Robert Kubica wygrywa Rajd Niemiec w WRC2

Robert Kubica, pilotowany przez Macieja Barana zwyciężył w klasie WRC2 w Rajdzie Niemiec, zajmując jednocześnie fenomenalne 5. miejsce w klasyfikacji generalnej.
Robert Kubica wygrywa Rajd Niemiec w WRC2
W 100% asfaltowy rajd był dla Roberta Kubicy nowym wyzwaniem. Niezwyciężony w Rajdzie Grecji i Rajdzie Sardynii, drugi w Rajdzie Finlandii, Kubica miał nadzieję na dobry wynik również podczas Rajdu Niemiec. Rywalizacja rozpoczęła się w czwartek w Kolonii, stamtąd dwa odcinki specjalne poprowadziły do Trewiru. Kubica, najszybszy na obu pierwszych OS-ach, uplasował się na czele stawki z 15 sekundami przed Elfynem Evansem. Kierowca Citroëna DS3 RRC nie był jednak do końca zadowolony: "Zupełnie nie spodziewałem się takich warunków. Było dość chłodno i nie udawało się utrzymać temperatury opon. Samochód więc mocno się ślizgał."
Robert Kubica wygrywa Rajd Niemiec w WRC2
Następnego dnia rywalizacja rozgrywała się na serpentynach wokół mozelskich winnic. Podczas pierwszej pętli Kubica miał problemy z hamulcem ręcznym, co sprawiło, że był nieco wolniejszy. Musiał czasem nawet używać biegu wstecznego po to, aby pokonać ciaśniejsze zakręty. Po południu Polakowi udało się zwyciężyć jeszcze trzy oesy, ale znów nie omijały go przygody: po przejeździe przez gwałtowny uskok, urwał się spoiler, wybijając jednocześnie tylną szybę. Po zakończeniu odcinka specjalnego zawodnicy sami naprawili uszkodzenia, ale w ferworze walki niedokładnie zamknęli klapę, która otworzyła się tuż po starcie do następnej próby.
Robert Kubica wygrywa Rajd Niemiec w WRC2
Trzeciego dnia kompletnie zmienił się krajobraz, a wraz z nim warunki. Winnice ustąpiły miejsca reńskim lokalnym drogom i poligonowi w Baumholden. Dzień przebiegał pod znakiem zaciętej rywalizacji pomiędzy Kubicą a Evansem w kategorii WRC2. Zawodnicy czterokrotnie przejmowali wyrywali sobie prowadzenie. O ostatecznym rezultacie miały zdecydować dwa niedzielne oesy rozgrywane w bardzo trudnych, deszczowych warunkach. Na pierwszym z nich Kubica uzyskał doskonały rezultat umacniając się na prowadzeniu z przewagą 10 sekund. Ostatni odcinek miał dramatyczny przebieg: "Słyszałem niepokojące odgłosy z układu napędowego i bałem się, że nie dojedziemy do mety. Ale ostatecznie jesteśmy na mecie, zajęliśmy wspaniałe 5. miejsce w klasyfikacji generalnej. Jestem zadowolony z tego rezultatu, zwłaszcza, że Evans okazał się bardzo trudnym przeciwnikiem. Jesteśmy na prowadzeniu w mistrzostwach, ale moim celem jest niezmiennie nauka na każdym rajdzie. Doświadczenie jest kluczem w WRC, każdy odcinek pozwala mi się rozwijać." Z pięcioma rajdami na koncie, Kubica staje na czele klasyfikacji WRC2, wyprzedzając o 8 punktów następnego w kolejności zawodnika.

ZOBACZ WIĘCEJ NA TEN TEMAT