jest często wymieniany w wielu autach, a po drugie trudno eksploatować auto z źle działającym zaworem EGR. My wybraliśmy zamiennik zaworu recyrkulacji spalin do Skody Octavii 1.9 TDI 110 KM firmy Wahler za 340 złotych - tutaj znajdziecie aktualne ceny zamienników. Wymiana zaworu kosztowała w warsztacie 60 zł. Diagnostyka komputerowa silnika to wydatek rzędu 60 zł.

Skoda Octavia 1.9 TDI z roku 2002 - Na warsztacie

To jednak nie wszystkie usterki naszej Skody Octavii 1.9 TDI z roku 2002. Pozostało jeszcze zgrzytanie i stuki, dochodzące spod maski podczas jazdy po nierównej drodze. Stuki pochodziły od zużytych drążków stabilizatora, a zgrzyty - z wytartych gumowych tulei stabilizatora. Tutaj znaleźliśmy łącznik stabilizatora za około 65 zł za komplet, tuleje gumowe kosztowały 18 zł każda. Wymiana tych elementów kosztowała nas 100 zł.

Skoda Octavia 1.9 TDI z roku 2002 - Na warsztacie

Przy mocnym dieslu trzeba się liczyć ze zużyciem przegubów homokinetycznych, szczególnie wtedy, jeżeli Skoda Octavia 1.9 TDI dużo manewrowała po mieście. Dodawanie gazu na skręconych kołach i niskich biegach to dla przegubów solidne obciążenie. Dlatego zaczęły terkotać w wyniku naturalnego zużycia - osłony gumowe okazały się nieuszkodzone. Parę przegubów można kupić tutaj już za 150 zł, jednak sugerujemy wysupłanie na ten cel przynajmniej dwu- lub nawet trzykrotnie wyższej sumy. Montaż pary przegubów - 160 zł.

Skoda Octavia 1.9 TDI z roku 2002 - Na warsztacie

Pozostał jeszcze największy, ale konieczny wydatek. Chodzi o luz na kierownicy, którego wyeliminowanie wymagało wymiany całej przekładni kierowniczej. Mieliśmy do wyboru regenerację, albo już zregenerowane urządzenie za kilkaset złotych, jednak wybraliśmy nową przekładnię kierowniczą do Skody Octavii 1.9 TDI z roku 2002 firmy TRW. To solidny producent. Kupiliśmy ją za 1450 złotych. Niby to niemały wydatek, ale kupiliśmy sobie za te pieniądze spokój na długie lata. Wymiana przekładni w warsztacie wraz z ustawieniem zbieżności kosztowała 310 zł.

Skoda Octavia 1.9 TDI z roku 2002 - Na warsztacie

A czy wspominaliśmy już, że w aucie padł także podnośnik szyby w drzwiach kierowcy? Słychać pracujący silnik, ale szyba się nie opuszcza. Winny jest zużyty mechanizm opuszczania szyby. Tu znaleźliśmy zamiennik za 135 zł. Ale uwaga - do nowego mechanizmu trzeba przełożyć stary silnik. Wymiana w warsztacie kosztowała 160 zł.

Skoda Octavia 1.9 TDI z roku 2002 - Na warsztacie

Niestety, wypadł nam jeszcze niespodziewany wydatek. Okazało się, że nieużywana od jakiegoś czasu klima przestała chłodzić. Wizyta w warsztacie obsługującym klimatyzację pozwoliła postawić diagnozę: w próbie szczelności wykryto wyciek w skraplaczu klimatyzacji, który znajduje się przed chłodnicą, tuż za atrapą chłodnicy. Element można uszczelnić, ale nie wiadomo, ile jeszcze posłuży, skoro zaczęły się już pojawiać nieszczelności, będą następne. Dlatego wybraliśmy jeden z tych skraplaczy za 350 zł . Próba szczelności klimy, wymiana skraplacza i napełnienie układu czynnikiem chłodniczym kosztowały w specjalistycznym warsztacie 450 zł.

Skoda Octavia 1.9 TDI z roku 2002 - Na warsztacie

A oto i cały winowajca tej warsztatowej "imprezy": rewelacyjny silnik 1.9 TDI o mocy 110 KM. Dla niego warto inwestować w Skodę Octavię I. Ten motor może imponować trwałością nowszym konstrukcjom, także z firmy Volkswagen. Ale czas podsumować inwestycje. Za części zamienne zapłaciliśmy w sumie 3284 zł. Za diagnostykę i montaż nowych części - 1660 zł. Razem nasz portfel schudł o 4944 zł. Ale Octavia 1.9 TDI była tego warta - w zamian posłuży jeszcze przez długie lata.

Chcesz porozmawiać o usterkach aut używanych i ich naprawie? Dołącz do naszej grupy na facebooku!

Tekst: Michał Krasnodębski, zdjęcia: Robert Magdziak.