Jak umyć silnik w samochodzie?

Jak umyć silnik w samochodzie?

Jak umyć silnik w samochodzie?

dat/articles/2018-11/mycie-silnika-608.jpg

Co daje mycie silnika? Albo inaczej: po co myć silnik? Przede wszystkim po to, żeby móc trafnie zlokalizować ewentualne wycieki płynów eksploatacyjnych. Zaraz pokażę Wam, jak umyć silnik domowym sposobem...

Pozostała część artykułu pod najnowszym filmem z naszego kanału YouTube - zapraszamy do oglądania i głosowania na Wasze ulubione auta z zestawienia:

Mycie silnika

...no może nie do końca takim domowym. Nie każdy ma w garażu myjkę bezdotykową, ale przecież jest ona bez problemu dostępna na ręcznych myjniach.

Zobacz, o czym zaraz przeczytasz:

Za trzy minuty będziesz już wiedzieć wszystko, co trzeba, aby samodzielnie wyczyścić silnik lub komorę silnika w swoim samochodzie preparatem za cenę dwóch litrów benzyny.

Co daje mycie silnika?

Jak już wspomniałem, silnik myjemy nie tylko z powodów estetycznych, również po to, aby ustalić, czemu estetyka została zaburzona. Zaraz wszystko Wam pokażę i objaśnię - po tej lekturze sami bez trudu umyjecie silnik w samochodzie.

Jeżeli ktoś rzadko zagląda pod samochód, to może nie wiedzieć, że w większość aut zespół napędowy jest od spodu praktycznie nieosłonięty. To oznacza ciągłą ekspozycję na mgłę wodną i rozbryzgi wody z drogi.

Silnik może zostać zabrudzony kiedy wiedziemy w kałużę, błoto, ale również kiedy auto ma wyciek płynów eksploatacyjnych. Wadliwy uszczelniacz, pęknięta uszczelka czy wyrobiona podkładka pod korkiem spustu oleju i...

Tłusta plama na silniku gotowa!

Warto taki wyciek ustalić - może się okazać, że diagnosta nie przedłuży nam przeglądu podczas kontroli stanu auta. Dokładne umycie silnika czy też miejsca, w którym widoczne są zapocenia bądź wycieki oleju, znacząco ułatwi zlokalizowanie problematycznego miejsca.

W naszym aucie wyciek został opanowany, ale zaolejone miejsce pozostało, warto je więc oczyścić, aby kontrolować, czy naprawa przyniosła pożądany skutek.

Mycie silnika

Czym umyć silnik - jaki preparat?

Do dyspozycji mamy szereg preparatów czyszcząco-odtłuszczających. Wybraliśmy przystępny cenowo preparat ARVA który można kupić tutaj. Jest on tak tani, że niektóre domowe płyny do zmywania naczyń wypadają drożej.

Jeżeli jednak lubisz mieć wybór, to tutaj znajdziesz listę specjalistycznych płynów do mycia silnika od różnych producentów, w szerokim przedziale cenowym.

Mycie silnika

Silnik przed myciem musi ostygnąć

Przed myciem sprawdzamy, czy silnik nie jest rozgrzany. Preparat należy zastosować na chłodnym silniku tak, aby za szybko nie odparował. To bardzo ważne, ponieważ po natryśnięciu należy odczekać chwilę tak aby środek mógł przejść do działania.

Zanim przejdziesz dalej - może chcesz dołączyć do najlepszej grupy na Facebooku, gdzie doradzamy sobie nawzajem, jakie auta warto kupić, a które należy omijać? Zapraszamy!

Mycie silnika

Przed użyciem należy przez chwilę dobrze wstrząsnąć pojemnikiem aby wymieszać preparat. Jeżeli tego nie zrobicie, możecie nie być zadowoleni z efektu - to dlatego, że frakcje preparatu odpowiadające za rozpuszczanie brudu i tłuszczu potrafią osiąść na dnie butelki.

Mycie silnika

Dzięki atomizerowi mamy możliwość dobrego rozpylenia nanoszonego preparatu do mycia silnika na zabrudzone miejsce, a delikatna mgiełka chroni przy okazji czyszczone miejsce przed nadmierną, miejscową koncentracją płynu do czyszczenia silnika.

Mycie silnika

Nanosimy preparat do czyszczenia silnika i czekamy

Po naniesieniu środka należy odczekać chwilę, aby preparat mógł zacząć działać. Środek można stosować zarówno na elementy plastikowe jak i gumowe oraz przewody - to bardzo ważna informacja, bo nie trzeba tych elementów oklejać podczas mycia silnika. Płyn do mycia silnika jest także bezpieczny dla elementów lakierowanych.

Mycie silnika

Następnie preparat do czyszczenia silnika należy spłukać. I teraz są dwie szkoły spłukiwania w taki sposób, aby nie narobić sobie kłopotu.

Czy spłukiwać wodą pod ciśnieniem?

A może wycierać brud szmatą?

Pierwsza mówi, żeby pod żadnym pozorem nie stosować wody pod ciśnieniem, ponieważ może ona pokonać barierę szczelności uszczelnień kostek instalacji elektrycznej. W starszych autach, gdzie guma może być sparciała, a plastiki odkształcone, takie podejście nie jest pozbawione sensu. 

Druga szkoła podpowiada, żeby nie przesadzać z ostrożnością, bo podczas jazdy w deszcze pod maską mamy ciągłą obecność mgły wodnej. No tak, ale nie jest ona rozpylana pod takim ciśnieniem.

Trzeba więc pamiętać, aby - jeżeli zdecydujecie się jednak na płukanie wodą pod ciśnieniem, tak jak ja - silnym strumieniem ostrożnie traktować elektrykę auta. Można też zabezpieczyć wszelkie połączenia elektryczne przed płukaniem wodą i to jest moim zdaniem najrozsądniejsze rozwiązanie.

Można to zrobić np. winylową taśmą klejącą, dostępną w marketach budowlanych, bo nie zostawia ona po sobie kleju, albo folią do żywności lub pakowania.

Mycie silnika

Oto efekt końcowy. W zagłębieniach pozostało jeszcze trochę osadu, ale to spokojnie można usunąć mechanicznie szczotką, albo jeszcze raz użyć preparatu. Gdyby wyciek oleju znów się pojawił na czystej powierzchni, będzie bardzo łatwo dostrzec usterkę.

To była nasza ekspresowa porada na temat mycia silnika - dla estetów, jak i poszukiwaczy wycieków. Cała operacja trwała około 15 min i każdy może zrobić to sam.

Tekst i zdjęcia: Robert Magdziak.

Autor: Robert Magdziak Facebook

od 15 lat fotografuje samochody dla wiodących tytułów prasy motoryzacyjnej. Jako praktyk garażowej obsługi własnych samochodów, dla motospace.pl robi nie tylko zdjęcia, lecz także pisze przebojowe poradniki dotyczące obsługi auta we własnym zakresie.

KOMENTARZE